Gizemli Mavi Çukur'a dalış yapan ünlü kaşif gördükleri karşısında neye uğradığını şaşırdı! Plastik şişeler çıktı - Son Dakika

Gizemli Mavi Çukur'a dalış yapan ünlü kaşif gördükleri karşısında neye uğradığını şaşırdı! Plastik şişeler çıktı

Bugüne kadar gizemini korumuş dünya mirasları arasında bulunan Büyük Mavi Delik, orjinal adıyla Great Bule Hole bir gurup çılgın kaşif tarafından keşfedildi. Okyanusun 125 metre altına kadar uzanan obruğun içinde ise plastik şişelerin bulunması ünlü dalgıçları bir hayli üzdü.

1
Koyu mavi rengi, dairesel yapısıyla muazzam görüntüye sahip olan Büyük Mavi Çukur, şimdilerde dalgıçlar ve denizaltı kaşifler için cazibe noktası.
2
Orta Amerika ülkelerinden Belize açıklarında bulunan 'Büyük Mavi Çukur' gezegenin en iyi dalış noktası sayılıyor. 1971'de ünlü bilim insanı Jaques Yves Cousteau tarafından adı tüm dünyaya duyuruldu… Peki Jaques Yves Cousteau kim?
3
Denizlerin gizemli perdesini aralayan, insanlığı deniz altının büyüleyici güzelliklerine bir adım daha yaklaştıran kaptan olarak biliniyor. Aslında onu sadece kaptan sıfatıyla anmak da büyük haksızlık olur. Hem bir okyanus uzmanı ve kâşif, hem bir bilim insanı hem de iki Oscarlı bir sinema yönetmeniydi.

4
Hala gizemini koruyor
Hala gizemini koruyor
Büyük Mavi Çukur havadan bakıldığında okyanusun ortasında geniş, koyu mavi, mükemmel yuvarlak daire şeklinde gözüküyor. Belize kıyısından biraz uzakta bulunan ve berrak suya sahip. 300 metre çapında ve 124 metre derinliğe sahip olan çukur, Belize Barrier Reed Reserve Sistemi'nin bir parçası.
5
Her ne kadar dalma meraklılarının çok iyi bildikleri bir yer olsa da, bölge yerlileri için hâlâ gizemini koruyor. Bilim insanları Büyük Mavi Çukur'un Buz Çağı'nda, deniz seviyesinin henüz düşük olduğu bir dönemde, bir mağara olarak oluştuğunu, deniz seviyesinin yükselmesiyle yavaş yavaş sular altında kaldığını ve sonunda basınca dayanamayan mağara tavanının çökmesiyle oluştuğunu açıklıyorlar.
6
Bir zamanlar Maya medeniyetinin bir parçası olan bölgenin yerli halkıysa bu açıklamayı kabul ediyor. Yalnız hikâyenin bir bölümünde mağarada yaşadıkları varsayılan 'Tanrı'ların, insanlara küstüklerini ve mağarayı terk etmeleri sonucu mağaranın çöktüğünü anlatıyor.
7
Tanrıların bölgeyi terk etmeleriyle birlikte, belaların gelmeye başladığını anlatan yerli halk Büyük Mavi Çukur'a bugün bile bir tapınak olarak bakıyor. Bazıları da zaman zaman Büyük Mavi Çukur'un, gece vakti gümüş rengine büründüğünü iddia ediyor.
8
Derinliklerinde nelerin olduğu bilinmiyordu
Derinliklerinde nelerin olduğu bilinmiyordu
Bugüne kadar Büyük Mavi Çukur'un düzgün bir haritası bile çıkarılmadı. Bu büyük gizemi çözmek için iş insanı Richard Brasson, Kaptan Cousteau'nun kendisini okyanusları korumaya adamış torunu Fabien Cousteau ve Aquatica Vakfı'ndan bilim insanları devreye girdi.
9
Pilot Erika Bergman liderliğindeki ekip, ek ışıklarla donatılmış 'Aquatica' denizaltıyla deliğin karanlıklarına indi. Hatta bu anlar Discovery Channel'dan da canlı olarak yayınlandı. Keşif, 1971'de deliği keşfeden Kaptan Cousteau ve ekibinin 'Mavi delik bir zamanlar bir mağaralar sistemiydi' saptamasını doğruladı.
10
Derinliğe doğru maceraya atılan ekip ilk önce 10 dakika boyunca daldı, sonra sarkıtlardan oluşan devasa duvarları, ardından da yüzyıllar önce oluşmuş ürkütücü hidrojen sülfür tabakasını geçti. Daha da aşağılara indikçe oksijen yetersizliği sebebiyle sadece ölü yengeçler, deniz kabukları gördüler.
11
İlginç olansa plastik şişelerin de orada olmasıydı. Belize Bariyer Resifi Koruma Sistemi'nin bir parçası olan Mavi Delik, hem koruma altında bir UNESCO Dünya Mirası, hem de Belize Ulusal Anıtı…
12
13
14

Haber Yayın Tarihi: 07.05.2020 11:50

Son Dakika Gizemli Mavi Çukur'a dalış yapan ünlü kaşif gördükleri karşısında neye uğradığını şaşırdı! Plastik şişeler çıktı - Son Dakika

YORUMLAR

Diğer Galeriler

Ölen ünlü oyuncunun kız kardeşi, eniştesinin yanına taşındı! Dedikodu kazanı kaynıyor Koronavirüsün uğramadığı dünyanın en uzak adası: İğne atsanız sesi duyulur Çölün ortasında kırık tabut içinde bulunan model, ölmeden önce yatağa bağlanıp işkence görmüş Biraz yakacak ama bağışıklığımızı koruyacak! Mutfağımızın kızıl savaşçısı: Acı biber Ürün tanıtımını iç çamaşırıyla yapan Wanda Nara, takipçilerini mest etti