Gıda Mühendislerinden Korkunç Gıda İtirafları - Son Dakika

Gıda Mühendislerinden Korkunç Gıda İtirafları

5 yıl önce

1
Umarız kahvaltınız bitmiştir. Çünkü okuyacaklarınız pek de iştah açıcı şeyler değil. Türkiye'nin dört bir yanına dağılmış yemek fabrikası, üretimhane, catering şirketi, restoran gibi yerlerde çalışan gıda mühendislerinin tanık oldukları uygulamalar bunlar. Gıda Mühendisleri Odası aracılığıyla gönderdikleri mail'lerle, forumlarda yazdıklarıyla çığlıklarını duyurmaya çalışıyorlar. Ama işin ucunda işlerini kaybetmek de var. Üstelik mimlenip bir daha asla iş bulamamacasına... Çünkü sistem böyle kurulmuş. Tek istedikleri denetimlerin arttırılması ve rüşvetin önüne geçilmesi... Ve gıda mühendislerinin, vatandaşlarının sağlığına önem veren ülkelerde olduğu gibi, hak ettikleri konum ve koşullarda mesleklerini yapabilmeleri...İşte mühendislerinin korkunç gıda itirafları...

2
Küflü sucuklar tekrar satışta/

Et ürünleri üreten bir firmada tanık olduğum vahim olay: İade edilen ambalajı bozuk, küflenmiş sucuklar tekrar işlemden geçirilip kılıflandıktan sonra yeni parti ürünlerle piyasaya sürülüyor. Üstelik bu ürünler birçok yerde satılıyor.

3
Gıda mühendisleri anlatıyor: Antibiyotikli reçeller/

Reçel üretimi yapan bir firmada kazana bir su bardağı toz kimyasal karıştırılıyordu. Bir gün bu kimyasalı tedarikçiden ben teslim aldım. Hemen faturaya baktım ve eve gidince araştırdım. Bir çeşit antibiyotik. Patronla tartıştık. Zaten iki hafta sonra işten ayrıldım.

4
Susamın kireci fazla kaçtı/

Tahin ve tahin helvası üretilen işyerinde tarım müdürlüğü tarafından alınan numunelerde ürünün kül miktarı yüksek çıktı. Bunu düşürmenin tek yolu, susamı sertleştirmek için kullanılan sönmüş kirecin Ca (OH)2 uzaklaştırılması. Kabul ettiremedim.

5
Yemeklere çamaşırsuyu/

İhale usulü hazır yemek hizmeti veren firmalarda o gün çıkan her yemekten numune alınıyor. Bunu bilen bazı firmalar numune kaplarına kokusuz çamaşırsuyu damlatarak tüm mikropları öldürüyor. Çünkü mikrobiyolojik analiz yapılırken kimyasal analiz yapılmıyor. Birkaç kez neticenin ne çıkacağını merak ederek çamaşır suyu damlattırmadım. Her seferinde salmonella bakterisi çıktı.

6
Zehirli dondurmalar/

Çocuk işçilerin çalıştırıldığı bir dondurma fabrikasında şekil veren makineden çıkan hatalı dondurmaları bir varilde biriktirip sonra yeniden üretime katıyorlardı. Bu sebeple çocuk zehirlenmeleri meydana geldi. Tarım'a şikâyetler gitti fakat bir şekilde durumun üstü kapatıldı.

7
Kurtlu cevizler toz oldu/

Kuruyemiş firmasında, soğuk hava deposu yeterli olmadığından kuruyemişte kurtlanmaların önüne geçemedik. Depo, kurtlanmış ceviz içi ve kelebek kozalarıyla dolu bademle doldu. Kurtlu cevizler, ceviz tozu; kelebek kozalarıyla dolu badem, kayısı çekirdeğiyle yarı yarıya karıştırılarak badem toz haline getirildi ve piyasaya sürüldü.

8
İyi yalan söyleyebilir misin?/

Bir et işletmesine iş başvurusunda bulundum. Bana, “İyi yalan söyleyebilir misin?” diye soruldu. “Hayır” cevabını verdim. Bu, işi kaybettiren cevap oldu. Denetlemede “herhangi bir usulsüzlük yok” demem gerekiyormuş. Şu anda çaresizlikten diplomamı kiraya verdim.

