Geçmişten bugüne sembol olmuş İşçi Bayramı afişleri - Son Dakika

Geçmişten bugüne sembol olmuş İşçi Bayramı afişleri

01.05.2021 12:05

Bugün 1 Mayıs İşçi Bayramı. 8 saatlik iş günü için hak arayışıyla başlayan eylemler, 100 yılı aşkın zamandır işçilerin birlik ve mücadele günü olarak dünya çapında kutlanıyor.

1
İşçi ve emekçiler tarafından dünya çapında kutlanan birlik, dayanışma ve haksızlıklarla mücadele günüdür 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı. Sovyetler Birliği'nden Fransa'ya, İngiltere'den Almanya'ya ve Türkiye'ye, farklı ülkelerden 1 Mayıs afişlerini derledik:
2
Alman ressam Friedrich Kaskeline tarafından 1894 yılı 1 Mayıs'ı için tasarlanan afiş "Genel, doğrudan ve eşit seçim hakkı" mesajını taşıyor.
3
İkinci Enternasyonal'in dördüncü kongresi olan Uluslararası Sosyalist İşçi ve Sendikalar Kongresi için hazırlanan afiş. İngiliz ressam Walter Crane tarafından tasarlandı.
4
"İşçilerin kaybedecek hiçbir şeyleri yok, ama kazanacak tüm dünyaları var, 1 Mayıs 1919" Moskova'daki Rusya Devlet Kütüphanesi koleksiyonunda bulundu. Sanatçı Alexander Petrovich Apsit tarafından tasarlandı.
5
Dmitri Stachievich Moor tarafından 1920, 1 Mayıs'ı için hazırlandı.
6
"Kapitalizmin yıkıntıları üzerinde köylü ve işçilerin kardeşliği dünya halklarına karşı yürüyor." Nicolas Kotcherguine tarafından 1 Mayıs 1920 için tasarlandı.
7
Uluslararası Sosyal Tarih Enstitüsü'nde bulunan Güney Amerikalı işçileri 1 Mayıs 1920 için çağıran afiş.
8
1 Mayıs 1936 - Fransız işçileri 1 Mayıs'a çağırmak için hazırlanan afiş.
9
Vichy Fransası lideri Marshall Petain tarafından bastırılmış propaganda afişi.
10
Türkiye'de en çok bilinen 1 Mayıs afişlerinden. 1976 yılı için Orhan Taylan tarafından hazırlandı.Orhan Taylan tarafından hazırlanmış bir diğer 1 Mayıs afişi. 1 Mayıs 1980 için kullanıldı.

YORUMLAR (4)
  • Ahsen : Bütün Emekçilerin ve İşçilerin..Türkiye’mizin işçi bayramı kutlu OLSUN..Türkiye’mize Huzur, Sağlık, Mutluluk Dolsun..Allah vatanımızı, Milletimizi korusun..Bizler gurur duyuyoruz VATANIMIZLA.. Cevap Yaz 11 1 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız
500

Son Dakika Geçmişten bugüne sembol olmuş İşçi Bayramı afişleri - Son Dakika


Advertisement