Fransa'da Her Yıl Yükselen Pyla Kumulunun Sırrı - Son Dakika

Fransa'da Her Yıl Yükselen Pyla Kumulunun Sırrı

3 yıl önce

Fransa'nın Bordeaux şehrinin 60 kilometre uzağında yer alan Pyla Kumulu, deniz kıyısında yer alan ormanı haritadan silmeye devam ediyor. Peki bu gizemli kumun sırrı nedir? İşte yolları, ağaçları hatta evleri bile yok eden o kumulun detayları...

1
Doğanın bir tuhaflığı olarak görülen büyük Pyla Kumulu, Avrupa'nın en büyük kum tepesi. Bu “tuhaflık” o kadar güçlü ki anakarayı kaplıyor, evleri, yolları ve hatta bir ormanları yutuyor.

2
Atlantik kıyısında, Fransa'nın Bordo şehrine 60 km uzaklıktaki büyük Pyla kumulu, yıllardan beri önüne geleni haritadan siliyor. Yüzyıllar içinde kıyıdaki yolları, evleri hatta ormanın bir kısmını bile yutmuş durumda.

3
Büyüklüğü 60 milyon kübik metreküp büyüklüğüne ulaşan kum yığını, Batı Atlantik rüzgarlarının kıyıya halen kum yığmasıyla, yılda beş metre yol alıyor.

4
Geçen yüzyıldan bu yana kum yığınının hacmini ikiye katladığı tahmin ediliyor. Kumul her geçen gün de ormanı işgal etmeye devam ediyor.

5
Bu olağandışı manzara burayı en çok ziyaret edilen mekanlardan biri yapmış durumda.

6
7

Haber Yayın Tarihi: 15.06.2017 01:57 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

25 saniye sallandı, 601 can aldı! İşte Türkiye'nin yaşadığı en büyük depremler İmdat çağrısına cevap veren bikini modeli polis memuru vurularak öldürüldü Futbolcu Javier Hernandez'in eşi Sarah Kohan hem güzelliği hem yeteneğiyle büyülüyor Kenan Doğulu'nun klibinde birkaç saniye gözükmüştü, şimdilerde Türkiye'nin hayran olduğu isim! Hadise işi abarttı! Ayna önünde mayosuyla dans edip kalçasını gösterdi

Son Dakika Haberleri