Son Dakika Haberleri: Fransa'da Sarı Yelekliler Protestosu Sürüyor!

Fransa'da Sarı Yelekliler Protestosu Sürüyor!

4 ay önce

Paris başta olmak üzere, ülke genelinde akaryakıt zamlarını ve kötü ekonomik koşullarını protesto eden 'Sarı Yelekliler'e polis müdahalesi sürüyor.

1
Fransa'da, "sarı yelekliler"in düzenlediği akaryakıt zamlarına ve kötüye giden ekonomik koşullara karşı protestolar sürüyor.
2
Geçtiğimiz hafta gerçekleşen şiddet olaylarının tekrarlanmaması için güvenlik güçleri yoğun güvenlik önlemleri aldı ve ülke genelinde 89 bin polis görevlendirildi. Paris'te ise 8 bin polis ile 12 zırhlı araç görevlendirildi.
3
Eylemciler, Paris'in Champs-Elysees Caddesi'nde toplandı. Polis göstericilerin üst aramasını yaptıktan sonra caddeye girişlere izin verdi.
4
İçişleri'nden Sorumlu Devlet Bakanı Laurent Lunez ise ülke genelinde gözaltına alınan "sarı yelekli" sayısının 700'e yükseldiğini bildirdi.
5
France 2 kanalına açıklamalarda bulunan Lunez, ülke genelinde 31 bin kişinin gösterilere katıldığını söyledi.
6
Zaman zaman polis ile eylemciler arasında gerginlik yaşanıyor ve polis, "sarı yeleklilere" biber gazıyla müdahale ediyor.
7
Macron'un istifasını isteyen kitle, polisin ara sokakları kapatması sebebiyle Champs-Elysees Caddesi'nde sıkışmış durumda.
8
Yetkililer, devam eden protestolarda dükkanların yağmalanması, camların kırılması, araçların ve binaların ateşe verilmesi gibi olayların sürmesinden tedirgin.
9
Be sebeple Champs-Elysees Caddesi'nde mağaza ve restoranlar kepenk kapattı.
10
Mağazaların yanı sıra, Champs-Elysees yakınlarındaki müzeler ve opera binaları da kapalı.
11
Ayrıca, Paris Saint-Germain (PSG) ile Montpellier arasında başkentte oynanması planlanan karşılaşma da ertelendi.
12
Meşhur Eyfel Kulesi ziyarete kapalı kalırken, olaylar sırasında zarar gören Zafer Takı da kapalı kalmaya devam edecek.
13
Eylemler nedeniyle Paris'te 30 civarında metro hattı durduruldu ve Champs-Elysees Bulvarı'nın çevresindeki birçok yol ve cadde trafiğe kapatıldı.
14
Fransa'da ki akaryakıt zamlarına ve ekonomik şartların kötüye gitmesine tepki olarak 17 Kasım'da başlayan fakat ardından Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yönetimine karşı büyüyen bir öfke haline gelen "sarı yelekliler"in eylemleri, ülkede son yılların en şiddetli protestosuna dönüştü.
15
Protestocuların geneli,şehir merkezlerindeki yüksek kiralar nedeniyle kırsal kesime yerleşenlerden oluşuyor. Eylemciler Macron'dan, akaryakıt vergilerini düşürmesini ve ekonomik koşullarının iyileştirilmesini talep ediyor.
16
"Sarı yeleklilerin" protesto nedeni olan akaryakıt zamlarının 2019 yılı için iptal edildiği açıklandı ancak eylemciler ise sadece bunun yeterli olmadığını söyleyerek protestoya devam edeceklerini açıklamışlardı.
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Salako'nun Biricik Aşkı Emine, Bakın Şimdi Nasıl Görünüyor? Acun Medya'yı Bırakan Alp Kırşan, Bakın Şimdi Ne Yapıyor Game of Thrones'un Kızıl Güzeli, Sevgilisini Öpücüklere Boğdu! Babasının Ölüm Acısını Hafifletmek İçin, Günde 4 Saat Cinsel İçerikli Film İzlemeye Başladı Hamile Kadını Öldürtüp, Bebeğini Karnından Aldı!