Son Dakika Haberleri: Genital Hijyeni Korumanın 10 Altın Kuralı

Genital Hijyeni Korumanın 10 Altın Kuralı

6 yıl önce

1
Sağlıklı ve bakımlı bir kadın olmak için bazı kurallara göre davranmamız gerekiyor...


2
Doktorunuz aksini önermedikçe vajinanın içini yıkamaya yönelik üretilen hijyen ürünlerini kullanmayın. Ancak bu ürünlerle dış genital bölgenizi temizlemenizde bir sakınca yoktur.


3
Tuvalet sonrası temizlikte, temizliğin önden arkaya yapılması çok önemli. Aksi takdirde bakteriler vajinaya bulaşabilir.


4
Mantar ve diğer bakterilerin nemli ortamlarda daha kolay üremesi nedeniyle genital bölgenin kuru kalması önemlidir.


5
İlişki sonrasında ve diğer tüm zamanlarda idrar yapma ihtiyacı ortaya çıktığında ertelenmemelidir.


6
İlişkiye yeterli kayganlık oluşmadan başlamayın. Gerekirse doktor önerisine göre kayganlaştırıcı kullanabilirsiniz.


7
Adet döneminde tamponu sık aralıklarla değiştirmeyi ihmal etmeyin. Vajinal tamponlar uzun süre vajina içinde kaldıklarında sorun yaratabilirler.


8
Cinsel yolla bulaşan hastalıklar (CYBH) açısından risk altında olan biriyle cinsel ilişkiye girdiğinizde prezervatif kullanmasını istemek en doğal hakkınızdır.


9
Ağda ve jilet kıl köklerinin enfeksiyonunu kolaylaştırır ve genital bölgenin daha kolay tahriş olmasına neden olur. Bunun yerine makas kullanmayı tercih edebilirsiniz.


10
Tuvalette klozet kapağının üzerine serilen tek kullanımlık kağıtları mutlaka kullanın. Bir diğer sorun da tuvaletin içindeki kirli suyun genital bölgeye sıçramasıdır. Bunu önlemek için kirli suyun üzerini tuvalet kâğıdıyla kaplayabilir ya da mavi su verici dezenfektan tabletlerden faydalanabilirsiniz.


11
Hiçbir sorununuz olmasa da yıllık jinekolojik muayenenizi yaptırın. Bu, geç belirti veren hastalıkların tanı ve tedavisi açısından çok önemlidir.


Haber Yayın Tarihi: 27.05.2014 09:58 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Güzelliğiyle kendine hayran bırakan genç kızın mesleğini duyan kulaklarına inanamıyor! 2020'nin en iyi meslekleri belli oldu! İlk 2 herkesi şaşırttı Transfer döneminin yıldızları ve kullandıkları arabalar Nesli tükenmek üzereydi! Vatoz yerken görüntülendi Güzel oyuncudan olay itiraf: Oyunculuğum değil cinsel yönüm konuşuluyor