Gagasından iç organlarına kadar her şeyiyle siyah olan özel tavuk: Ayam Cemani - Son Dakika

Gagasından iç organlarına kadar her şeyiyle siyah olan özel tavuk: Ayam Cemani

02.05.2020 13:55

Endonezya'da yetişen ve vücudundaki melanin sorunu nedeniyle gagasından ayağına hatta iç organlarına kadar her yeri siyah olan “Ayam Cemani” cinsi tavuklar görenleri büyülüyor.

1
Ayam Cemani türü tavuklar, dünyanın en karizmatik görüntülerinden birisine sahipler zira tüyleri, gözleri, gagaları, pençeleri, kasları ve hatta kemikleri bile tamamen simsiyah.
2
Endonezya kökenli özel bir tür olan Ayam Cemani, sahip olduğu "hiperpigmentasyon - fibromelanosis" adı verilen genetik mutasyon yüzünden böyle görünüyor.?
3
Hindastan'da bulunan ve siyah renkte de bulunabilen Kadaknath adlı türün uzaktan akrabası oluyor.
4
Ayam Cemani'ler üzerinde araştırma yapan genetik bilimci Leif Andersson'a göre şaşırtıcı olan şey aynı fenotipe sahip tüm tavukların aynı mutasyonu taşıyor olması.
5
Bu acayip tavukları görür görmez şaşıran ve hayran olan çiftçilerin özel çabaları ile dünyanın dört bir yanında yetiştirilmeye başlanmış durumda ancak hala nadir oldukları için oldukça pahalı oldukları söyleniyor.?
6
Tavukları 2 kilo, horozları ise 2.5 ila 3 kilo arasında olan bu nadir ırkın, bir dönem ABD'de 2 bin 500 dolardan satıldığı öğrenildi.
7
Zenginler tarafından beslenen bu kömür renkli tavukların, sahibine daha çok servet ve güç getirdiği, kimi zaman ise iyi şans işareti olarak yorumlandığı öğrenildi.

8

Son Dakika Gagasından iç organlarına kadar her şeyiyle siyah olan özel tavuk: Ayam Cemani - Son Dakika


YORUMLAR (3)
500
Advertisement