Fransız Askerlerinden Mali Şovu - Son Dakika

Fransız Askerlerinden Mali Şovu

25.01.2013 15:18

1
Hollywood aksiyon filmlerini aratmayan bu kareler Mali'den..
2
Uluslararası ajanslara servis edilen bu fotoğraflarda, Fransa Ordusu'nun bölgedeki yerel halka yardım ettiği gözüküyor. Ancak bölgeden gelen haberler bu kareleri yalanlar nitelikte...
3
İç savaşta katledilen sivil halka yardım bahanesiyle Mali'ye askeri müdahalede bulunan Fransız Askerlerinin, Mali Ordusu ile birlikte katliamlara imza attığı iddia ediliyor.
4
Mali'de ülkenin kuzeyine ilerleyen Mali ve Fransız askerlerinin yakaladıkları esirleri öldürüp kuyulara ve nehirlere attıkları belirtildi. İnsan Hakları İzleme Örgütü katliamlar artmadan BM'nin duruma müdahale ederek gözlemciler göndermesini istedi.
5
Mali'de Fransız askerleriyle birlikte operasyon düzenleyen Mali ordusunun ele geçirdiği kentlerde yasadışı infazlar yaptığı iddia edildi. İnsan Hakları İzleme Örgütü, BM'den Mali'ye gözlemci göndermesini talep etti.
6
Avrupa Birliği'nden sonra New York merkezli uluslararası insan hakları kuruluşu İnsan Hakları İzleme Örgütü de, Fransız askerleriyle birlikte operasyona katılan Mali ordusunun, ele geçirdiği kentlerde yasadışı infazlar yaptığını açıkladı.
7
İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün hazırladığı rapora göre, Mali ordusuna bağlı askerler, “etnik nedenler” ve “intikam almak” için yasadışı infazlara imza attığını belirtti. Raporda, yasadışı infazların ne zaman ve nerede yapıldığı da yer aldı. Rapora göre, Malili askerler 10 Ocak'ta Sevare kentinde, orduya ait bir depoda en az 10 kişiyi kurşuna dizdi.
8
Yine ülkenin orta kesiminde Mali askerleri tarafından en az 20 kişinin infaz edildikten sonra kuyulara atıldığı iddia edildi. Nioro kentinde de, Malili askerler, esir aldıkları 2 Taureg militanını astı. 

9
Fransa'nın önderliğini yaptığı ülkelerin çabası sonucu BM Güvenlik Konseyi'nden Mali'ye askeri müdahale kararı çıktı ve Fransa, Mali hükümetinin isteği üzerine 12 Ocak'ta ülkeye askeri müdahale başlattı.
10
İlk üç gün hava saldırıları ile başlayan operasyonlara daha sonra Fransa'nın ülkedeki asker sayısını 2 bin 500'e çıkarmasıyla kara harekatına dönüştü.
11
İsyancıların kuzeydeki üslerine yönelik harekatta şu ana kadar 3 büyük il isyancılardan geri alınmış durumda. Harekatta ABD ve Batı ülkeleri de lojistik, bilgi paylaşımı ve asker taşıma gibi değişik faaliyetlerle Fransa'ya destek veriyor.
12
Mali'nin kuzeyini elinde bulunduran “Ensaruddin”, “Tevhid ve Cihad” ile “El-Kaide” hareketleri, ülkede İslam şeriatının esas alındığı bir yönetim kurulması için savaşıyor.
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36

Son Dakika Fransız Askerlerinden Mali Şovu - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Denizde idam ettirilen Şeyhülislam'ın mezarı şaşkına çevirdi! Yarısı binanın altında diğer yarısı dışarda "Oy Didem" diyerek hayatımıza giren Azeri kızı, estetiği abarttı! Ancak sesinden tanıyabiliyoruz Türkiye'nin günlerce konuştuğu operasyonda eli parçalanan gazi polisten 6 yıl sonra ilk atış Playboy güzeli Paris Hilton kaset skandalıyla ilgili ilk kez konuştu: Hayatımın bittiğini düşündüm Amerika'da polis insan avına çıktı! George Floyd davası öncesi 16 yaşındaki siyahi kız polisin kurşunlarına hedef oldu