Görgü Tanıkları Kanlı Düğünü Anlattı - Son Dakika

Görgü Tanıkları Kanlı Düğünü Anlattı

05.05.2009 09:50

1
Katliamla ilgili tutuklanan 8 kişi arasında yeralan Süleyman Çelebi'nin eşi 6 çocuk annesi Makbule Çelik, saldırıyı kendi ailelerinin yapmadığını ve iftiraya uğradıklarını ileri sürdü.
2
Ölenlerle amca, dayı çocukları olduğunu söyleyen Makbule Arı, “Bize iftira atıyorlar, kendilerinin zengin olduğunu, bizim de fakir olduğumuzu söyleyip, mallarında gözümüz olduğunu söylüyorlar. Biz fakir değiliz, benim evimde her türlü eşyam var. Benim kocam, kayınbiraderlerim para için böyle şeyler yapmaz. Biz böyle bir kıyımı nasıl yaparız.'
3
'Bunu kim yapmışsa ortaya çıkarsınlar. Bizi ortadan kaldırmak için iftira atıyorlar. Olaydan sonra kocam evde otururken jandarma alıp götürdü. Köyde diğer korucular görevi gitmiş, bir tek evde kalanları alıp götürdüler.”
4
Katliamı gerçekleştirdikleri gerekçesiyle tutuklanan 8 kişinin evinin, saldırının yaşandığı eve 15 metre mesafede olduğu ortaya çıktı. Köyde yaşayan 11 yaşındaki Mehmet Selim Seleci, nişan törenine kendisinin de gideceğini belirterek, “Ben de oraya gidecektim ama annem beni dersine çalış diyerek göndermedi” dedi.

5
Öte Taraftan görgü tanıkları saldırıdaki dehşet anlarını anlattı.
6
Görgü tanıkları, saat 21.00 sıralarında köy imamının telkini üzerine önce evde namaz kılındığını kaydetti. Bu sırada, silahlı 5-6 kişilik bir grubun, iki eve uzun namlulu otomatik tüfeklerle ateş açtığını bildirdi. Yaklaşık 15 dakika süren saldırıya, köyün 3 ayrı bölgesinde nöbet tutan korucular karşılık verdi. Silahlı kişiler, daha sonra vadinin içine doğru kaçtı.
7
Öldürülenlerden gelin Sevgi Çelebi'nin 12 yaşındaki kız kardeşi M.Ç, gündüz teyzesiyle birlikte köydeki evleri tek tek dolaşıp, insanları ablasının nişanına çağırdıklarını anlatarak, 'Nişana herkes gelmişti ve ev çok kalabalıktı. Önce erkeklere yemek hazırladık . Erkekler namaz kılmaya başlamıştı. Ardından biz de tam kadınlara yemek vereceğimiz sırada, bir anda silahlar patlamaya başladı. Ben dışarıya kaçıp, karanlıkta yere kapanarak silah seslerin kesilmesini bekledim.
8
Sonra odaya girdiğimde herkes yerde yatıyordu. Ablamın cesedi de yerdeydi. Babamın gözlüğü kanlar içindeydi. Bizim odalarımız uzundur. Ama yerler tamamen doluydu ve herkes yan yana doldurmuştu. Annem, babam ve 6 kardeşim öldü. Tam bir vahşetti. Aileden sadece ben ve ablam kaldık. Ablam da yaralıi hastanede. Ağabeyim daha yeni öğretmen olmuştu ve işe de yeni başlamıştı. Biz şimdi yetim mi kaldık' dedi. Talihsiz kız, kefenlere sarılı cenazelere bakıp 'Bu babamın cesedi mi' diye ağladı.

9
24 televizyonununa konuşan Mardin Belediye Başkanı Mehmet Beşir Ayanoğlu'nun verdiği bilgiye göre saldırıdan sağ kurtulan iki genç kız, iki odaya toplanmış ahalinin odalara dalan maskeli kişilerce tarandığını anlattı. Saldırganların köy imamını da öldürdüğü bildiriliyor.

10
Saldırganların, uzun namlulu silahlarla tarayıp bombalaığı insanların ölüp ölmediklerini tek tek kontrol ettiği ve sağ kalanları da vurarak öldürdüğü söyleniyor.

11
Katliam evine yakın oturduğunu söyleyen bir köylü ise şunları anlattı:

' Silah sesleri gelince evden çıkamadım

Silahlar susunca ağlamalar bağrışmalar duyuldu.

Eve vardığımızda her yer ceset doluydu.

olayın neden yapıldığını kimse bilmiyor kan davası kız meselesi kesinlikle değil. 30 yıl önce köyde bir aile kan davalıydı onlarda çoktan çıkıp giti burdan zaten bu aile ile alakalrı yoktu.' aynı köylü 'Jandarma oalaydan 2 saat sonra geldi' iddiasında da bulundu

12
Genç kızların olayın şokundan kurtulamadığı belirtiliyor. Jandarma komando timleri köy çevresinde geniş çaplı bir operasyon başlatmış durumda.

13
Olayın en yakın tanığı 14 yaşındaki Mehmet...

Muhabirler ellerindeki mikrofonu uzatmış ağzından çıkacak kelimeleri bekliyorlar. Ama o sadece hıçkırıyor ve 'hepsi öldüler diyor'

14
Muhabir: 'Baban nerdeydi?'

Mehmet: 'Orda öldüler'

'Annen baban?' 'Evet'

'Kardeşlerin?'

'Hepsi ölmüşler'

15
3 yaşında Nedime Çelebi adında küçük bir kız Diyarbakır'da sevkedildiği hastanede ameliyata alındı. Çocuğun göğsünden vurulduğu bildiriliyor.

16
Bilge köyü, 7 çeşmesiyle ünlü bir mesire alanı olarak biliniyor. Vadinin başında kurulu bulunan Bilge köyüne, özellikle hafta sonları Mardin ve civar yerlerden gelen vatandaşlar yoğun ilgi gösteriyor.

17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40

Son Dakika Görgü Tanıkları Kanlı Düğünü Anlattı - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement