Gizemi Çözülemeyen Ada! - Son Dakika

Gizemi Çözülemeyen Ada!

1
Yemen'de bulunan Socotra Adası farklı bitki örtüsüyle sizi gariplikler diyarına davet ediyor.
2
Yedi milyon yıl önce Afrika kıtasından kopup, ada haline geldiği tahmin edilen Socotra, dünyanın başka hiçbir yerinde görülmeyen 200`den fazla hayvan ve bitki türüne ev sahipliği yapıyor.
3
Adanın en dikkat çekici özelliği yukardan bakıldığında mantara, yakından bakıldığında ise uzay gemisine benzeyen ağaçları ve fil bacağı şeklindeki çöl gülleri.
4
Hint okyanusunda bulunan adaya en yakın yer 250 kilometre mesafedeki Somali. Ancak iki yer arasında en ufak bir benzerlik yok.
5
Adaların sembolik bitkisi ise şemsiye görünümündeki "ejderin kanı ağacı". Ağacın kırmızı özsuyu eski çağlardan bu yana boya maddesi olarak kullanılıyor.
6
Birçok izole ada sisteminde olduğu gibi, yarasalar Socotra'nın da vazgeçilmez canlılarından.
7
1967'de Mahra Sultanlığı kaldırıldıktan sonra Socotra, Yemen Halk Demokratik Cumhuriyeti'ne bağlanmış. Her yıl turist akınına uğruyor.
8
9
10
11

Haber Yayın Tarihi: 23.10.2010 13:47

Son Dakika Gizemi Çözülemeyen Ada! - Son Dakika

YORUMLAR

Diğer Galeriler

Amanos'un nazar boncuğu görünümlü yangın göleti, görenleri hayran bırakıyor 19 yaşındaki kadından inanılmaz itiraf: Ünlü futbolcuyla 50 bin TL karşılığında cinsel ilişkiye girdik Bu kaçıncı! Yetenek Sizsiniz'in olaylı jürisinin kameralar önünde yine göğüsleri göründü Ünlü futbolcunun aşk krizi büyüyor! 3 çocuğunun annesine dönmesi, hamile sevgilisini isyan ettirdi Yusuf İslam'ı Müslümanlığa iten olay tüyleri diken diken ediyor