9
Dışarıda yemek yemiyorum/

Yemek fabrikasında sulu tavuk yemeklerinden kalan tavuk etleri akşamları yıkanıp ertesi günkü yemeklerde kullanılıyordu. Karşı çıkınca patronla aramızdaki anlaşmazlık büyüdü. Artık dışarda sulu yemek yemiyorum.

Yarı fiyatına bayat tavuk/

Bir catering firmasında işe başladım. Catering firmaları gıdanın çabuk tüketildiği bir sektör. Ne kadar sıkıntılı hammadde varsa catering'lere verilir. Çalıştığım firmada artık bozulmaya ramak kalmış tavuk butları, yarı fiyatına alınıp, soslayıp baharatlanarak, müşteriye fırında tavuk olarak veriliyor. Karşı çıktığınızda, patron üzerinize yürüyebiliyor.

10
Küflü yoğurtlar lokantalara/

Süt ürünleri üreten firmada yapay koruyucuyla yoğurtların ömrü bir ay kadar uzatılıyordu. Bir ay sonra iade gelen yoğurtların küflü kısmının sıyrılarak kalan kısım lokantalara ucuza satılıyordu. Denetime gelenlerin içinde gıda mühendisi yoktu. Çuval çuval katkı maddesini süt tozu zannediyorlardı.

11
Vişne yerine boyalı havuç/

Staj yaptığım yer birçok büyük firmaya meyve suyu konsantresi yapıp gönderen bir firma. Kara havuç suyuna vişne aroması katarak vişne suyu olarak etiketliyorlar. Piyasadaki çoğu vişne suyunun içeriği kara havuç suyu + aroma + boya...

12
İade helvalar yenisine.../

Çalıştığım yerde iade helvaları patronumuz yeni helvalara karıştırmamızı istiyordu. Ben de patrona çaktırmadan yapabildiğim kadarını gidere döktürüyordum.

13
Eski yağdan kepek ekmeği/

Bulunduğu ilde 70 şubesi olan bir market zincirinde kullanma tarihi geçen yağlar ve un aynı firmanın ekmek üretimine katılıyordu.

14

Zorla fare ilacı/

Şu anda bir yemekhanede çalışıyorum. Sorunlu personel ilan ettiler beni. Birkaç gün önce başımızın belası fareler yüzünden bir tartışma yaşadık ve zorla ilaçlama şirketini çağırmalarını istedim. Karşı çıkıyorum ama bir yere kadar.

15
Hâlâ mideniz bulanmadı mı?/

** İade gelen ürünler yeniden üretime katılıyor. Örneğin iade beyaz peynirler baskıya alınarak tulum peyniri adı altında satılıyor.

** Kuru haşlama metoduyla yapılan kaşar peynirinin sütünden süt yağı tamamen alınıyor; peynirin yağını arttırmak için bitkisel margarin katılıyor.

** Yoğurt ve kasar peynirlerin yüzeyine küflenmemeleri için natamax denilen kimyasal bir toz sıkılıyor.

16
Gofret hamurunda amilaz enzimi yerine boraks kullanılıyor. Boraksın gıdada bir bileşen olarak kullanımı yasak. Endüstride bir nevi temizlik ajanı. Ama maliyeti amilaz enziminden daha düşük olduğu için bu madde tercih ediliyor.

** Reçel etiketleri üzerinde “Yüzde 100 toz şeker kullanılmıştır” yazılsa da yüzde 100 glikoz kullanan firmalar mevcut.

17
Kullanılan et aynı olmasına rağmen üretilen sucukların bir kısmına dana eti etiketi vuruluyor, bir kısmına deve eti etiketi vuruluyor. Deve eti etiketi vurulan sucuk daha pahalıya satılıyor.

** Kabakçekirdeği ürününü beyazlatmak için hidrojen peroksit maddesi ekleniyor. Halk arasındaki adıyla oksijenli su.

18
Lahmacun için gerekli olan kıyma içinde çok fazla oranda sakatat kullanılıyor.

** Bir fast food zincirinin pizza satan kardeş kuruluşunda gün sonu satılmayıp kalan köftelerin soslarının yıkanıp ertesi gün tekrar kullanıldığını gördüm.

** Kepekli ekmeklerde kepek yerine piyasada ‘rogena' diye bilinen kavrulmuş malt tozu kullanıldığını gördüm. Bu maddeyle un boyanarak kepekliymiş gibi gösteriliyor.

