Galata Kulesi'ni ve Taksim Meydanı'nı satmayı başaran tarihin en büyük dolandırıcısı: Sülün Osman - Son Dakika

Galata Kulesi'ni ve Taksim Meydanı'nı satmayı başaran tarihin en büyük dolandırıcısı: Sülün Osman

1950'li ve 60'lı yıllarda Dolmabahçe'deki saati, Galata Kulesi'ni, Beyoğlu tramvayını, şehir hatları vapurlarını ve hatta Taksim Meydanı'nı satmayı başaran Sülün Osman en ünlü dolandırıcı olarak tarihe geçti. Çevirdiği işler ve yaptığı savunmalarla fıkra gibi bir hayat yaşayan Sülün birçok filme ve kitaba da konu oldu.

1
İlk olarak ev sahibini dolandıran Sülün Osman'ın hayat hikayesinden 10 filmlik konu çıkar desek yeridir. Kıvrak zekası sayesinde kolay kolay akla gelmeyecek bir olay yaratabilme, olayı inandırıcı kılacak faktörleri sahneye ekleyebilme ve iletişimdeki manipülasyon becerisi, "Sülün Osman" olarak bilinen Osman Ziya Sülün'ün en ünlü dolandırıcılardan birisi olmasının sebebidir.
2
Tarihin en büyük dolandırıcısı olma gibi bir tuhaf üne kavuşan Sülün Osman, bir gün Dolmabahçe Meydanı'nda arkadaşları ile toplandı. Onların geri kalan saatlerini ayarladı ve anlaştıkları gibi paralarını aldı.
3
Tarihin en büyük dolandırıcısı olma gibi bir tuhaf üne kavuşan Sülün Osman, bir gün Dolmabahçe Meydanı'nda arkadaşları ile toplandı. Onların geri kalan saatlerini ayarladı ve anlaştıkları gibi paralarını aldı.

4
Ardından, olaydan habersiz saf vatandaşların saatlerini de ayarladı ve onların da paralarını aldı. Bu işten ne kadar kazandığını merak eden bir vatandaşa da saat kulesini satarak oradan uzaklaştı. Üstelik bunu yıl içerisinde birçok kez yapmayı başardı.?
5
Mesleğin inceliklerini Kumkapılı Aleko'dan öğrendiği söyleyen Sülün Osman, bir gün yine Galata Köprüsü'nü satmaya çalışırken tesadüfen yakalandı.

6
Yaptığı açıklamalarda hiç bir zaman gariban birisini dolandırmadığını, yalnızca kısa yoldan çok para kazanmaya hevesli sözde uyanıkları dolandırdığını söyledi.

7
Sülün, bir barda kadınlarla tüm gece yiyip içip eğlendikten sonra, hesabın o kadınlara ait olduğunu söyleyerek bardan çıkmış. Kendisinin Sülün Osman olduğunu anlayan kadınlar, bizi de satar diyerek korkudan olayın çok üzerinde durmamışlar. Cezaevindeyken "Alınteri ile Yaşamak" konulu bir konferans verdiği biliniyor. "İşleri" kitaplara ve filmlere konu oldu. 1984 yılında 61 yaşındayken Beyoğlu'nda kaldığı otelde kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti.?

YORUMLAR (6)
  • adsız: şimdiki sülünler devletin maliyesini kükünde kazıyarak götürüyorlar.mütahitler çeteciler. aynı sülün osmanı tavsiye ediyorlar.din iman adaletin olmadığı yerde sülünler bitmez.faizi helal kılan faizsiz bankada imam maaşı konuşan bir dyanet başkanı varsa sülünler eksik olmaz be kardeşim Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız

Diğer Galeriler

Ne Bodrum ne Marmaris! Elazığ'ın gizli denizi "Hazar Gölü" tatilcilerin ilgi odağı oldu Eski sporcuların itirafları kan dondurdu: Tacize uğradık, dövüldük, aç bırakıldık İstanbul'un 'Küçük Kıyameti'! İnsanlar dev yarıklardan düşerek kayboldu, 6 metrelik dalgalar şehri yuttu Su alerjisi genç kızın hayatını kararttı! Her banyoya girdiğinde acılar içinde kıvranıyor Cinsel içerikli film yıldızı Mia Khalifa'nın çaresiz seslenişi: Yalvarıyorum bu sektörden uzak durun