Gerçek Albay Cevdet'in Mezarı İzmir'de Bulundu - Son Dakika

Gerçek Albay Cevdet'in Mezarı İzmir'de Bulundu

1
Kanal D'nin sevilen dizisi 'Vatanım Sensin'deki Albay Cevdet'in mezarı İzmir'de bulundu. Atatürk'ün esaretten kurtardığı albayın gerçek adının Mümin Aksoy olduğu ortaya çıktı.

2
GERÇEK ADI MÜMİN

GERÇEK ADI MÜMİN</p><p>
Başrollerini Bergüzar Korel ve Halit Ergenç'in paylaştığı ‘Vatanım Sensin' dizisindeki Albay Cevdet'in mezarı İzmir'de bulundu. Albayın gerçek adı Mümin Aksoy. Lakabı ‘Gavur'. Habere göre, İzmir'de 1892'de dünyaya geldi. 1911'de teğmen oldu. Balkan ve Birinci Dünya savaşlarında çarpıştı. Türk istihbaratının önemli bir üyesiydi.

3
DÜŞMANA DOST OLDU
DÜŞMANA DOST OLDU

Yunanlılara esir düştü ama kaçmayı başardı. Dayısı olan İzmir Belediye Başkanı Hacı Hasan Paşa sayesinde İzmir'de kaldı. İyi Rumca konuştuğu için işgalcilerin güvenini kazandı. İşgalci komutan Zafirio'nun gözüne girdi. Yunanlılarla işbirliği yapıyor gözükerek içlerine sızdı.

4
LAKABI 'GAVUR'

LAKABI GAVUR</p><p>

Albay'a 'Gavur', 'Hain' lakapları takıldı. Sürekli hakarete uğrayan albayın kaleme aldığı bir not şöyle: “Yüzüme tükürenler oldu. Bu yediğim kurşunlardan fazla acı verdi bana.

5

Ama şartlar gerçeği açıklamama engeldi. Ölmekten değil, gerçeği anlatamadan tarihe bir vatan haini olarak geçmekten korkuyorum.”

6
Albay, Yunan Karargâhı'ndan elde ettiği bilgileri Anadolu'ya iletiyordu.

Ankara'ya hazırlık için zaman kazandırıyordu. Bir ajanın ihbarı üzerine müebbet hapis cezasıyla Atina'ya gönderildi.

7
Kurtuluş Savaşı'ndan sonra Mustafa Kemal'in emriyle, General Trikopis'e karşılık takas edildi. 1948'de zatürreden öldü.

8
ASLINDA HİÇ EVLENMEDİ

ASLINDA HİÇ EVLENMEDİ</p><p>

Albay Mümin bir türlü evlenemedi. Muhsine adında bir nişanlısı vardı. Ancak araya hep savaş, hep görev girdi. Mümin Aksoy'un anılarında "Arada hep kaynana vardı" diye söz ettiği kaynanadan kastı, savaşla geçen yıllardı.

9

Mümin Aksoy'un İzmir'de bulunan aile kabristanındaki mezar taşında da şu ifadeler yer alıyor: "Burada şanlı bir asker olan Jandarma Albayı Mümin Aksoy yatıyor. İstiklal Savaşı'nda kahramanca çarpışmış, amansız bir hastalığa tutularak genç yaşta hayata gözlerini yummuştur. 24-1-1948"

Haber Yayın Tarihi: 19.02.2017 11:02

Son Dakika Gerçek Albay Cevdet'in Mezarı İzmir'de Bulundu - Son Dakika

YORUMLAR

Diğer Galeriler

62 yaşındaki oyuncu Sharon Stone sette maruz kaldığı tacizi itiraf etti: Yönetmen kucağına oturmamı istedi Yanlışlıkla cinsel organını paylaşan Chris Evans 3 cümleyle hayranlarından af diledi Bursa'nın Mollafenari Mahallesi'nin dik yokuşları sayesinde mahalleliler kilo almıyor Başarılı sunucu Diletta Leotta yeni aşkıyla teknede yakalandı Bu adam insan olamaz! Üvey baba halının üzerine idrarını yapan 2 yaşındaki kızını döverek öldürdü