Geleceğin Sıra Dışı Meslekleri - Son Dakika

Geleceğin Sıra Dışı Meslekleri

26.08.2011 14:45

1
Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) yayın organı "İşveren"in son sayısında geleceğin mesleklerine ilişkin bir dosyaya yer verildi.
2
Yapılan araştırmaya göre, gelecekte önem kazanacak ilginç meslekler şöyle:

3
Uzay Mimarları: Çok uzak olmayan bir gelecekte uzay pilotları, uzay rehberleri ve uzay mimarlarının hayatımıza girmesi öngörülüyor.

4
İklim Değiştirme Uzmanları: Küresel ısınmanın sonuçlarını tersine çevirebilecek iklim değiştirme uzmanlığı da gelecekte “iyi kazanacak” mesleklerden.

5
Hafıza Geliştirme Uzmanları: İnsanların hafızalarını geliştirme üzerine yapılacak çalışmaların daha da artması bekleniyor. Buna bağlı olarak hafıza geliştirme uzmanlarına ihtiyaç olacak.
6
Sanal Hukuk: Gittikçe yaygınlaşan internet kullanımı ile beraber, bu alanda oluşacak hukuki sorunların çözümü için eğitimli kişilere ihtiyaç duyulacak.
7
Nano İlaç: Gelecekte ilaç sektöründe nano ilaçlara olan ilginin artması bekleniyor.
8
Karantina Uzmanları: Geleceğin işlerinin tümü “eğlenceli” ya da “temiz” olmayacak. Hastalıkların yayılmasını engellemekle görevli karantina uzmanlarına da ihtiyaç duyulacak.

9
Atık Veri Temizleyicileri: Siber suçlulara karşı korunmayı amaçlayan “atık veri temizleyicileri” ile tanışılacak.

10
Taşeron-Fason Yöneticiliği: Değişik yapılardaki çok sayıda taşeron-fasoncu arasındaki rekabeti yönetmek ve uyumu sağlamaktan sorumlu olacak.

11
Değişim Yöneticiliği: Güncel operasyon sürerken kurumların gelecek hedeflerini oluşturmak ve bunlara ulaşmak için değiştirilmesi gereken alanların işlerini onlar görecek.
12
Sanal Market Yöneticiliği: Bugünün perakende sektörü yöneticilikleri büyük ölçüde sanal market işletmeciliği ve yöneticiliği ile yer değiştirecek.
13
Robotik Sorunlar Avukatlığı: Robotların kullanımında karşılaşılan sorunların çözümünde, robotları üreten, satan, kişi ya da kurumların hak ve sorumlulukları alanında çalışan avukatlar olacak.

14
Yapay Zeka Pazarlamacılığı: İnsan düşünce sisteminin elektronik cihazlara aktarılması sonucu ortaya çıkacak ürünlerin satıcılarına denilecek.
15
Genetik Ekonomi: Genetik teknolojiyle ilintili her şey, tıpkı bugünün dijital devrim zenginleri gibi genetik zenginleri, iş alanları oluşacak.
16
Bilgi Madenciliği: Sınırsız bilgi üretme, yayma kapasitesi nedeniyle insanların, “neyi bilmek, neyi bilmemek gerekli, gerekli olmayanlar nasıl elenecek?" sorularına yanıt vermeye yarayacak sistemlerle uğraşacaklar.

17
Alternatif Besin Mühendisi: Beslenme için gerekli maddelerin konsantre ve karma tabletlere, sıvılara dönüştürülmesiyle uğraşacaklar.
18
Genetiği Değişmiş Ürünler Denetçiliği: Genetiği ile oynanmış ürünlerin sağlığa zarar vermemesi için oluşacak denetim mekanizmaları ve bunları uygulayanlara denilecek.

19
Enformasyon Mühendisliği: Bilgi madencilerinin işlediği derlenmiş bilgilerin uygun kişilere, uygun içeriklerde ve formatlarda iletilmesi için çalışanlara denilecek.

20
Siber Teknoloji Mühendisliği: İnsansı robotik sistemler, yapay zeka ve bunların entegrasyonu üzerinde çalışacak hayati mesleklerden biri olacak.

21
Nano Yapı Mühendisliği: Nano teknolojinin inşaat, yapı sektörüne kazandıracağı ürünleri maksimum oranda geliştiren, kullanan, bugünün inşaat mühendislerinin yerini alacak olan meslek.
22
5 Duyu Reklam Tasarımcılığı: Yapay zeka ile koku almak, dokunuş, hissetmek vb. duygular da uzaklara iletilebilecek.
23
Duygu Tasarımcılığı: Genetik ve nano teknolojilerin gelişmesi ile yapılacak işe, yaşanılacak duruma uygun duyguların belirlenmesi ve gerekli kimyasal ilaç reçetelerinin, yapay zeka, sanal ortam uygulamalarının kurgulanması mümkün olacak.
24
Elektronik Gazetecilik: Ekolojik nedenlerden ve yeni nesillerin algı sistemlerindeki evrimsel değişikliklerden dolayı kağıttan öğrenmenin yerini internet üzerinden dijital gazetecilik ve mobil yayınlar alacak.
25
Soru Bankası Tasarımcılığı: Yenilikleri tetikleyecek soru sorabilmek ayrı bir uzmanlık alanına dönüşecek. Sektörel, tematik soru bankaları gelişecek.

YORUMLAR
500

Son Dakika Geleceğin Sıra Dışı Meslekleri - Son Dakika


Advertisement