19
Ücreti işveren ödemesin


/


TMMOB Gıda Mühendisleri Odası Y. K. Başkanı Yusuf Songül: Burada anlatılanlar, “Gıda üretimi yapan işletmelerin hepsi bu şekilde” diye anlaşılmamalı. Ama anlatılanların gerçek dışı olduğunu söyleyebilmeyi çok isterdim. Bunu önlemenin yolu etkin ve verimli denetimden geçer. Denetlenmesi gereken 500 bin denetlenmesi noktayı 6 bin denetçiyle etkin bir şekilde denetlemek mümkün değil. Denetçilerin arasında ne kadar gıda mühendisi olduğunu Bakanlık bize bildirmiyor. Meslektaşlarımızın ücretlerini işverenden değil, oluşturulacak bir havuzdan almaları gerekiyor.

20
BEYNİ ÖLDÜREN YİYECEKLER/ İngiliz Daily Mail gazetesi beyni tüketen ve hatta öldüren gıda maddelerini yayınladı. İşte o tehlikeli besinler...

21
Şeker ve şeker ürünleri: Uzun süreli şeker kullanımı nörolojik problemlere sebep olur. Ayrıca hafızayı da zayıflattığı tespit edilmiştir. Öğrenme kabiliyetini zaafiyete uğrattığı da ifade edilmektedir. Bu sebeple şekerden uzak durmak gerekir.

22
Fast Food: Yakın zamanda Montreal Üniversitesi´nde yapılan bir araştırma fast food ürünlerinin beynin kimyasını değiştirdiğini ortaya koymuştur. Bu da depresyon ve anksiyete sorunlarına yol açmaktadır.

23
Kızarmış yiyecekler: Bütün işlenmiş yiyecekler kimyasallar, katkı maddeleri, yapay tatlandırıcılar ve koruyucular içerir. Kızarmış veya işlenmiş gıdalar beyin sinirlerini zedeler.

24
İşlenmiş veya önceden pişirilmiş gıdalar: Tıpkı kızarmış gıdalar gibi işlenmiş gıdalar da merkezi sinir sistemine zarar verir. Bu da dejeneratif beyin bozukluğuna yol açar. İleriki yaşlarda Alzheimer´a neden olur.

25
Çok tuzlu gıdalar: Tuzun kalbe zarar verdiğini herkes bilir. Bilinmeyen şey ise tuzun içindeki yoğun sodyum beyne de zararlıdır ve düşünme yeteneğini zayıflatır. Zekayı da gerilettiği ispat edilmiştir.

26
Tahıllar: Hemen hemen hepsi beyin fonksiyonlarına zarar verir. Ancak bunun tek istisnası yüzde 100 tam kepekli tahıllardır. Yani tam tahıllar. Eğer çok tahıl tüketirseniz bu hızlı yaşlanmanıza da yol açacaktır.

27
İşlenmiş proteinler: Proteinler kas yapıcıdır. Ancak sosis, salam, sucuk ve benzeri gıdalar gibi işlenmiş proteinlerden uzak durulmalıdır. Doğal proteinler sinir sistemini yapılandırırken, işlenmiş proteinler tam tersini yapar. Yani sinir sistemini tahrip eder.

28
Trans yağlar: Kesinlikle her türlü trans yağdan uzak durulmalıdır. Trans yağlar birçok ciddi soruna yol açar. Kalp sorunları, kolesterol ve obezite bunların en çok bilinenidir. Az bilinen ise beyne de oldukça zarar verdiğidir. Refleksleri öldürür, beyin işlevinin kalitesini düşürür.

29
Yapay tatlandırıcılar: İnsanlar zayıflamak için şeker yerine yapay tatlandırıcı kullanırlar. Bunların daha az kalori içerdiği doğru olsa da faydasından çok zararı vardır. Uzun kullanımlarda beyin hasarına ve zihinsel bozukluklara yol açar.

30
Nikotin: Nikotinin zararları saymakla bitmez. Beyinle ilgili olanına gelince... Vücudunuzun en önemli organı olan beyninize kan gitmesini engeller... Kan gitmezse oksijen de gitmez.. Bu da beyninizin yavaş yavaş ölmesine yol açar.

