Greyfurtun Bilinmeyen Faydaları - Son Dakika

Greyfurtun Bilinmeyen Faydaları

12.11.2013 12:43

Diyetisyen Nil Şahin Gürhan greyfurtun faydalarını anlatıyor...

1
Diyetisyen Nil Şahin Gürhan greyfurtun faydalarını anlatıyor...

2
Kanserojenik nitrozaminlerin oluşumunu engeller.
3
Greyfurt ayrıca B1 vitamini açısından da iyi bir kaynaktır. B1 vitamini, karbonhidrat metabolizmasında görevlidir. Kas ve sinir sisteminde etkilidir. B1 vitamini kasları güçlendirir, iştahı dengeler, mide asidi düzenler, sindirimi kolaylaştırır. B1 vitamini greyfurdun içinde bulunan niasin ile birlikte; karbonhidrat, protein, yağ metabolizmasında görevli olan enerji metabolizmasını düzenleyen birçok enzimin yapısında bulunur. Kolesterolü düşürür
4
Greyfurtun içeriğinde bulunan zengin C vitamini immüm cevabı arttırır, bağışıklık sistemini güçlendirir, demir emilimini kolaylaştırır, kansızlığı önler
5
Yara iyileşmesini hızlandırır. Ayrıca kolesterolü düşürücü etkisi de vardır.
6
Greyfurta kırmızı rengi veren pigment laykopen doğadaki en güçlü antioksidanlardan biridir. Laykopen aynı zamanda LDL kolesterol dediğimiz kötü huylu kolesterol oranını düşürür, kalp damar hastalığı, prostat ve meme kanserinde koruyucu etki gösterir.
7
Greyfurtun kalori değeri, enerjisi oldukça düşük, su oranı da çok yüksektir.
8
Greyfurt ayrıca yoğun ve kaliteli posa içerir. Dolayısıyla tam olarak greyfurt yediğinizde, maksimum fayda sağlar. Greyfurtta bulunan posa çeşidi pektin kıvam oluşturur, su ve iyon bağlar pelteleştirir ve bağırsağın çalışmasını yönlendirir. Pektin ayrıca şekerin emilimini geciktirdiği için şeker hastalarının kan şekerini dengelemelerinde pozitif etki gösterir. Pektin, kolesterolü ve safra asitlerini bağlar, kolesterolün emilimini azaltır, safra taşı oluşumunu engeller.
9
Greyfurt karaciğerde yağ depolanmasını önleyen inositol açısından iyi bir kaynaktır. İnositol saç sağlığını da korur. Kan kolesterol düzeyini olumlu etkiler. Fazla kilonun karaciğeri yağlandırdığını düşünürsek, düzenli greyfurt tüketimi karaciğeri korur.
10
Greyfurtun içinde bulunan diğer besin elementleri; folik asit, pantotonik asit, E vitamini HDL kolesterolü dediğimiz iyi huylu kolesterolü yükseltir.

11
Greyfurt yağları yakmaz, gerçek hayatta hiç bir besinin direk yağ yakıcı etkisi yoktur.
12
Her gün 1 adet greyfurt tüketin. Tok karnına ve öğün üzerine greyfurt yerseniz maksimum fayda sağlamış olursunuz. Öğlen veya akşam yemeğinde greyfurtu salatanızın içine doğrayıp tüketebileceğiniz gibi yemekten sonra meyve olarak da tüketebilirsiniz.

Son Dakika Greyfurtun Bilinmeyen Faydaları - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement