Google'da Görüntüsü Olmayan Haritalar - Son Dakika

Google'da Görüntüsü Olmayan Haritalar

09.04.2013 14:00

1
Arama motoru Google'da görüntüsü olmayan 24 stratejik yeri sizler için derledik. İşte o yerler:
2
1. Kanada'nın kuzeyindeki Baker gölü: Google harita uygulamasında, bu bölge bant çekip kapatılıyor. Israrla gizlenen bu alanın, bölgedeki başka benzer bir kaç yerle birlikte uzaylılara ait nirengi işaretleri içerdiği söyleniyor.
3
2. Almanya, Ramstein hava kuvvetleri üssü: NATO'ya bağlı bu askeri hava üssünde özellikle Irak operasyonunda görevli birlikler görev yapıyor. Terör saldırıları için ciddi bir hedef olan bölge sansürlenmiş.
4
3. Kuzeybatı Pasifik, ABD: Burada tam olarak neyi gizliyorlar? Bu konuda net bir açıklama yok. Washington-Oregon sınırına yakın bölgeyle ilgili pek çok söylenti var. En yaygın inanış burada FEMA ve HAARP ile ilgili askeri çalışmaların yapıldığı.
5
4. Szazhalombatta Petrol Rafinerisi, Macaristan: Sıradan bir petrol rafinerisi olan bu alan garip bir biçimde uygulamada 'yeşil çizim'le örtülmüş durumda.
6
5. Huis Ten Bosch Sarayı, Hollanda: Her ne kadar Hollanda kraliyet ailesine yönelik herhangi bir tehdit ya da belirgin bir tehlike olmasa da sarayın görüntüleri sansürlenmiş.
7
6. Bilinmez bölge, Rusya: Kimsenin neresi ya da ne olduğuna dair bilgisinin olmadı bir gizemli bölge daha. Siberian Lights isimli internet sitesindeki bir yorumcu buranın gizli bir savunma üssü olduğunu radar istasyonu ve füzesavar bulunduğunu iddia etmiş.
8
7. Mobil Oil Corp Buffalo-ABD: Bazı kullanıcılar Mobil'in Buffalo'daki merkezinin gizlenmesini istemesini saçma olduğunu çünkü terörist saldırıya hedef olmayacak bir yer olduğunu söyleyip eleştiriyor. Öte yandan gerçek sebep bu mu değil mi bilinmiyor.
9
8. Kuzey Kore: Her ne kadar tüm dünyanın tanıdığı bir ülke olsa da pek az kişi burayı ziyaret ediyor. Goople Maps'te ülke kocaman bir yeşillik olarak yer alıyor. Ne bir otoban, ne bir sokak, ne bir bina hiç bir şeye görüntülerde yer verilmiyor. Adeta terk edilmiş, insansız bölge gibi.
10
9. Reims Hava Üssü, Fransa: Bu yerin de neden gizlendiği ise bir muamma.
11
10. Indian Point Santrali, New York, ABD: Santral çevresel kaygılar üzerine ve depreme dayanıksız olması sebebiyle kapatılmış.
12
11. Vokel Hava Üssü, Hollanda: Bir süre öncesine kadar bu üssün neden titizlikle gizlendiği merak konusu iken cevap Wikileaks'ten geldi. WikiLeaks'in ortaya çıkardığı belgelere göre bu üste nükleer silah başlıkları bulunuyor.
13
12. HAARP üssü, Alaska: ABD'nin şu anda en gözde savaş silahı olan HAARP (High Frequency Active Auroral Research Program) ses gücüyle yapılabilecek operasyonlar konusunda korkutuyor.
14
13. Mazda yarış alanı, ABD: Google Maps'teki en garip sansürlerden biri de bu bölge. Basit bir yarış pisti olan alanın bir kısmı, görüntülerde adeta sinirle çizilmiş gibi duran beyaz bir örtü ile kaplanmış.
15
14. Antik Babil bölgesi, Irak: Irak'ın neredeyse bütünü zaten net olarak gösterilmezken bu bölge tamamen gözlerden uzak tutulmuş. Bölgede herhangi bir askeri birim yok ve bilakis verimli tarım arazileri ile tanınıyor.
16
15. Tantauco Doğla Yaşam Parkı, Şili: Google neden, türü tehlike altındaki hayvanların yaşadığı bir doğal parkı saklıyor? Bilakis tüm dünyanın dikkatinin çekilip yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan canlılar için bir şeyler yapılması gerekirken bu sansüre kimse anlam veremiyor.
17
16. 'Hill" aka Elmira İslahevi, ABD: Maksimum güvenliği olan New York'taki hapishanenin üstü karartılmıştır. Sanıyoruz ki, Attica Cezaevi ayaklanmaları ve isyanlar ve dünya çapında meydana gelen çeşitli olaylardan sonra, yetkililerin olası bir helikopter öncülüğündeki kaçış endişesi olabilir.
18
17. Bir Rus'un evi!: Zengin bir Rus'un evi Google'da neden gizlenir ki? Wikipedia'ya göre burada gördüğünüz (ya da göremediğiniz) Gazprom CEO'su Alexey Miller'ın sarayı. Bu kişinin neden diğer dünya vatandaşlarına tanınmayan bir haktan yararlandığı Google'a yöneltilen eleştiriler arasında.
19
18. Albay Sanders: KFC'nin logosu! Kentucky Fried Chicken'ın logosundaki albay Sanders'ın yüzü dünyanın her yerinden verilen Google Maps görüntülerinde sansürleniyor. Google'ın cevabı hazır: Gerçek kişilerin yüzünü göstermemiz yasak ve her birinin gizlemek zorundayız, albay Sanders da gerçek bir kişiydi.
20
19. Faroe Adaları, Hollanda: Söylentilere göre, burası zararsız askeri bir bölgedir. Fakat işin aslı nedir hala bilinmemekte.
21
20. Petrol Rafinerisi, Macaristan: Macaristan petrol rafinerisi. Tüm bilinenler bu kadar.
22
21. NATO merkezi, Portekiz: Burada aslında neden gizlilik olduğuna dair ilginç bir durum yok. Acayip olan bir başka Google Earth görüntüsünün kopyala/yapıştır modeliyle orijinal görselin üzerine kondurulması.
23
22. Seabrook Nükleer Santrali, ABD: Bu yerin ABD'nin kuzeydoğudaki en uç noktasında yer alan bir nükleer istasyon olduğuna inanılıyor. İşletme hakkında net bir bilgi yok.
24
23. Füze silo, İspanya: Wikimedia'nın bir araştırmacısına göre ortasında siloya benzer bir şeyin olduğu küçük bir bina bulunmaktadır. Yahoo Maps'da bu bölge örtülmemiştir.
25
24. Atomik alan, Fransa: Kimse 'The Marcoule site of the Commissariat l'Energie Atomique'in ne anlama geldiğinden emin değil.

Son Dakika Google'da Görüntüsü Olmayan Haritalar - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Bebek büyüklüğünde kurbağayı gören köylüler dondu kaldı Bu hastalık milyonda bir görülüyor! Uyuyunca haftalarca gözünü açamıyor Bikinisiyle poz veren Kim Kardashian ayaklarıyla dalga konusu oldu Kalp krizi iki can birden aldı! Önce anne sonra göğsündeki bebeği hayatını kaybetti Ölüm sayılarının rekor kırdığı Hindistan'da milletvekili şifa olsun diye inek idrarı içti
Advertisement