Gazze Yanıyor Halk Kaçıyor - Son Dakika

Gazze Yanıyor Halk Kaçıyor

15.01.2009 20:34

1
Gazze'de binlerin trajedisine her gün yenileri eklenirken, dün bombardımanda 8 çocuğundan üçünü kaydeden Gazzeli doktorun dramı, İsrail'in Kanal 10 televizyonunun canlı yayınında ekrana geldi.

2
İsrail'in Tel Haşomer hastanesinde de görev yapan, hastane çevrelerinde çok sevilen ve Kanal 10 televizyonunun, Gazze'deki durum için zaman zaman kendisine bağlandığı Dr. İzzeddin Ebul Eyş'in evi, son canlı yayın bağlıntısı yapılmadan dakikalar önce İsrail ordusunun tank ateşine maruz kaldı. Bombalanan evde 8 çocuğundan 3'ünü kaybeden doktorla bağlantı kurulduğunda, doktor birkaç dakika önce evinde yaşananları ağlayarak, "Yarabbi" çığlıklarıyla aktardı.

3
Olayın öğrenilmesi üzerine Gazzeli doktorla birlikte çalışan İsrailli doktorlar, Eyş'in İsrail'deki arkadaşları, insan hakları eylemcileri ve gazeteciler, Tel Haşomer'deki hastaneye akın etti.

İsrail ordusu, olayla ilgili ilk araştırmasında, doktorun evinin bulunduğu binanın üzerinden İsrail askerlerine keskin nişancı atışı yapıldığını belirtti. İsrail ordusunun olayla ilgili soruşturmasının devam ettiği kaydediliyor.

4
Daha sonra İsrail'in Erez'deki Koordinasyon ve İrtibat Ofisi, Filistinli ambulanslarla alınarak Erez geçişine getirilen Dr. İzzeddin Ebul Eyş, ağır yaralı 3 çocuğu ve diğer yaralıları, İsrail'deki hastanelere taşıdı.

Ebul Eyş'in saldırıda ağır yaralanan kardeşi de İsrail'e getirildi. Ancak kardeşinin iki çocuğu da tank ateşinde hayatını kaybetti.

5
Kendisi de Tel Haşomer'deki Şeba Tıp Merkezi'nde ve diğer İsrail hastanelerinde yıllarca çalışan Gazzeli doktorun eşi, birkaç ay önce kan kanserinden ölmüştü.

6
Kanal 10 muhabirini de şoke eden canlı bağlantıda, "Şlomi, bunlara ne yaptılar" diye soran doktora, görüşmeyi yapan haber spikeri Şlomi Eldar ne cevap vereceğini bilemedi, sık sık "Senin için yapabileceğimiz tek şey ambulans yollamak... Yerini söyle" diyerek çaresizliğini dile getirdi.

7
Tel Haşemor hastanesi Şeba Tıp Merkezi Genel Müdürü Prof. Ze'ev Rothstein, Ynet sitesine yaptığı açıklamada, operasyonun başlamasıyla birlikte Dr. Ebul Eyş'in, kızlarının yanında olmak için Gazze'ye döndüğünü hatırlatarak, "Gazze'de ve İsrail'de çocuklar için çabalayan doktorun trajedisini anlatmaya kelimelerin yetmediğini" söyledi.

8
Prof. Rothstein, "Keşke uyanıp bunun kötü bir rüya olduğunu söyleyebilsem... Belki Hamas onun evini kullanmış olabilir. Bu, halkın ateşe maruz bırakılmasının saçmalığını gösteren, savaşın en kötü trajedilerinden biri" dedi.

9
Dr. Ebul Eyş de Şeba Tıp Merkezi'nde, "İnsanlara yardımcı olmayı seven 3 kızım vardı" derken, ölen kızlarını "Onlar barışın neferleriydi" diye tarif etti, "İnşallah bu son olur" diye konuştu.

Filistinli doktorla birlikte çalışan Kadın ve Çocuk Sağlığı Araştırmaları biriminden Dr. Liat Lerner-Geva da "doktorun, bu yaşadıklarından sonra nasıl ayakta durabileceğini bilemediğini" ifade etti.

10
11
İsrail ordusunun ayrıca Gazze'de aralarında Reuters ajansının da bulunduğu bazı medya kuruluşlarına ait ofisin de bulunduğu bir binayı vurduğu kaydedildi. Saldırıda Abu Dabi merkezli bir kanal için çalışan muhabirin yaralandığı kaydedildi.

12
El Şuruk Kulesi adlı binanın İsrail tankları mı yoksa uçakları tarafından mı vurulduğunun henüz bilinmediği, binanın 12. katında olan Reuters çalışanlarının ofisi boşalttığı kaydedildi. Bombanın binanın 13. katına isabet ettiği belirtildi.

Binanın 14. katında bulunan Abu Dabi kanalının ofisinde bulunan bir gazetecinin yaralandığı ifade edildi.

13
Bir çok Tel El Hava sakini evlerinden kaçıp, mahalledeki BM Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı'nın okuluna sığınmaya çalışırken, binlercesinin evlerinde mahsur kaldıklarını belirtiliyor. Evlerinden çıkamayanlar, yerel radyoları arayarak, kendilerine yardım edilmesini istiyorlar.

14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Son Dakika Gazze Yanıyor Halk Kaçıyor - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Kalpleri durma noktasına geldi! Survivor'da masaj yaptıracağını sanan ünlüler, ecel teri döktü Biz donarken o açıldıkça açıldı! Alemin Kralı Oben, iç çamaşırıyla dışarı çıkıp poz verdi Ne zaman oluştuğu bilinmiyor! Burası Akdeniz'in aşağı dünyaya açılan kapısı Nüfuslar artıyor! İşte büyükşehir olmaya aday 15 ilimiz Tam 30 dakika sürdü! Doğanın en ölümcül kavgasında beklenmedik son