Geniş Ailelere Mazda 5 Alternatifi - Son Dakika

Geniş Ailelere Mazda 5 Alternatifi

07.07.2014 14:16

1
Geniş ailelerin vazgeçilmezi MPV'ler artık tasarım anlamında daha çok şeyi vaat ediyorlar. İşte Esad Sivri'nin Haberler.com okurları için test ettiği Mazda'nın MPV segmentideki yarışçısı Mazda 5...

2
Tasarım olarak ailenin diğer bireylerine ciddi benzerlik gösteren Mazda 5, Izgara yapısı ve far grubu bu benzerliğin en büyük göstergesi.

3
Ön bölümde arkaya doğru uzatılmış far grubu, çamurluk ve kaporta üzerinde bulunan keskin hatlar otomobilin sportif yapısını ön plana çıkarıyor.

4
Yan bölümde rüzgarın su yüzeyindeki dalgalarından esinlenerek oluşturulan tasarım, Mazda'nın tasarıma verdiği önemi ve detaycılığını göstermekte.

5
Arka bölümde bagajın yan camları arka cam ile birleştirilerek bütünlük sağlanmış. Cam grubu önden arkaya doğru ton farkıyla karartılarak bütünlük desteklenmiş.

6
Mazda 5'in iç tasarımı ailedeki otomobillerin iç mekânıyla benzerlik taşıyor. Orta konsol ve direksiyon bu benzerliği destekleyen detaylar arasında.

7
Sürüş pozisyonuna fonksiyonel koltuk sayesinde kolay erişim sağlanıyor. Direksiyonda derinlik ve yükseklik ayarını dilediğiniz şekilde ayarlanabilmekte.

8
Ergonomi anlamında Mazda 5 sıkıntı yaşatmazken, direksiyon üzerine konumlandırılmış tuşlar ile birçok özelliğe rahat bir şekilde ulaşılabilmekte.

9
Eşya gözlerinin önemli bir konu olduğu MPV'lerde, Mazda 5 kapı kenarlarında, orta konsolda, torpido gözü ve üzerindeki birçok alanda geniş imkân sunuyor.

10
Mazda bagajdaki 2 koltuğun da aktif edilmesiyle birlikte 7 kişiye rahat bir alan sunmayı başarıyor. Orta koltuklar gerektiğinde ileri geri hareket ile fonksiyonel yapısını gösteriyor.

11
Mazda 5'in arka iki kapısı da sürgülü olarak sunulmuş. Bu kapılar kumanda üzerinden, kapı kolu üzerinden ve direksiyonun sol tarafına konumlandırılmış düğmeler sayesinde otomatik açılıp kapanabiliyor.

12
Arka iki koltuğa erişim için orta koltukların yanındaki kolu çekilmesi gerekiyor. Öne doğru yatan ve ilerleyen koltuk arka tarafa erişimde kolaylık sağlıyor.

13
Bagaj kapasitesi 5 kişilik oturma düzeninde 780 litrelik kapasiteyle sınıf ortalamalarında ama normalin çok üzerinde diyebiliriz.

14
Mazda 5'in kalbinde 1,6 litrelik dizel motora yer verilmiş. Bu ünite 3.600 d/d'de 115 beygir güç, 1.750 ila 2.500 d/d arası 270 Nm tork değeri üretiyor.

15
Motor ekonomi odaklı olduğu için performans anlamında 1.500 kg yakın gövdeye çok atik manevralar yaptırmıyor.

16
0-100 Km/s hızlanmasını 13,7 saniyede tamamlarken, maksimum 180 Km/s'lik bir hız değerine sahip. 100 km'de 6.4 lt yakan araç performanslı kullanımda çok daha yukarı çıkıyor.

17
Mazda 5, geniş ailelere hitap ettiği için orta sertlikte bir süspansiyona sahip. Bu süspansiyon son derece konforlu ve keyifli bir sürüş sağlayabiliyor.

18
Aile otomobili kavramını taşıyan Mazda 5 yüksek hızlarda yol tutuşu konusunda sıkıntı yaratmazken, viraj performansının sınıf ortalamalarında olduğunu söyleyebiliriz.

19
Haberler.com için test ettiğimiz aracımız 1.6 Dizel 115 PS ve 6 ileri şanzımana sahip Mazda 5, 77.451 TL'lik fiyat ile satılmakta.

YORUMLAR
500

Son Dakika Geniş Ailelere Mazda 5 Alternatifi - Son Dakika


Advertisement