31
Abur cuburlar, modern dünyanın yemesi en keyifli yiyecekleri. Fast-food restoranlarında, okulda, spor salonunda, eğlence mekânlarında… Birçok yerde abur cubur tüketmek, sağlıklı yiyecekler yemekten daha kolay geliyor insanoğluna. ‘Şimdi kim uğraşacak ev yemeği bulmaya…' Abur cuburları yediğimiz gibi haklarını da yemeyelim; çok lezzetliler. Fakat alkol ve sigara kadar zararlı oldukları da yadsınamaz bir gerçek. Gelin abur cuburlar hakkında sizi sağlıklı yiyecekler yemeye ikna edecek gerçeklerden bahsedelim. Yüzleşme vakti geldi…

32
1. Abur cubur (junk food) terimi, 60'larda ortaya çıkan bir terim. Fakat terim, 70'lerin ortalarında piyasaya sürülen “Junk Food Junkie” şarkısının müzik listelerinde zirveye yükselmesiyle, sosyal hayatta daha çok kullanılır oldu.

33
2. Son 10 yılda yapılan araştırmalarda görülüyor ki, obezite, kalp hastalıkları, yüksek kan basıncı ve bir takım kanserler doğrudan abur cubur tüketimiyle alakalı.

34
3. ‘Abur cubur tüketimi senin yüzünden' suçlamalarınızı yöneltecek bir makam arıyorsanız televizyon en doğru tercih olacaktır. Cumartesi sabahları gösterilen reklamların%80'ini ‘junk food' reklamları oluşturuyor.

35
4. Amerikan markası bir aperatif olan Cracker Jack, abur cuburu satmak için oyuncak kullanan ilk marka.

36
5. Kolanın içinde 8-9 çay kaşığı şeker olduğunu muhtemelen duymuşsunuzdur. Fakat göz ardı etmemeniz gereken bir konu daha var; su, katkı maddeleri, rafine şeker ve kafein de metal kutulara hapsedilmiş gazlı içeceklerin içindeki diğer malzemeler.

37
6. Şekerleme satışlarında yıllık 23 milyar dolarlık gelir sağlayan Amerika, abur cubur satışında da dünya birincisi. Gariptir, abur cubur ve obeziteyle ilgili endişelerin artmasına rağmen şekerleme satışı tüm dünyada artmaya devam ediyor.

38
7. 70'lerin sonunda Daniel White adındaki bir adam, San Francisco belediye başkanı George Moscone'u ve danışmanı Harvey Milk'i öldürdü. Tartışmalara yol açan ‘Twinkies savunması' sayesinde White, ‘cinayet' yerine ‘kazara adam öldürme' suçundan tutuklanarak cezaevine götürüldü. Bunun nedeni ise White'ın depresyondan muzdarip olduğuydu. Avukatları White'ın bir süre önce sağlıklı beslenmeyi bırakıp tamamen Twinkies ve başka şekerli yiyeceklerle beslendiğini söyledi. Avukatlara göre bu durum White'ın depresyona girmesine ve cinayet işlemesine sebep olmuştu.

39
8. 2 milyar dolardan fazla geliriyle Cadılar Bayram'ında satılan şekerlemeler, Amerika'daki diğer tatillerde satılan şekerlemelerden daha fazla. Şişmanlamak ve daha sağlıksız olmak için birebir bir kutlama…

40
9. En popüler abur cuburlar gibi bir liste yapılsa patates kızartması tartışmasız birinci sırada olacaktır. Bir kutu patateste yaklaşık 600 kalori var ve bu abur cubur açlığınızı gidermek yerine sizi daha da acıktırıyor.
41
10. Araştırmalara göre Amerika'da bir günde ortalama 6.4 milyon donut satılıyor. Başka bir deyişle; Amerika'da yılda 2.3 milyar adet donut tüketiliyor.

42
11. Bir iş adamının Clara adlı bir kızı var ve lakabı da Tootsie. İşte Tootsie Roll şekerlemesinin ismi buradan geliyor. İlk olarak tek tek paketlenerek satışa sunulan Tootsie Roll, İkinci Dünya Savaşı'nda askerlerin yiyecek malzemeleri içinde yer aldı. Çünkü çeşitli hava koşullarına dayanıklı bir yapısı var.

43
12. Abur cubur (Junk food) terimi popüler almaya başlamadan önce 1920'ler Amerikan diyetlerinin içinde yer almaya başladı. İkinci Dünya Savaşı'nda yiyecek malzemesi olmasından sonra televizyonlar daha sık reklamını yapmaya başladı ve beslenme uzmanları bu durumdan bir hayli endişe duydu. Aşırı tüketimin ne kadar sağlıksız olduğunu bilen uzmanlar, yalnızca para kazanmak amaçlı hareket edenlere karşıydı…

44
14. Abur cuburun vücuda soktuğu yağ, beyni sürekli yemek yemeye sevk ediyor. Bu durum uzun vadede obezite hastası olmanıza yol açıyor. Lütfen bize kızmayın, beslenme uzmanları ve araştırmacıların yalancısıyız.

45
13. Hiç merak ettiniz mi sakız nasıl veya ne zaman daha popüler hale geldi? 1891 yılının sonralarında William Wrigley Jr. adındaki bir adam Şikago'da sabun satmaya başlamış. Satışları arttırmak için de her müşterisine sakız ikram edermiş. Zaman içinde sakız popüler olmaya başlayınca o da sakız yapmaya ve bu sakızları satmaya karar vermiş.

46
15. Twinkies, tartışmasız abur cuburların lideri. Hostess Brands şirketinin bir ürünü olan şampiyon abur cubur, şirketin tahminlerine göre her yıl 500 milyon tane imal ediyor. Ayrıca Twinkies'in yumuşak yapısını sağlayan selüloz sakızı, aynı zamanda roketlerin yakıtlarında kullanılıyor.

47
16. Çin'de yapılan bir araştırmaya gösteriyor ki, Batı kültürüne ait abur cuburlar, ülkedeki meme kanseri oranını ciddi bir oranda arttırıyor.

48
17. Kimi bilim insanları için, günlük abur cubur ve şeker tüketimi çocukların ileriki yaşamlarında onları daha sinirli ve şiddete eğilimle hale getiriyor, kimi bilim insanları ve psikologlar içinse bu tamamen bir safsata.

49
18. Bazı araştırmalar gösteriyor ki, hamile ve bebek emzirirken abur cubur yiyen anneler, çocuklarının ileriki yaşamlarında obeziteye eğilimli bireyler olmasına yol açıyor. Ayrıca bu çocuklar, diyabet, yüksek kolesterol ve yüksek kan yağına da yatkınlık gösteriyorlar.

50
19. Alloxen maddesi, unu beyazlatmaya yaradığı için birçok abur cuburun da yapısında bulunuyor. Peki başka ne gibi bir işlevi var bu Alloxen'in? Araştırmalara göre alloxen, hayvanların pankreatik beta hücrelerini yok ederek onları diyabet hasta yapıyor. Bir insanda neler yapabileceğini tahmin edin…

51
20. Bir çocuk gıda kampanyasının yaptığı araştırmaya göre, bazı bebek mamaları, abur cuburlardan daha fazla şeker ve doymuş yağ içeriyor.

52
21. Meyan kökü, binlerce yıldır boğaz ağrısı, öksürük ve ülser gibi hastalıkların tedavisinde kullanıldı. İlk meyan ‘şekeri' üreticilerinin, ilacın acı tadını gizleme isteğinden ortaya çıktı. Şimdilerde ise çoğu Amerikan meyan kökü şekerlemesi, tarihteki iyi şöhretinin yanından bile geçmiyor. Değişen dünya düzeni, bir yararlı maddeyi daha aramızdan almış gibi görünüyor.

53
22. Abur cubur yemek istediğiniz de şunları aklınızdan çıkarmayın: Mısırları koyulaştırmak için kullanılan ve karbonhidrat grubu maddesi olan dekstrin, abur cuburların yapısında bulunduğu gibi, aynı zamanda zarf ve pul yapıştırıcılarının içeriğinde bulunuyor.

54
23. Hepimiz iyi yapılmış bir milkshake'in yalnızca süt ve kremadan yapıldığını düşünürüz. Fakat bu düşünce çok doğru değil. En azından lezzetli bir Wendy's Frosty'nin içinde 1 değil, 2 değil, 3 değil tam 14 tane farklı madde var. Ülkemizde satılan 5 kutusu 100 TL ballardan farksız anlayacağınız.

55
24. Son zamanlardaki anketler gösteriyor ki, sürekli abur cubur yiyen, fast food tüketen kadınlar, genellikle 2 tip diyabet hastalığı ve kalp hastalıklarına sebebiyet veren bir durum olan politiktik yumurtalık sendromuyla daha sık karşı karşıya kalıyor.

56


Araştırmalar 170 adet kanser türünün 132'sinde antioksidan açısından zengin sebze ve meyve tüketerek beslenmenin kansere karşı koruyucu etkisinin olduğu gösteriyor. En önemli antioksidan kaynakları ise şöyle sıralanıyor:


57
Üzüm

58
Erik

59
Böğürtlen

60
Ahududu

61
Kiraz

62
Kara Üzüm

63
Baklagiller

64
Ceviz

65
Fındık

66
Tüm sarı - turucu meyve ve sebzeler

67
Kayısı

68
Havuç

69
Domates

70
Elma

71
Şeftali

72
Bezelye

73
Soğan

74
Patates

75
Soya Fasülyesi

76
Kakao

77
Yeşil Çay

78
Sarımsak

79
Pırasa

80
Turp

81
Fesleğen

82
Nane

83
Rezene

84
Kivi

85
Zeytinyağı

86
Kırmızı-yeşil biber

87
HANGİ GIDA NE İÇERİYOR, NEYE İYİ GELİYOR/ Acı marul/ Ne içeriyor: Potasyum, fosfor, neye iyi geliyor: Yağ metabolizmasını düzenliyor, felç riskine karşı koruyor.

88
Ahududu/ Ne içeriyor: C vitamini, potasyum, kalsiyum, demir, folikasit, neye iyi geliyor: Virüs ve bakterilere karşı koruyor, tümör oluşumuna engel oluyor.

89
Avokado/ Ne içeriyor: Doymamış yağ asidi, neye iyi geliyor: Kalp ve kan dolaşımı için birebir. Kansere karşı koruyucu.

90
Beyaz/kırmızı lahana/ Ne içeriyor: C vitamini, az oranda B vitamini, kalsiyum, neye iyi geliyor: Bağışıklık sistemini güçlendiriyor, stres semptomlarıyla savaşıyor.

91
Bezelye/ Ne içeriyor: Bitkisel protein, magnezyum, neye iyi geliyor: Kolesterol düzeyini düşürüyor, bağırsak kanser riskini azaltıyor.

92
Brokoli/ Ne içeriyor: Magnezyum, A ve C vitamini, potasyum, neye iyi geliyor: Kansere karşı koruyor, kasları güçlendiriyor.

93
Ceviz/fındık/fıstık/ Ne içeriyor: B ve E vitamini, çinko, demir, neye iyi geliyor: Sakinleştiriyor, uyumayı sağlıyor, stresi azaltıyor.

94
Dana eti/ Ne içeriyor: Demir, protein ve potasyum, neye iyi geliyor: Soğuk algınlığı, öksürük ve gribe karşı iyileştirici etkiye sahip.

95
Domates/ Ne içeriyor: Likopen, folikasit, tyrosin, neye iyi geliyor: Likopen kansere karşı koruyor, folikasit hücre yapımını uyarıyor.

96
Elma/ Ne içeriyor: Pektin, bioflanovoid, C vitamini, neye iyi geliyor: Kolesterol düzeyini düşürüyor, bağışıklık sistemini güçlendiriyor.

97
Enginar/ Ne içeriyor: Cynarin, bol miktarda B ve C vitamini, neye iyi geliyor: Kan şekerini düzenliyor. C vitamini kalbi güçlendiriyor.

98


Erik/ Ne içeriyor: Potasyum, demir, B vitamini, neye iyi geliyor: Vücuttaki fazla suyun atılmasını sağlıyor, enerji veriyor.


99
Çilek/ Ne içeriyor: C vitamini, kalsiyum, potasyum, neye iyi geliyor: Bağışıklık sistemini güçlendiriyor, metabolizmayı harekete geçiriyor.

100


Fasülye/ Ne içeriyor: Demir, kalsiyum, B ve C vitamini, protein, neye iyi geliyor: Kan ve hücre yapımına yardımcı oluyor.


101
Frenk üzümü/ Ne içeriyor: C vitamini, niasin, kalsiyum, neye iyi geliyor: Sinir ve bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlıyor.

102
Greyfurt/ Ne içeriyor: Folikasit, C vitamini, neye iyi geliyor: Kan basıncını azaltır, kan yapımını artırır.

103
Havuç/ Ne içeriyor: A vitamini, selenyum, neye iyi geliyor: Sperm üretimini sağlıyor, vücudu enfeksiyonlara karşı koruyor.

104
Ispanak/ Ne içeriyor: A vitamini, folikasit, magnezyum, E vitamini, manganez, neye iyi geliyor: Sinirleri güçlendiriyor. Özellikle hamilelikte tavsiye ediliyor.

105
Kaba öğütülmüş buğday/ Ne içeriyor: B vitamini, demir ve magnezyum, neye iyi geliyor: Bacak kaslarındaki krampları yok ediyor. Uyku süresini azaltıyor.

106
Kavun/ Ne içeriyor: Magnezyum, potasyum ve kalsiyum, neye iyi geliyor: Vücuttaki su düzeyini ayarlıyor, idrar oluşumunu artırıyor.

107
Kefir/ Ne içeriyor: Asit laktik, asit laktik bakterileri, neye iyi geliyor: Bağırsak enfeksiyonuna, kabızlığa ve gaza iyi geliyor.

108
Kereviz/ Ne içeriyor: Potasyum, sodyum, kalsiyum, magnezyum, neye iyi geliyor: Kabızlık, mide ve bağırsak sorunlarına karşı etkili.

109
Kırılmamış pirinç/ Ne içeriyor: Protein, potasyum, kalsiyum, magnezyum, neye iyi geliyor: Mide yanması ve gaza karşı etkili. Vücuttaki fazla suyu atıyor.

110
Kırmızı üzüm/ Ne içeriyor: Phyto-östrojen, potasyum, kalsiyum, neye iyi geliyor: Yüksek tansiyona karşı iyi geliyor, trombozları önlüyor.

111


Kuşburnu/ Ne içeriyor: Likopen, C ve E vitamini, demir, neye iyi geliyor: Soğuk algınlığı ve gribe karşı önleyici etkiye sahip.


112
Kümes hayvanları/ Ne içeriyor: Protein, potasyum, magnezyum, B vitamini, çinko, neye iyi geliyor: Baş ağrısı sorununa karşı etkili, stresten arındırıyor.

113
Kivi/ Ne içeriyor: C vitamini, karotionid, flavonoid, neye iyi geliyor: Zayıflatıyor, bağışıklık sistemini güçlendiriyor.

114
Lahana turşusu/ Ne içeriyor: Laktik asit bakterileri ve B12 vitamini, neye iyi geliyor: Tümör oluşumunu önlüyor.

115
Limon/ Ne içeriyor: C vitamini ve glucarate, neye iyi geliyor: Bağışıklık sistemini güçlendiriyor, mide kanserini önlüyor.

116
Mango/ Ne içeriyor: A ve B vitamini, çinko, neye iyi geliyor: Cinsel enerjiyi yükseltiyor, orgazm yeteneğini artırıyor.

117
Mantar/ Ne içeriyor: Sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum, neye iyi geliyor: Kasları güçlendiriyor, saç ve tırnakları besliyor.

118
Mısır/ Ne içeriyor: Çinko, magnezyum ve B vitamini, neye iyi geliyor: Stresle savaşıyor, bağırsak kanserini önlüyor.

119
Yulaf/ Ne içeriyor: Karbonhidrat, demir, magnezyum, B vitamini, neye iyi geliyor: Enerji sağlıyor, kas kramplarını önlüyor, idrar söktürüyor.

120
Mercimek/ Ne içeriyor: Çinko ve Aminoasit, neye iyi geliyor: Yorgunluğu gideriyor, strese karşı etkili.

121
Muz/ Ne içeriyor: Potasyum, B6 vitamini, serotonin, magnezyum, neye iyi geliyor: Rahatlatıyor ve uyumaya yardımcı oluyor.

122
Mürver/ Ne içeriyor: Potasyum, B1 vitamini, C vitamini, neye iyi geliyor: Terleten ve öksürüğü azaltan etkiye sahip. Kabızlığa iyi geliyor.

123


Papatya/ Ne içeriyor: Karotinoid, enzimler, C vitamini, neye iyi geliyor: Kalp hastalıklarını önlüyor, stresi azaltıyor.


124
Patates/ Ne içeriyor: Mineraller, C vitamini, bitkisel protein, potasyum, neye iyi geliyor: Kansere karşı koruyucu, vücudu toksinlerden arındırıyor.

