Geleceğin Arabası Köprüden Geçti - Son Dakika

Geleceğin Arabası Köprüden Geçti

19.08.2013 17:54

Güneş arabası "ARIBA 6" yollarda

1
İstanbul Teknik Üniversitesi "Güneş Arabası Ekibi" tarafından tasarlanan "ARIBA 6", test sürüşü için Ankara'ya gitmek üzere yola çıktı. Uluslararası alanda ödülleri bulunan İTÜ ekibi, güneş enerjisiyle çalışan arabaların altıncısı üretti. "ARIBA6" adı verilen otomobil, 6-13 Ekim'de Avustralya'da düzenlenecek ve kıtanın boydan geçildiği 3 bin kilometrelik World Solar Challenge yarışı öncesi test sürüşüne çıkarıldı. İTÜ Ayazağa Yerleşkesi'nde, otomobilin ilk test sürüşü için Milli Rallici Burcu Çetinkaya, direksiyon başına geçti.
2
Çetinkaya'nın test sürüşünün ardından otomobilin son hazırlıkları yapıldı. Daha sonra Metalurji ve Malzeme Mühendisliği 3. sınıf öğrencisi Talgun Uzunlar'ın kullandığı ARIBA 6, Ankara'ya gitmek üzere 2 eskort eşliğinde üniversiteden ayrıldı.
3
Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nü geçtikten sonra bir süre mola veren ARIBA 6'nın sürücüsü Uzunlar, gazetecilerin soruları üzerine, "Farklı bir his. Normal bir araç sürmekten çok daha farklı. Kendi ürettiğimiz bir aracı sürünce, insan daha da mutlu oluyor. Umarım Ankara'ya kadar bu şekilde gideceğiz" ifadelerini kullandı.
4
İTÜ Güneş Arabası Ekibi lideri Berker Beyazıt da 2004'ten beri projenin devam ettiğini ARIBA'nın 6'ıncı serisini yaptıklarını söyledi. Otomobili, Avustralya'daki World Solar Challenge yarışı için tasarladıklarını anlatan Beyazıt, "Araç, saatte maksimum 130 kilometrelik hıza kadar çıkabiliyor. 6 metrekarelik bir panel alanı var. İçerisinde de 1,8 kilovatlık motor var. Aracın tasarım ve yazılımlarının tümü bize ait. Üretimini de bizzat biz yaptık" dedi.
5
Sponsorlardan da destek aldıklarını, 18 kişilik bir ekiple çalıştıklarını belirten Beyazıt, daha önce de test sürüşü yaptıklarını ancak İstanbul-Ankara arasındaki bu seyehatin ilk uzun yol test sürüşü olacağını kaydetti. İTÜ Güneş Arabası Ekibi olarak 9 yıldan beri güneş arabası çalışmalarını yaptıklarını aktaran Dr. Orhan Atabay da 2 yıldır ARIBA6'nın çalışmalarını yürüttüklerini söyledi.
6
ARIBA6'nın 4 tekerlikli ürettikleri ilk araç olduğunu anlatan Atabay, "Bunun son 14 ayı ise çok yoğun olarak tasarım ve üretim aşaması olarak geçti. Önceki araçlarla karşılaştırdığımızda hem hız hem performans hem de enerji tüketimi açısından daha iyi bir araç. Sadece güneşten aldığı enerjiyle güneş olduğu sürece gidebiliyor. Başka yakıta ihtiyacı yok. Saatte ortalama 80 kilometre hızla gidebiliyor" diye konuştu.
7
Milli rallici Burcu Çetinkaya da test sürüşünün ardından yaptığı açıklamada, yarışlardan sonra ARIBA6'nın direksiyonuna geçmenin çok zevkli olduğunu söyledi. Gençlerin emeği ve zekasıyla çalışan bir aracı kullanmanın kendisi için büyük bir ayrıcalık olduğunu anlatan Çetinkaya, "Gaz ve mekanik sistemi farklı. Gerçekten çok eğlenceli bir araç. İçerisi çok sıcak. Avustralya'da yarışacak arkadaşlara destek için yanlarında olacağım" dedi.
8
Gençlerin daha fazla desteklenmesini isteyen Çetinkaya, projenin Türkiye'nin geleceğini ilgilendirdiğini ifade etti.
9
İş adamı Serhan Süzer de bir yıldan beri projeye destek verdiklerini belirterek, "Avustralya'da Amerkia, Japonya, Almanya gibi bir çok farklı üniversiteden farklı gruplar yarışacak. Burada bir Türk üniversitesinin de yarışıyor olması gurur verici" diye konuştu. Yenilebilir enerji sektöründe çalışmalar yaptıklarını bildiren Süzer, enerji noktasında dışa bağımlı bir ülke olarak bu tarz çalışmalara her zaman destek vermeye devam edeceklerin ifade etti.
10

Son Dakika Geleceğin Arabası Köprüden Geçti - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Grinin Elli Tonu'nun yıldızı yeni işiyle şaşırtmadı! Tanıttığı ürünü ne siz sorun ne biz söyleyelim Müzisyen Ezra, sosyal medya hesabından trans olduğunu itiraf etti Canlı yayında iğrenç anlar! Ünlü model, bebeğinin plasentasını yedi Hangi kelime yürekteki yangını söndürür! Acılı anne 5 yaşındaki kızına yapılanı öğrenince aklını kaybetti Kaçak maymun besleyen sosyal medya fenomeni Meriç İzgi'nin 5 yıl hapsi istendi