GenelKurmaydan Önemli Açıklamalar - Son Dakika

GenelKurmaydan Önemli Açıklamalar

20.04.2009 17:48

1
Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Genelkurmay Karargahı'nda “İletişim Toplantısı” yapıyor. İşte Başbuğ'un açıklamaları...

2
Bu ikinci iletişim toplantımız. Toplantıya maalesef üzücü bir olayla başlıyoruz. Her zaman ifade ediyorum Türkiye aslında terörle yaşayan bir ülke. Bu sabah Diyarbakır'da yaşananlar, iki gün önce İstanbul'da yaşananlar.

3
- Bu sabah Diyarbakır Bölgesi'nde Lice Genç yolu üzerinde yol emniyeti için daha sonra konvoy intikali vardı, bir tank ve bir zırhlı personel taşıyıcı geçiyordu. Olayın olduğu yerde tank aynı yerden geçiyor, arkasından M-113 zurhlı personel taşıyıcı aynı eyrden geçerken patlama olayı oluyor.

4
- Ve bu patlama olayı sırasında elbette yüreğimizi yakan 9 tane vatan evladı şehit oldu. 9 personelimizin 2 tanesi uzman, diğerleri normal er. Zırhlı personel taşıyıcının ismi zırhlı personel taşıyıcı. Aracın altında 4-4,5 santimetre kalınlığında zırh var.

5
Bu araca bu kadar etki yaptığına göre detaylı yorum yapmak doğru değil ama önce olay incelenecek. Daha sonra aydınlatıcı bilgileri sunacağız. Ordu Komutanı da olay mahalline gidiyor. Böyle bir sonuç olduğuna göre bu olaya neden olan patlayıcı çok güçlü.

6
- Bunlar tahmindir ama ilk değerlendirmemiz çok güçlü bir el yapımı patlayıcı olduğu şeklinde. İçinde belki diğer patlayıcılar da olabilir.

7
Patlama düzeneğini de söylememiz doğru değil. Tank geçtikten sonra olduğuna göre büyük ihtimal uzaktan komutalı veya kablolu bir sistem olma ihtimali daha fazla öne çıkıyor. Kaybettiğimiz 9 şehidimize ben rahmet diliyorum. Tabi büyük bir acıdır.

8
Türk milletine de başsağlığı diliyorum. Şunu unutmayalım ki terörle mücadelede karamsarlığa yer yok.
9
- Dolayısıyla bu tip olaylar bizlerin güvenlik kuvvetlerinin bölücü terör örgütüne karşı yürüttüğümüz mücadelede azim ve kararlılığımızı azaltmaz, kesinlikle. Dünden daha fazla azimli olarak mücadeleye devam edeceğiz.

10
11
12
13
14
15

Son Dakika GenelKurmaydan Önemli Açıklamalar - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement