Son Dakika Haberleri: Game Of Thrones'un Osmanlı'dan Etkilendiğini Gösteren Kanıtlar

Game Of Thrones'un Osmanlı'dan Etkilendiğini Gösteren Kanıtlar

5 yıl önce

6 yaşındayken Osmanlı:'nın tahtına oturan ve 39 yıl boyunca tahtta kalan IV. Mehmet'in (Avcı Mehmet) sonu benzemese de, çocuk yaşta tahta oturmuş...

1
6 yaşındayken Osmanlı:'nın tahtına oturan ve 39 yıl boyunca tahtta kalan IV. Mehmet'in (Avcı Mehmet) sonu benzemese de, çocuk yaşta tahta oturmuş olması ve haliyle annesinin çok etkisinde kalması bize Joffrey'i hatırlatmıyor mu?

Kaynak :
2
Osmanlı kadın sultanlarının ülke yönetimine belli dönemlerde damgasını vurduğunu söylemeye gerek yok sanırım. Hürrem sultan, Kösem sultan, vb. galiba Martin'in Cersei karakterini yaratmasında büyük rol oynamışlardır.
3
Solaklar, genelde yaya birlikti. Hepsi veya çoğunluğu solaktı. Donanımı; şemşir (eğri kılıç) Yuvarlak Kalkan ve bir mızraktan oluşurdu. Seferde Padişahın solunda dururlardı. Fatih Kanunnamesi ile saltanat alaylarında padişahın yakın çevresinde koruma olarak yer alması öngörülmüştü. Bunlar Osmanlı'daki padişah korumaları, "Kral muhafızları" bundan esinlenmiş olmasın sakın?
4
Osmanlı'nın payitahtı, Martin'in elinde King's Landing oluvermiş.
5
Hakeza Osmanlı'da önemli bir yer tutan vezirler de kral yaveri olarak arz-ı endam etmiş.
6
Her ne kadar padişah olmasa da Orhan Gazi'nin oğlu Süleyman Paşa bir görüşe göre 1360'ta, Bolayır ile Seydikavağı arasında doğanla avlanırken atından düşerek vefat etmiştir. Tıpkı avlanırken yara alıp ölen Robert Baratheon gibi.
7
Anadolu'da kurulan Türk devletler'nin sınırlarını muhafaza ve yapacakları akınlarla diğer devletleri yıpratma vazifesi gören yarı bağımsız beyliklere uç beyliği denirdi. Osmanoğulları da bir uç beyliği idi, sakın Gece Nöbetçileri kralın uç beyliği olmasın?
8
Sakın Martin, idam edilen 44 Osmanlı vezirinden ilham almış olmasın?
9
Osmanlı kara ordusunda görevli bir askeri birliğin ismidir. "Deli" adı verilen süvarilerden oluşan bu birlik, savaşlarda üstün cesaret göstermeleri ve farklı giyinme şekilleri sebebiyle bu isimle anılmıştır. Asıl olarak kendilerine kılavuz, rehber manasına gelen delil ismi verilmesine karşın, cesur ve korkusuzca düşmana atılmaları nedeniyle halk arasında deli olarak anılmışlardır. Ne kadar da yabanıl gibi değil mi?
10
Olucak bir kişinin bahtı kavi talii yar.
Kehlesi dahi mahallinde anın işe yarar. „
Rüstem Paşa için söylenmiş bir söz. Yani diyor ki; ballı adamın üzerinde bit çıksa işine yarar... Sakın Baelish, Rüstem Paşanın bir yansıması olmasın?
11
Cihangir, Osmanlı Padişahı I. Süleyman'ın Hürrem Sultan'dan olan dördüncü oğlu. Fiziksel rahatsızlıkları bulunması sebebiyle sancak istememiştir. Az sayıda sefere katılmıştır. Öz kardeşleri tarafından bile dışlanmıştır... Tyrion ile ortak bir kaderi olması sürpriz mi?
12
Fatih'in oğlu İkinci Bayezid, Nisan 1512'de askerin isyanı sonucunda oğlu Yavuz Sultan Selim lehine tahttan çekildikten sonra ömrünün kalanının geçireceği Dimetoka'ya doğru yola çıktı, ancak buraya varamadan 21 Mayıs 1512'de yolda öldü. Muhtemelen Yavuz, ileride bir taht kavgasını çıkmasını önlemek için babasını zehirletmişti.
13
Westeros'un haneleri, Anadolu'nun beyliklerine ne kadar da benziyor?
14
Stark hanesinin simgesinin kurt olması ve dizide bol bol kurt görmemiz de mi bir tesadüfün sonucu acaba?
15
Ned Stark'ın Catelyn ile altında sohbetler yaptığı Heart Tree'yi hatırlıyorsunuz değil mi? Peki Osmanlı Devletinin kurucusu Osman Gazi'nin uykusuna girip, hakimiyetinin nerelere kadar uzanacağını söyleyen, her tarafa dal-budak salan ve budaklarının gölgesi dört bir yanı örten de ağacı anımsadınız mı?
16
Devşirme, Osmanlı Devleti'nin fethettiği topraklardan -özellikle Balkanlar- Hristiyan genç ve yetenekli çocukların toplanması, bu çocukların sıkı bir eğitimden geçirilerek üstün bir asker veya bürokrat oluşturulması sistemidir. Khaleesi'nin ordusuna ne kadar da benziyor?

YORUMLAR


Diğer Galeriler

10 Bin Erkekle Birlikte Oldu! Eski Cinsel İlişki İşçisinden, Akılalmaz İtiraflar Marmara Denizi'nde İlk Kez Bulundu! Gören Telefonuna Sarıldı Abdullah Gül'ün Övgüler Yağdırdığı Yeni Zelanda Başbakanının Eski Mesleği Şoke Etti! Herkes Model Sanıyor Ama Mesleği Çok Başka! Yeşilçam'ın Kötü Kadını, Ödenmeyen Senetlerden Bikini Yaptı!