Gebelikten Korunma Yolları - Son Dakika

Gebelikten Korunma Yolları

6 yıl önce

Gebelikten korunmanın yolları nelerdir?

1
2. Aylık İğne: Düzenli olarak ayda bir kez, kas içine enjeksiyonla uygulanır. Kadında doğal olarak bulunan kadınlık hormonlarından ikisini (östrojen ve progesteron)içerir. Yumurtlama ve döllenmeyi engeller.

2
10- Ertesi Gün Hapları: Sürekli bir teknikle korunmaya sağlayan metodlardan daha güvensizdir. Şüpheli ilişkileri takiben 72 saat içerisinde kullanılması gerekmektedir.
3
3- Üç Aylık İğne: Düzenli olarak üç ayda bir, kas içine enjeksiyonla uygulanır. Kadında doğal olarak bulunan kadınlık hormonlarından yalnızca birini (progesteron) içerir.

4
Anne sütünü etkilemediği için emziren kadınlar da kullanabilir.

3 aylık İğneler kesildikten sonra, tekrar gebe kalmak, ortalama dokuz ay gecikebilir.

5
Adet kanamalarının miktarını azalttığından bu nedenle oluşabilecek kansızlığa karşı koruyucu etkileri vardır.

Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan (HIV/AIDS, hepatit-B, frengi, bel soğukluğu, klamidya gibi) korumaz.


6
8-Kadında Tüplerin Bağlanması (Tüp Ligasyonu): Artık çocuk istemeyen çiftlerde, kadınların yumurtalık kanallarının/tüplerin ameliyatla bağlanmasıdır. Tüpler bağlandığı için yumurta, erkek tohum hücresi (sperm) ile karşılaşmaz. Böylece döllenme engellenir. Hastanede yatmayı gerektirmez.
7
9-Erkekte Kanalların Bağlanması (Vazektomi):Erkek sperm kanallarının, tıpkı kadın tüplerinin bağlanması gibi operasyon ile bağlanmasıdır. Cinsel arzu, yeterlilik ve doyumda, erkeklik organının sertleşmesinde hiçbir değişikliğe yol açmaz.
8
4- Rahim İçi Araç (Spiral): Rahim içine yerleştirilen küçük plastik bir araçtır. Bakır ve hormon içeren tipleri vardır. Döllenmeyi önler.
9
Kadının gebe olmadığından emin olunan herhangi bir zamanda uygulanabilir. Uygulama sırasında adetli olmak gerekli değildir.
10
1- Doğum Kontrol Hapları: Her gün düzenli alınması gerekir. Kadında yumurtlama ve döllenmeyi engeller.Doğru kullanıldığında çok etkilidir. Adetin ilk beş günü içinde, tercihen ilk günü alınmaya başlanmalıdır.
11
Spiral İlk aylarda lekelenme, adet miktarında artma veya adet süresinde uzamaya, adet sancısına neden olabilir. Anne sütünü etkilemediği için emziren kadınlar da kullanabilir.
12
Kondom (Prezervatif): Erkekler tarafından kullanılmak üzere bir çeşit lastikten yapılmış çok ince ve esnek bir kılıftır. Cinsel ilişki sırasında, meni içindeki erkek tohum hücrelerinin (sperm) kadının vajinasına geçmesini engeller.

13
Gebelikten korunmak için herhangi bir yöntem kullanmadan cinsel ilişkide bulunan kadınların % 80-90'ı bir yıl içinde gebe kalır. Bu nedenle eğer bir süre ya da bundan sonra hiç bebek istenmiyorsa mutlaka etkili bir gebelikten korunma yöntemi kullanılmalıdır.
14
6-Diyafram: İnce lastikten yapılmış, rahim ağzını örten kubbe şeklinde bir araçtır. Erkek tohum hücrelerinin (sperm) hazneden (vajinadan, döl yolundan) rahme geçmesini engeller.
15
Cinsel ilişkiden önce yerleştirilir ve ilişkiden en erken altı saat sonra çıkarılır. Doğru kullanılırsa, aynı diyafram yıkanıp kurulanarak iki yıl süreyle kullanılabilir.
16
7- Kadın Kondomu: İnce, şeffaf, yumuşak plastikten yapılmış, uçları halka ile gerilmiş kılıf şeklinde bir araçtır. Cinsel ilişki öncesinde, kadının vajinasına yerleştirilir.

Haber Yayın Tarihi: 11.04.2014 06:16 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Genç fenomen, Katie Price'a benzemek için 140 bin liralık göğüs ameliyatı oldu Evde yiyecek bir şey kalmayınca alyanslarını sattılar! İşte Rahşan ve Bülent Ecevit'in bilinmeyenleri Magazin dünyasına bomba gibi düşen iddia: Rihanna, milyarder Arap iş adamından ayrıldı! Böylesi duyulmadı! Çıplak pozlarını paylaşan sosyal medya fenomeninin fotoğraflarını eşi çekiyor Evde yiyecek bir şey kalmayınca alyanslarını sattılar! İşte Rahşan ve Bülent Ecevit'in bilinmeyenleri

Son Dakika Haberleri