Gören model sanıyor! 17 yaşındaki Melike'nin mesleğini duyan erkekler kulaklarına inanamıyor - Son Dakika

Gören model sanıyor! 17 yaşındaki Melike'nin mesleğini duyan erkekler kulaklarına inanamıyor

09.12.2019 09:39

İstanbul Maltepe'de otomobil bakım ve onarım servisinin tek kadın tamircisi 17 yaşındaki Melike Nur Beyen'i gören erkeklerin ağzı açık kalıyor.

1
Henüz 17 yaşındaki Melike Nur Beyen'in bu halini görenler model ya da fenomen sanıyor. Oysa onun mesleği çok başka!
2

Elektromekanik bölümü lise son sınıf öğrencisi olan Melike Nur Beyen, Maltepe'de bir otomobil bakım ve onarım servisinde staj görüyor.

3
Dükkândaki tek kadın tamirci olarak lastik takmaktan, balata değiştirmeye kadar diğer çalışma arkadaşlarının yaptığı her işi yapabilen Melike, kadınların her alanda başarılı olabileceğini kanıtlıyor. Tamirci olma hayalini gerçekleştiren Melike Nur Beyen'in bir başka hayali ise oyuncu olmak.
4
Melike, bu işe olan merakının nereden geldiğini şu sözlerle anlattı: 'Küçüklüğümden beri, kendimi bildim bileli hep merakım vardı arabalara. İki hayalim vardı. Birincisi tamirci, ikincisi de oyuncu olmaktı. Oyuncu olamadım, tamirciliğe yönelmek istedim. 'Neden yapamayayım' bunu dedim, yapmak istedim ve tamirci olmayı başardım. Bu merak ağabeyimden geliyor. Küçüklüğümden beri de hep arabalarla ilgiliydim. Bebeklerle oynamazdım hep arabalar ile oynardım, arabalar ile ilgilenirdim, severdim. Daha sonra bu işe yöneldim. Elektromekanik bölümü okudum. Daha sonra iş hayatına atıldım ve çalışıyorum.'
5
'Kadınların yapamayacağı hiçbir iş yok'
Kadınların yapamayacağı hiçbir iş yok
''Bu iş sana ağır gelir, bu cüsse ile yapamazsın' bile dendi. Dalga bile geçildi'' diyen Melike Nur Beyen, şunları söyledi:

'Sürekli iş aramakla geçti zamanım. Her yere gittim ama 'alım yok' dediler. İstemediler, fark ettim onu. Ben bunu yapabiliyorum dedim, gösterdim. Bir kere deneyin, görün dedim. Denedim, o tekeri falan kaldırabildiğimi gördüklerinde güçlü olduğumu anladılar. Bunu yapabiliyorsan diğerlerini de yapabilirsin, dediler. Daha sonra buraya başladım. Burası bana çok iyi geldi. Burada anladılar, 'Yapabiliyor bu kız, yapamayacağı hiçbir şey yok' dediler. Ama iş sürecim gerçekten çok zor oldu.

6
Bir süre iş bulamadım. Yapabilir gözüyle bakmadılar. Şimdi ise görmeye bile gelenler var. Bu işi yaptığıma inanmayanlar, görüntülerime inanmayanlar var. Şu an herkes yapabileceğimi biliyor. Mutluyum, inandılar bana ve inansınlar kadınların yapamayacağı hiçbir iş yoktur. Bana yapamazsın gözüyle baktıklarında daha çok hırslandım. Yapacağım, yapabiliyorum dedim. Ama yapabildiğimden bir tık daha üst seviyede yapma kararı aldım. Ama daha sonra yapabildiğimi gördüklerinde şaşırdılar. Kendi aralarında konuşsalar da yine yüzüme karşı söylemediler. Yine bana o şekilde davrandılar. Daha fazla güç alayım, daha fazla sinirleneyim, daha fazla çalışayım, diye. Bunların hepsi benim için iyi oldu. Daha sonra gördüklerinde 'Yapabiliyormuşsun, bizi utandırdın' dediler. Sağ olsun ailem de öncelikle arkamdaydı.'
7
'Dükkana gelen muhasebeci sanıyor'
Dükkana gelen muhasebeci sanıyor
Dükkana gelenlerin kendisini ilk görüşte muhasebeci sandığını, ellerindeki kiri görünce ise şaşırdıklarını söyleyen Beyen, 'Muhasebeci falan sanıyorlar beni ama bakıyorlar ellerim siyah, yağlı. 'Acaba yardım mı etti' falan diye düşünüyorlar. Ben de 'burada çalışıyorum, yeni başladım diyorum.' İnanmıyorlar bana, çok şaşırıyorlar. Beni birkaç kişi görmeye de geliyor. Motivasyonumu düşürecek şeyler yaşamıyorum. Arabalar zaten yanımda. Onlar beni motive ediyor. Daha sonra müşterilerimiz zaten ona göre davranıyor, ona göre bizimle konuşuyor. Kadının kendine güvenmesi lazım. Öncelikle 'ben bu işi yapabilirim' diyorsa yapacak. Ben bu işi yapabilirim dedim, yaptım' dedi.
8
Çalışırken eldiven kullanmama sebebini ise Beyen, şu sözlerle anlattı: 'Çok ısrar ediyorlar. Eldiven kullan, eline bir şey olur. Kirleniyor. Eldiven kullanmak zorunlu zaten ama ben eldiven kullanamıyorum. Bir kere zaten ellerim ufacık, o cıvatayı vs. tutmakta zorlanıyorum. Bir de ayrıca elimin kirini görünce daha çok çalışasım geliyor. Takmıyorum eldiven ama sürekli söyleyenler oluyor tabii. Alışmadım eldivene ve dediğim gibi elimin kirini görünce daha çok motive oluyorum.'
9
'Hem tamircilik hem oyunculuk yapabilirim'
Hem tamircilik hem oyunculuk yapabilirim
Tamirciliğin ardından oyuncu olma hayalini gerçekleştirmek istediğini dile getiren Beyen, 'Tamirci oldum, umarım oyuncu da olurum. Oyuncu olup bu işi bırakacağım mı? Asla bırakmayacağım. İleride ailemin desteği ile bir dükkan açıp ağabeyimle birlikte o dükkanda hem işime bakabilirim hem oyunculuk da yapabilirim. Yapacağım da' ifadelerini kullandı.
10
11
12
13
14
15
16

YORUMLAR (13)
Tüm yorumlar için tıklayınız
500

Son Dakika Gören model sanıyor! 17 yaşındaki Melike'nin mesleğini duyan erkekler kulaklarına inanamıyor - Son Dakika


Advertisement