Genç Kızlar, Gelin Pazarında Kendine Koca Arıyor - Son Dakika

Genç Kızlar, Gelin Pazarında Kendine Koca Arıyor

16.12.2015 10:07

1
Bulgaristan'ın Mogila köyünde her yıl düzenlenen festivalde evlenmek isteyen genç kızlar, kendilerine koca arıyor!

2
Ülkede her yıl düzenlenen bu festival oldukça sıra dışı…

3
Abartılı makyajlarıyla görücü karşısına çılan bu kızlar, evlenebilecekleri bir erkek bulmak umuduyla buraya geliyor.

4
Festivale gelen anneler: “Kızlarımızın diskolara gitmelerine izin vermiyoruz. Bu sebeple; buraya evlenebilecekleri birilerini bulabilmeleri için getiriyoruz” diyor.

5
Bu insanlar, 21'inci yüzyılın başında Avrupa'da eski adetlerini sürdüren az sayıdaki insanlardan, Trakyalı yarı göçebe kap kacak tamircisi Romanlar.

6
Bu yarı göçebe Romanların kimliği, erkeklerin eskiden beri yaptığı zanaata dayanıyor: tencere, tava, kazan üretimi ve onarımı. Zanaatlarını yapmak için yüzyıllardır birer ikişer Bulgar köylerine dağılan bu tamirciler, Aziz Todor pazarı gibi etkinliklerde nadiren bir araya geliyor.

7
Pazar, gençlerin başka Kalaycılarla ve muhtemel eşleriyle tanışmasını sağlayan az sayıdaki fırsatlardan birisi. Genç kızlarla erkeklerin yanlarında yetişkin olmadan birbirleriyle görüşmesi yasak olduğu için flört olanaksız. Topluluk dışından birisiyle evlenmek de yasak.

8
18 yaşındaki Hristos Georgiev, birkaç hafta sonra evlenmeyi umduğu 18 yaşındaki Donka Dimitrova'nın babasıyla başlık parası üzerinde yaptığı pazarlıkları bitirdiği için mutlu. Pazarlık 10-15 bin leva (7 bin 500- 11 bin 300 dolar) aralığında yoğunlaştı. Bu rakam ortalama bir Bulgar'ın yıllık maaşı 8 bin 400 levadan daha fazla.

9
Georgiev parayı Kıbrıs'ta inşaatlarda çalışarak biriktirmiş. Bulgaristan Bilimler Akademisi'nden Etnograf Velcho Krustev'e göre, "erkekler eşlerini değil onları bekaretini satın alıyor" diyor.

10
Kalaycı aileleri genelde 16-20 yaşları arasında evlendirdikleri kızlarını, iddiaya göre talipleri tarafından "çalınmasınlar" diye sekizinci sınıfta okuldan alıyor. (Gençlere göre bir kızın kocaya kaçması aileyi utandırıyor. Bu yüzden kızın kaçırıldığı hikayesi çoğu kez ailesinin itibarını kurtarıyor.)

11
Yıllardır kızlarının çeyizlerini dokuyan ve kocalarının işine yardım ederek ateşi besleyen Kalaycı kadınları, eş, anne ve kalaycı yamağı oluyor. Eğitim bu toplum için hiç öncelik olmadı. New York merkezli yardım vakfı Open Society 2004'te, Bulgaristan'da beş Roman kadından birinin okuma yazma bilmediğini ve bu oranın erkeklerdekinin neredeyse iki katı olduğunu buldu.

12
Romanların sadece yüzde 18'i başlık parasını destekliyor, yüzde 69'u buna karşı çıkıyor. Kalaycılar geleneklerine en bağlı Romanlar arasında. Ama modern ekonomi değişime yol açıyor. Çin malı ucuz tencere ve tavaların bolluğu, kap kacak onarım zanaatını öldürüyor.

13
Ebeveynleri "zengin ve gerçekten yakışıklı" bir adamı önermiş ama Todorka "Kişiliğinden hoşlanmadım. Soğuk ve çocuksuydu" diyor. Todorka, "Ebeveynlerim onaylarsa, kocamı kendim seçebilirim. Onları ikna edecek kadar ağlayıp onay alamazsam, yüzde 50 ihtimalle mecburen kaçarım" diye ekliyor.

