Gören Amazon sanıyor ama burası Türkiye'nin saklı cenneti! - Son Dakika

Gören Amazon sanıyor ama burası Türkiye'nin saklı cenneti!

05.09.2019 12:07

Eskişehir'in Sivrihisar ilçesinde bulunan ve Türkiye'nin Amazon'u olarak nitelendirilen Balıkdamı Kuş Cenneti, birçok balık türünün yanı sıra yüzlerce göçmen kuş türüne de ev sahipliği yapıyor. Doğal güzelliğiyle görenleri büyüleyen cennet, ilk defa havadan görüntülendi.

1
Eskişehir'in Sivrihisar ilçesinde bulunan Balıkdamı Kuş Cenneti, birçok balık türünün yanı sıra 256 çeşit göçmen kuş türüne ev sahipliği yapıyor. İç Anadolu Bölgesi'nin 'Amazon Nehri' olarak tanımlanan gölet ilk defa havadan görüntülendi.
2
Türkiye'nin en büyük sulak alanlarının başında gelen alan, gölet ve büyük sazlıklardan oluşan 30 bin dönümlük arazinin üzerinde yer alıyor.
3
Asya'da yaşayan yabanıl su kuşları için batıdaki son durak olma özelliğini de taşıyan Balıkdamı, kuzey ve güney ülkeleri arasında mevsimlik göç eden kuşlar için en önemli konaklama noktalarından biri olarak biliniyor.
4
Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Eskişehir Olta Balıkçıları ve Doğal Yaşamı Koruma Derneği Başkanı Osman Demirtaş, Balıkdamı'nın çok önemli bir sulak alan olduğunu söyledi. Demirtaş, "Sakarya nehrinin üzerinde bulunan Balıkdamı dediğimiz havza, 30 bin dönüme kurulu bir arazidir. Çok sayıda balığı bünyesinde barındırırken ayrıca göçmen kuşların da ana yatağıdır, 256 civarında kuş türüne rastlanmıştır. Balıkların yapılanması ve kuşların göç yaparken burada konaklamaları görülmektedir. Türkiye'nin büyük bitki alanlarından bir tanesidir, çok önemli bir havzadır.
5
''Sakarya Nehri'miz kuruyor, dikkat etmemiz gerekiyor''
Sakarya Nehrimiz kuruyor, dikkat etmemiz gerekiyor
Sulama şekillerinin mutlaka buralarda değiştirilmesi ve sularımızın mutlaka korunması gerekiyor. Sakarya nehrimiz kuruyor dikkat etmemiz gerekiyor. Çünkü dikkat etmezsek 825 kilometre alandaki tarım arazilerinin sulanması da etkilenecek. Bu suların kullanılırken dikkatli kullanılması gerekiyor. Allah'ın getirdiği bir kuraklık var ama alınması gereken de önlemler var.
6
Devletimiz tarafından bu önlemlerin alınması gerekiyor. Siz suyu depolayıp yavaş yavaş alırsanız ve tarım arazilerinde damlama sulamaya geçerseniz sulamanın yapısını gerçekleştirirsiniz. Orada bitki türünün kuşa, kuşun o bitkiye, bitkinin balığa ihtiyacı var, balığın da o bitkiye ihtiyacı var. Döngünün bu şekilde olması gerekir" ifadelerini kullandı.

7
8
9
10

Son Dakika Gören Amazon sanıyor ama burası Türkiye'nin saklı cenneti! - Son Dakika


YORUMLAR (20)
Tüm yorumlar için tıklayınız
500
Advertisement