Fransa'da Her Yıl Yükselen Pyla Kumulunun Sırrı - Son Dakika

Fransa'da Her Yıl Yükselen Pyla Kumulunun Sırrı

15.06.2017 13:57

Fransa'nın Bordeaux şehrinin 60 kilometre uzağında yer alan Pyla Kumulu, deniz kıyısında yer alan ormanı haritadan silmeye devam ediyor. Peki bu gizemli kumun sırrı nedir? İşte yolları, ağaçları hatta evleri bile yok eden o kumulun detayları...

1
Doğanın bir tuhaflığı olarak görülen büyük Pyla Kumulu, Avrupa'nın en büyük kum tepesi. Bu “tuhaflık” o kadar güçlü ki anakarayı kaplıyor, evleri, yolları ve hatta bir ormanları yutuyor.

2
Atlantik kıyısında, Fransa'nın Bordo şehrine 60 km uzaklıktaki büyük Pyla kumulu, yıllardan beri önüne geleni haritadan siliyor. Yüzyıllar içinde kıyıdaki yolları, evleri hatta ormanın bir kısmını bile yutmuş durumda.

3
Büyüklüğü 60 milyon kübik metreküp büyüklüğüne ulaşan kum yığını, Batı Atlantik rüzgarlarının kıyıya halen kum yığmasıyla, yılda beş metre yol alıyor.

4
Geçen yüzyıldan bu yana kum yığınının hacmini ikiye katladığı tahmin ediliyor. Kumul her geçen gün de ormanı işgal etmeye devam ediyor.

5
Bu olağandışı manzara burayı en çok ziyaret edilen mekanlardan biri yapmış durumda.

6
7

Son Dakika Fransa'da Her Yıl Yükselen Pyla Kumulunun Sırrı - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

7 yıl önce ölen babasının görüntülerini Google Earth'de bulan adam hüznünü sosyal medyada paylaştı Yeşilçam'ın vamp güzelinin olaylı gecesi! Gerdeğe girmeyince evin içinde kıyamet kopmuş Arjantin'de 98 milyon yıllık dinozor fosili bulundu! Yeryüzünün en büyüğü Kendilerini işkenceyle öldürüyorlar! Canlı canlı mumyalanan rahipler görenleri ürkütüyor Bu halini hatırlayan yok! Şimdi İtalyanları peşinden sürüklüyor