Son Dakika Haberleri: Gökyüzünün 'Cesur Yüreği'

Gökyüzünün 'Cesur Yüreği'

7 yıl önce

1
Türkiye'nin ilk jet üssü olan Balıkesir'deki 9. Ana Jet Üssü'nün uçuş emniyet subayı yüzbaşı Züleyha Dombay, yaklaşık 12 yıldır savaş pilotu olarak vurucu güç F-16 uçuruyor.
2
Gökyüzünün yılmaz bekçileri arasında bulunan yüzbaşı Züleyha Dombay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, uçuş emniyet subayı ve kol lideri olduğunu belirterek, 1999 yılında Hava Harp Okulu'ndan mezun olduğunu ve 2001 yılından bu yana F-16 ile uçtuğunu söyledi.
3
Daha önce Merzifon'daki 5. Ana Jet Üs Komutanlığı'nda görev yaptığını anlatan Dombay, ''Pilotluk gençlik hayalimdi. Lise yıllarında, bir televizyon programı seyrettim ve çok etkilendim. O zaman pilot olmaya karar verdim. Ardından çok çalıştım ve bugün sevdiğim mesleği yapıyorum'' dedi.
4
Uçmanın başlı başına zevkli ve bir o kadar da zor olduğunu dile getiren Dombay, şöyle konuştu:
5
'Hem psikolojik hem fizyolojik açıdan yoğun görevlerimiz var. İnsanı zorlayan görevler. Ama uçmak, başlı başına çok zevkli olduğu için bu zorlukları geride kalıyor. Uçmak güzel. Bunu görevlerle birleştirmek daha güzel ve zevkli. Uçuş esnasında adrenalinden dolayı heyecan hissediyoruz. Bir taraftan da yapmamız gereken işler olduğu için adrenalin ve heyecan zamanla dikkate dönüşüyor.'
6
Savaş pilotu olduktan sonra da eğitimlerinin aralıksız sürdüğünü, her an savaşa hazır olmaları gerektiğini vurgulayan Dombay, ''Hemen hemen her gün uçuyoruz. G kuvveti, yer çekiminden kaynaklı bir kuvvettir. Normal durduğumuzda kilonuz kadar 1 G kuvvet biniyor üzerinize. Uçuş sırasında yaptığınız manevralara göre 9 G'ye kadar, yani kilonuzun 9 katı yük biniyor'' dedi.
7
''Neden savaş pilotu olmayı tercih ettiniz?'' sorusuna Dombay, ''Çok zevkli bir meslek. Benim görüşüme göre en iyisi F-16. Onunla uçmak ayrı bir güzellik. Yapabileceğim işin en uç noktasını yapmak istedim. Hava kuvvetlerinde uçuşun en uç noktası savaş pilotu olmak'' yanıtını verdi.
8
Savaş pilotu olmak isteyen gençlere, çok çalışmaları ve istemelerini öneren Dombay, ''İstemeden çabalamadan olacak iş değil, çok çalışmaları ve istemeleri lazım'' dedi.
9
Anne pilotluğun, özveri istediğini ifade eden Dombay, '3 yaşında çocuğum var. Çocuğunuza ayıracağınız vakit kısıtlı. Mümkün olduğunca onunla geçireceğim zamanı başka bir şeye aktarmak istemiyorum. Günlük 2 saatim ona kalıyor. Bizden uzak büyüyor. Bize özlem duyarak büyüyor. Uçak sesini duyduğunda 'annemin, babamın uçağı' diyor. Anne ne iş yapıyor dendiğinde, 'pilot uçuyor' diyor ama ne iş yaptığımızın henüz tam anlamıyla farkında değil' diye konuştu.Haber Yayın Tarihi: 25.03.2013 07:51 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Bir zamanlar güzelliğiyle mest ediyordu! Prenses Caroline son haliyle şaşırttı Herkes bilmez! Büyükanıt, totemiyle bakın Fener'i nasıl şampiyon yaptı 83'lük İngiliz'in, emeklilik oyunu! Türkiye'de gününü gün ederken ülkesini dolandırdı Canlı yayında skandal! 74'lük kocasını, 60 yaşındaki adamla duşta aldattı Kuruluş Osman'ın Ayşe Hatun'u Açelya Özcan, yatak pozuyla nefes kesti!