Gezi Olaylarında Hayatını Kaybedenlerin Eşyaları Sergilenecek - Son Dakika

Gezi Olaylarında Hayatını Kaybedenlerin Eşyaları Sergilenecek

10.09.2013 17:05

12 Eylül Askeri Darbesi'nin utancını sergilemek amacıyla hazırlanan Utanç Müzesi, bu yıl Gezi direnişi temasıyla açılıyor.

1
12 Eylül Askeri Darbesinin utancını sergilemek amacıyla hazırlanan Utanç Müzesi, bu yıl Gezi Direnişi temasıyla açılıyor.
2
Bugün dördüncüsü açılacak müzede Gezi olayları sırasında hayatını kaybeden Ethem Sarısülük'ün çalışırken kullandığı metre, Ali İsmail Korkmaz'ın tişörtleri, sergileniyor. Abdullah Cömert'in eşyaları polisin el koyması nedeniyle müzeye ulaştırılamadı.
3
Gezi eylemlerine destek amacıyla Ankara'da yapılan gösterilerde polis kurşunuyla hayatını kaybeden işçi Ethem Sarısülük'ün çalışırken kullandığı metresi, okuduğu “Mem ü Zin” isimli kitabı ile ayakkabı ve giysileri sergileniyor. Müzede Ethem'e ait bir de yolcu bileti yer alıyor.

4
Müzede, Eskişehir'deki olaylar sırasında hayatını kaybeden Ali İsmail Korkmaz'ın da özel eşyaları da var. Korkmaz'ın montu şapkası, ayakkabı ve tişörtleri de sergilenen eşyalar arasında. Müzede ayrıca Gezi olayları sırasında polisler tarafından kullanılan gaz fişekleri ve olayları sırasında çekilen çok sayıda fotoğrafta sergileniyor.
5
Müzede, 2011 yılında hava bombardımanı sonucu 34 köylünün hayatını kaybettiği Uludere katliamına ilişkin bir bölüm de bulunuyor. Olaylar sırasında hayatını kaybeden kişilere ait eşyalarda müze de sergileniyor. Dikkat çeken eşyalar ise Uçaktan atılan bombaların parçaları, olayda hayatını kaybeden kişilerin parçalanmış ayakkabı ve giysileri de Müzenin Roboski bölümünde sergileniyor.
6
Müzede Hatay'daki olaylarda hayatını kaybeden Abdullah Cömert'in eşyaları da sergilenecekti. Ancak Abdullah'ın eşyalarına polisler tarafından el konulması nedeniyle Utanç Müzesine ulaştırılamadı.
7
Devrimci 78'liler Federasyonu Yetkililerinden Kamber Ateş, Utanç Müzesi içinde oluşturuldukları Gezi bölümünün kendileri için de son derece üzüntü verici olduğunu anlattı.
8
9
10
11
12

YORUMLAR
500

Son Dakika Gezi Olaylarında Hayatını Kaybedenlerin Eşyaları Sergilenecek - Son Dakika


Advertisement