Son Dakika Haberleri: Gebelik Şansını Artıran Öneriler

Gebelik Şansını Artıran Öneriler

6 yıl önce

Anne-baba olmaya karar verildiğinde öncelikle beslenme alışkanlıkları yeniden düzenlenmelidir.

1
Stresten Kurtulun.Modern hayatın bir parçası gibi olan stres altında uyku düzeninin, beslenme düzeninin bozulmasıyla insülin, adrenalin (hipertansiyon) ve leptin direnci -obezite (metabolik sendrom) için uygun zemin oluşmaktadır.
2
Eğer kilo fazlalığı mevcutsa dengeli bir kiloya ulaşmak için en iyi dönem gebelik öncesidir.
3
Obezite yani kilo fazlalığı; koroner kalp hastalığı, hipertansiyon,inme,tip 2 diyabet, rahim, meme kanseri, yumurtalık kistleri,romatizma, varis,doğum zorlukları gibi hastalıklar için çok önemli risk faktörü olduğu kesin olarak biliniyor.
4
Son çalışmalar, yüzde 5-10'luk kilo kaybının bile dramatik bir şekilde yumurtlama ve gebelik şansını artırdığını göstermektedir.
5
Sigaradaki nikotin, yumurtalıkları olumsuz etkiler. Sigara içen erkeklerin spermlerinde daha fazla şekil ve hareket bozukluklarına rastlanmaktadır.
6
Erkekler,sigara kullanmayan eşlerini pasif içici yaptıkları için, üreme sağlığının da bozulmasına sebep olmaktadır. Sigara içen gebeler, daha çok erken doğum yapmaya eğilimlidirler.
7
'Ani Bebek Ölümü' de sigara içenlerde daha sıklıkla rastlanan bir durumdur. Erkeklerde sperm oluşumunu olumsuz etkilememek için 2.5 ay önce; kadınlarda da en az 1 ay önce sigara bırakılmalıdır.
8
Alkol de gebe kalma şansını azaltır. Anne karnında alkole maruz kalan bebeklerde uzun dönemde zeka gerilikleri, öğrenme bozuklukları, davranış bozuklukları görülebilir. Alkol erkeklerde de sperm sayısı ve kalitesini azaltır.
9
Anne olmak isteyen her kadının yeterli folik asit ve diğer besin unsurlarını dengeli alması, hamileliği kolaylaştırmak için değil bebeğin sağlıklı gelişimi içindir.
10
Kişiye özel beslenme programı, fiziksel egzersiz, akupunktur, nöral terapi, EFT(Duygusal Özgürleştirme Tekniği) ve NLP gibi tamamlayıcı tıp yaklaşımları ile "anne adayını" stresin zararlarından koruyup hormonal dengeyi düzeltilebilir.
11
Aşırı yeme isteği ve doymama' hissinin de önüne geçebilir. Ayrıca anne-baba adayları bağımlılıklarından kurtarılır, sağlıklı-dengeli beslenmeye geçişte yaşanabilecek 'yoksunluk ve tatminsizlik' sendromlarından da korunur.Haber Yayın Tarihi: 11.04.2014 06:29 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Sevgilisine bile genç kızlar ayarlıyordu! Şimdi istismarla suçlanan Kraliçe Elizabeth'in oğlunu savunacak Böyle gelenek görülmedi! Sevdiği biri ölünce parmaklarını kesiyorlar Putin, bir an olsun yanından ayırmıyor! Tek düğmeye basıp dünyayı karanlığa gömebilir Bu işi yapan paraya para demiyor! İşte geleceğin en çok kazandıracak 6 mesleği Madonna'nın kızı sanat için herkesin önünde soyunup sevişti! Sosyal medya karıştı