Son Dakika Haberleri: Gazzeli Gazetecinin Büyük Dramı

Gazzeli Gazetecinin Büyük Dramı

11 yıl önce

1
İngiliz Independent gazetesinin manşetinde, İsrail'in kara saldırısında babasını kaybeden gazetenin Gazze muhabiri Fares Ekrem'in kişisel trajedisine yer veriliyor. Ekrem'in babası Ekrem el Gül, çiftlik evindeyken, kara saldırısına girişecek İsrail birliklerine yol açmak için bölgeyi bombalayan bir İsrail F-16'sının attığı füzeyle ölmüş.
2
Fares Ekrem olayın ardından şu satırları yazıyor: “Acımda, bir intikam arzusu yok. Çünkü beyhude olacağını biliyorum. Ama aslında, yas tutan bir oğul olarak İsraillilerin terörist olarak tanımladıklarıyla, Gazze'yi işgal eden İsrailli pilotlar ve tank personeli arasında fark görmekte zorlanıyorum. Babamı parçalarına ayıran pilotla, küçük bir roket ateşleyen militan arasındaki fark ne? Bu soruya bir yanıtım yok, ama tam ben baba olmak üzereyken, babamı kaybettim.”
3
Deneyimli Ortadoğu Muhabiri Fares Ekrem babasının ölüm haberini saat 4:20 sıralarında almış. Gazze'nin kuzeyindeki küçük çiftliğe bomba isabet ettiğini ve babasının da aynı saatlerde çiftlik kapısında yürüdüğünü anlatan Ekrem, kırmızı kiremitli beyaz boyalı çiftliğin sivil bir hedef olduğuna dikkat çekiyor. Limon, portakal ve kayısı ağaçlarının bulunduğu çiftlikte 60 dolayında da inek bulunuyordu.
4
Ekrem İsrail sınırına yakın olan çiftlikte ironik bir şekilde büyük tehlikenin İsrail'den değil de Hamas'ın İsral'e attığı roketlerden gelebileceğini düşündüklerini söylüyor.
5
Eşinin 9 aylık hamile olduğunu ve baba olmak için gün saydığını anlatan Ekrem, 48 yaşındaki babasının cansız bedeninin amcası tarafından bulunduğunu kaydediyor.
6
Gazze'ye bomba yağdıran İsrail uçaklarının kameralar tarafından tespit edilen bazı görüntüleri “misket bombası” iddialarını gündeme getirdi. Ancak fotoğrafları inceleyen askeri yetkililer, basına yansıyan görüntülerin misket bombalarına ait değil, bir kısmının uçakların yerden atılan füzeleri yanıltmak için kullandığı “flare”, bir kısmının ise fosfor bombası olduğunu belirtti.
7
Flare'ler özellikle Filistinlilerin omuzdan atılabilen 4-6 kilometre menzilli Stinger füzelerinin uçaklara ulaşmasını engellemek üzere ateşleniyor. Isıya duyarlı Stinger füzeleri savaş uçaklarının motor ve egzoz ısılarını takip ediyor. Uçakların ateşledikleri flair ise gökyüzünde ısı kümeleri oluşturarak füzeleri şaşırtıyor ve uçağı füzelerden kurtarıyor.
8
Uçak, gemi ve karadan topçu atışı şeklinde kullanılabilen fosfor bombası ise, misket bombasından farklı, ancak bir o kadar da etkili tahribata neden oluyor. Bir savaşta kullanılabilecek en acımasız silahlardan birisi olarak gösterilen fosfor bombasının çeşitli tür ve kullanım amaçları bulunuyor. Bunlardan biri, bir bölgeyi işaretleyerek, düştüğü yerde havada asılı kalan bir duman tabakası bırakıyor. Bunu gören diğer uçaklar ve uzaktaki topçu, saldırısını gekçekleştiriyor.
9
Bomba, bir diğer kullanım alanında ise düşman askerlerini yakmak üzerine kullanılıyor. Yere düşmeden açılan ve dağılan fosfor havayla temas eder etmez tutuşuyor. İsrail Lübnan'da, ABD ise Felluce operasyonunda bu bombayı kullanmıştı. İnsan hakları dernekleri yerleşim birimlerinde kullanılması yasak olan bu bombanın kimyasal silah sayılmasını istiyor.
10
GAZZE'DE 7 KİŞİLİK AİLE ÖLDÜ
İsrail birliklerince bugün Gazze'ye düzenlenen ikinci saldırıda 7 kişilik bir Filistin ailesinin öldüğü bildirildi.
Filistinli sağlık görevlileri, saldırının Gazze kentinin dışındaki Beach mülteci kampına düzenlendiğini belirtti.
Gazze'de kara saldırısı başlatan İsrail'e ait bir tankın yine bugün Gazze kentinin doğusunda Zeytun semtinde açtığı ateş sonucu 3 Filistinli çocuğun hayatını kaybettiği bildirilmişti.
11
12
13
14
15


Haber Yayın Tarihi: 05.01.2009 08:55 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Tepki toplayan Aşk Adası yarışmasında sular durulmuyor! Yorgan altı sahnesi tartışma yarattı Bu caminin 557 yıldır çatısı yok! "Cuma namazlarında yağmur yağmıyor" Banyo yaptığı suyu 30 dolara satışa çıkaran fenomenin hesabı kapatıldı Ameliyat masasında rahmi alınırken uyandı: İçimi kazıyorlardı, ölmek istedim! Uzmanlardan olay iddia: Yakın zamanda cinsel ilişki robotları aramızda yürüyecek