14
Ebeveynlerinin duyamayacağı mesafede içini döküp daha kökten bir çözümden söz ediyor. Kalaycı dar kafalılığı ve gelenekçiliğinden öyle bıkmış ki, bir Bulgar'la evlenmeyi düşünebilirmiş. Todorka, "Böyle bir şeyi yapmak önemli bir adım. Yani ciddi bir kavgaya hazırlanmalısınız. Ama beni mutlu etmeyen birisiyle beraber olmak istemiyorum" diyor.

15
16
17
18
19
Evlilik geleneğinde sıradışılığın yaşandığı bir diğer ülke de Endonezya... Endonezya'nın Batı Sumatra Adası'nda yaşayan 4,5 milyon nüfuslu Minangkabau toplumu, dünyanın en büyük 'anaerkil' topluluğunu oluşturuyor.

20
Evlerin kadınlara ait olduğu, soyun anneden ilerlediği, erkeğin evlendikten sonra karısının ailesinin evinde yaşadığı Minangkabau toplumu...

21
22
23
24
25
26
27
Bir Güneydoğu Asya ülkesi olan Kamboçya'nın Ratanakiri bölgesinde yaşayan Kreung halkı yıllardır ilginç bir geleneği sürdürüyor. Bu geleneğe göre, 13 yaşına gelen genç kızlar babaları tarafından yapılan aşk kulübelerinde cinsel ilişki deneyimi kazandırılıyor...

28
Köylerinin etrafındaki küçük kulübeler geceleri küçük kızların erkekleri kabul edip cinsel ilişki hakkında tecrübe edinmeleri için inşa edilmiş...

29
30
31
Bunlara “aşk kulübeleri” deniyor ve geleneğe göre bu kulübeleri kızların babaları yapıyor.

32
Bu kulübelerde pek çok erkekle beraber olan genç kızlar ve aileleri bu durumdan oldukça memnun. Aileler, bu ritüelin kızlarının geleceği ve kendi rahatları için gerekli olduğunu düşünüyorlar.

33
34
35
Bu kızlardan biri olan Nang Chan, “Birçok erkek arkadaşım oldu, sayısını hatırlamıyorum..."

36
"Kızlar evlenene kadar bir sürü erkekle beraber olabilir. Kulüben olması iyi bir şeydir çünkü erkeklerle zaman geçirebilirsin...."

37
"Erkeğin ne kadar iyi veya kötü olduğunu anlamak için fırsatın olur. Erkek kötüyse ‘hayır seni istemiyorum' diyebilirsin.” diyor.

38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
Endonezya'nın Java adasının merkezinde bulunan Gunung Kemukus adlı dağ, ilginç dini ve turistik ayiniyle şaşırtıyor...

51
Eski bir Java dininden kalma ayinde, dağa gelen insanlar hangi sınıftan ya da meslek gurubundan olursa olsun evli ya da bekâr bir yabancıyla cinsel ilişkiye giriyorlar...

52
Bu ayinin iyi şans getirdiğine inanılıyor. Gazeteci Patrick Abboud'un ortaya çıkardığı cinsel ilişki dağı ilk defa inceleniyor...

53
Dünyanın en kalabalık Müslüman nüfusa sahip ülkelerinden biri olan Endonezya'da bulunan böyle bir gelenek görenleri hayrete düşürüyor...

54
Geleneğe göre iyi şans isteyen bir kişi, dağa gelerek her 35 günde bir birbirini takip eden 7 adet ilişki yaşamak zorunda...

55
Antik gelenek on altıncı yüzyılda üvey annesiyle bu dağda ilişki yaşayan genç bir prensin burada yakalanıp öldürülmesi ve her ikisinin de buraya gömülmesi üzerine ortaya çıkıyor.

56
57
58
59
60
61
62
63
Dünyanın bir çok farklı yerinde düğün ve ilişkiler için ilginç adetler bulunuyor.

Dünyanın çeşitli bölgelerinde yaşayan toplumların en ilginç örf ve gelenekleri...

64
65
66
67
68
69
70
71
72
73
74
75
76
77
78
79

YORUMLAR
500

Son Dakika Genç Kızlar, Gelin Pazarında Kendine Koca Arıyor - Son Dakika


Advertisement