125
Peynir suyu/ Ne içeriyor: Sodyum, potasyum, kalsiyum, laktik asit bakterileri, neye iyi geliyor: Sindirim sistemi şikayetleri ve mide yanmasına karşı iyi geliyor.

126
Peynir/ Ne içeriyor: Protein, sodyum, potasyum, kalsiyum, neye iyi geliyor: Kemikleri güçlendiriyor, sinirleri koruyor.

127
Pırasa/ Ne içeriyor: Allisin, çinko, manganez, selenyum, neye iyi geliyor: Kan basıncını düşürüyor, kalbi ve damarları güçlendiriyor.

128
Portakal/ Ne içeriyor: B ve C vitamini, potasyum, kalsiyum, selenyum, neye iyi geliyor: Vücuttaki fazla suyun atılmasını sağlıyor.

129
Rezene/ Ne içeriyor: C vitamini, uçucu yağlar, demir, potasyum, kalsiyum, neye iyi geliyor: Öksürüğü önlüyor, vücuda oksijen alımını artırıyor.

130
Ringa balığı/ Ne içeriyor: Omega3 yağ asidi, sodyum, potasyum, neye iyi geliyor: Damar sertliğini ve yüksek tansiyonu önlüyor.

131
Sarımsak/ Ne içeriyor: Quercetin, ajoene ve allisin, neye iyi geliyor: Kansere karşı bağışıklık sistemini güçlendiriyor.

132
Shiitake mantarı/ Ne içeriyor: Lentinan, D vitamini, neye iyi geliyor: Bağışıklık sistemini güçlendiriyor, kanser oluşumunu engelliyor.

133
Som balığı/ Ne içeriyor: Omega3 yağ asidi ve D vitamini, neye iyi geliyor: Kemikleri güçlendiriyor, meme kanseri riskini azaltıyor.

134
Süt/ Ne içeriyor: Kalsiyum, D, A ve B2 vitaminleri, neye iyi geliyor: Kemik oluşumunu teşvik ediyor, bağırsak kanserine karşı koruyor.

135
Siyah turp/ Ne içeriyor: C vitamini, kalsiyum, potasyum, demir, neye iyi geliyor: Bağışıklık sistemini ve kan dolaşımını güçlendiriyor.

136
Tofu/ Ne içeriyor: Protein, potasyum, kalsiyum, magnezyum, neye iyi geliyor: Metabolizmayı uyarıyor. Kemik yoğunluğu için önemli.

137
Ton balığı/ Ne içeriyor: Omega3 yağ asidi, D vitamini, potasyum, iyot, neye iyi geliyor: Kolesterol düzeyini düşürüyor, sinir hücrelerini koruyor.

138


Uskumru/ Ne içeriyor: Omega3 yağ asidi, D, B6-B12 vitaminleri, iyot, neye iyi geliyor: Kan basıncını düşürüyor, moral yükselten etkiye sahip.


139
Yoğurt/ Ne içeriyor: Kalsiyum, riboflavin, B12 vitamini, neye iyi geliyor: Bağırsak kanserine karşı bağışıklık sistemini güçlendiriyor.

140


Zeytinyağı/ Ne içeriyor: Doymamış yağ asidi, E vitamini, neye iyi geliyor: Kötü huylu kolesterol düzeyini düşürüyor, hücreleri koruyor.


141
Yeşil/kırmızı biber/ Ne içeriyor: Capsaicin, A ve C vitamini, Çinko, neye iyi geliyor: Baş ağrısı ve migrene karşı koruyucu etkiye sahip.

142
Soya yağı/ Ne içeriyor: E vitamini, protein, neye iyi geliyor: E vitamini hücreleri koruyor, kanser riskini azaltıyor.

Haber Yayın Tarihi: 27.04.2015 08:01 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

İstanbul'un nadide semtinde telesiyej keyfi! 60 yıl önce çekildi Ayşen Gruda'yla, Müjdat Gezen'in nişan attığını biliyor muydunuz? Cani anneden kan donduran itiraf! 3 çocuğunu ninniler eşliğinde boğarak öldürdü Isırdığını 10 dakikada öldürüyor! Yangın ve selin vurduğu Avustralya'da katil örümcek alarmı Ramo'nun yosun gözlü güzeli Fatoş, Instagram pozlarıyla büyülüyor!

Son Dakika Haberleri