Gaz Pedalına İnanamayacaksınız - Son Dakika

Gaz Pedalına İnanamayacaksınız

7 yıl önce

Bazıları iddialı olmayı yapılmayanı yapmayı yani zoru başarmayı sever.

1
Bazıları iddialı olmayı yapılmayanı yapmayı yani zoru başarmayı sever. Ford Focus'da hep böyle bir duruşa sahip oldu ve bir çok başarıya imza attı. Şimdi de ”Yılın motoru” seçilen 1.0'lık Ecoboost motoru HABERLER.COM içn test konuğumuz oldu.
2
Yeni Focus ilk olarak 1.6 litre atmosferik 125 hp, 1,6 turbo Ecoboost 180 hp ve 1.6 litre 95 ve 115 hp iki farklı güçte dizel motorlarla satışa sunuldu. Mevzu bahis olan 1.0 lt'lik yeni ünite sedan, hatchback ve stationwagon versiyonla beraber satın alınabilmekte.
3
1.0 Ecoboost düşük vergi avantajı ve yakıt ekonomisi iddia etmesinin yanında acaba sürüş keyfinden neleri götürür diye merak ediyorduk. Ancak test aracı bize teslim edildiğinde karşılaştığımız performans karşısında yanlış aracın teslim edildiğini düşünerek ruhsata bakmak zorunda kaldık!
4
Tasarım grafiğini her nesilde bir üst düzeye taşımayı başarabilen Focus ön tasarımda yeni far yapısının LED gündüz farlarına kavuşmuş olması modaya uyduğunun bir göstergesi.
5
Tamponun hava ızgaralarında iki üçgen yapının oluşturulması ön tarafa güçlü bir hava katmış. Arka kısıma doğru uzanan farlar “kinetik tasarım felsefesi” nin hala yaşatıldığını gösteriyor.
6
Arka tasarımında ince stop grubu kullanmaktan vazgeçen Focus daha geniş bir stop grubu tasarımı tercih etmiş. 4.358 mm uzunluğundaki Focus HB, en büyük rakibi VW Golf'den 15.9 cm, Peugeot 308'den 8.2 cm ve Renault Megane'dan 6.3 cm daha uzun.
7
Üst donanım paketinde test ettiğimiz Focus'a donanım açısından çok cömert davranılmış. Sony marka ses sistemiyle USB veya Bluetooth üzerinden çok kaliteli müzik dinleyebiliyorsunuz. Kullanımı ise oldukça basit.
8
Direksiyon üzerindeki tuşlar ilk başlarda baya kafa karıştırıyor ama sonradan alışıyorsunuz. Alıştıktan sonra ise yol bilgisayarını, hız sabitleyiciyi, telefonunuz ve müzik sisteminizi buradan kumanda etmek oldukça keyifli.
9
Focus'ta klima sisteminin altında bulunan düğmelerden biri Focus'un otomatik park asistanını devreye alıyor. Sistem yolun sağ veya sol tarafında araca uygun park yeri arıyor ve bulduğunda renkli bilgi ekranından sizi yönlendirmeye başlıyor.
10
Bu andan sonra siz sadece gaz ve freni komuta ediyorsunuz, direksiyon ise Focus tarafından yönlendiriliyor. Sistemin düzgün kaldırımların olduğu yerlerdeki park performansı gayet iyi.
11
Focus'da sunulan diğer bir yenilikçi fonksiyon, önünüze çıkan otomobilleri algılayarak otomatik olarak fren yapabiliyor. 30 km/s hızın altında çarpışmaları engellemesi amacıyla geliştirilmiş teknoloji şehir içinde yaşanılan maddi hasarlı kazaların önüne geçmek için sürekli olarak görevde.
12
Test aracımızdaki bir diğer güvenlik donanımı ise şerit takip sistemi. Otomobil seyir halinde iken şeridin dışına çıktığında isterseniz sizi sadece uyarıyor, isterseniz ise önce titreterek uyarı sonrasında ise direksiyona müdahale ederek sizi şeridinize sokuyor.
13
Focus'un kalbinde atan 3 silindirli 1.0 litrelik turbo beslemeli motor 2012 yılının en başarılı motoru seçildi ve hacmine göre gösterdiği performans gerçekten çok şaşırtıcı.
14
6.000 d/d'de 125 hp güç üreten motor, 1.400 d/d'den itibaren elde ettiği 170 Nm torku ile yavaş yavaş yerini alacağı 1.6 litrelik atmosferik ünite ile benzer performans verilerine sahip. Test aracımızı 11,4 saniyede 100 km/s hıza ulaştıran ünite, aracı 195 km/s'lik maksimum hıza ulaştırıyor.
15
Ecoboost, yakıt tüketim değerleri açısından 1.6 atmosferik motordan çok daha ekonomik yakıt verileri sunuyor. Testimiz süresince 6.7 lt/100 km ortalama yakıt tüketimine imza atan araç, manuel şanzımanının 6 kademeli yapısı sayesinde uzun yolda çok daha ekonomik.
16
Arka koltuklarda sunulan diz mesafesinin tatmin edici olduğunu söylemeliyiz. Darbeleri başarılı şekilde emen amortisörler keyifli kullanımlara olanak sağlıyor. İç mekan sessizliği önemli ölçüde arttırılmış ve bu sayede konfor önemli ölçüde yükselmiş.
17
Yeni Focus'ya geliştirilen Dinamik Tork Kontrolü ile Focus'un zaten iyi olan yol tutuşu bir adım daha ileri taşınmış. Viraj çıkışlarında gaza yüklendiğinizde içeride kalan tekerleğe fren yapan sistem, hem bu tekerleğin patinaja düşmesini engelliyor hem de buraya iletilen torkun kesilerek viraj dışında kalan ve yola daha iyi tutunabilen tekerleğe iletilmesini sağlıyor.
18
Yeni Ford Focus, EuroNcap çarpışma testinden 5 yıldız alarak güvenliğini kanıtladı. HABERLER.COM için test ettiğimiz aracımız 55.900 tl'den satılmakta.

Haber Yayın Tarihi: 10.05.2013 11:15 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Doğasıyla büyüleyen Sicilya adası mafya tarihi ile ürkütüyor 5 bin yıllık keşif! Dünyanın en eski kılıcı Malatya kökenli çıktı! Analar ağladı, gökyüzü ağladı! Şehitlerimiz sonsuzluğa uğurlanıyor Gören telefona sarıldı! Aç kalan dağ keçileri sürü halinde şehre indiler Karşılarına çıkmak istemezsiniz! İşte ülkelerin en korkulan özel birlikleri