Güç ve Konforda BMW Yorumu - Son Dakika

Güç ve Konforda BMW Yorumu

1
Rekabetin yoğun olduğu kompak segmentte, konfor özelliklerini standart olarak sunan ve başarılı satış rakamlarına imza atan BMW 1 serisinin 118i Sport Line paketini Esad Sivri, HABERLER.COM okurları için test etti. İşte tüm özellikleri ile Yeni BMW 118i…
2
Kompakt araçlar içinde Premium bir duruşu olan BMW 1 serisinin ikinci nesli, güçlü motoru, yeni süspansiyon teknolojisi ve yakıt verimliliğindeki iyileştirmelerinin yanında geniş hacimi ve yenilikçi bir çok özelliği ile çıtayı bayağı yukarı koymuş. Sürüş deneyimi düğmesi sayesinde aracınızı ister ekonomik modda ister sport modda kullanabiliyorsunuz.
3
Halen sınıfındaki tek arkadan itişli otomobil olan yeni BMW 1 serisi, dünya genelinde bir milyondan fazla satan selefinin gücü üzerine yapılandırılmış. Test ettiğim bir çok aracın önden çekişli olduğundan dolayı, arkadan itişli bir aracı test etmek benim için gerçekten farklı bir deneyimdi. Tavsiyem aracı tercih etmeden önce muhakkak test sürüşü yapmanızdır. Ama eminimki siz de BMW 118'in cazibesine kapılacaksınız.
4
Yeni BMW 118'in gövdesi selefine göre 85 mm daha uzayarak 4.324 mm'ye, aks aralığı 30 mm genişleyerek 2.690 mm'ye ulaşmış. Aracın genişliği ise 17 mm artarak 1.765 mm olmuş. Değişmeyen 1.421 mm'lik yükseklikge karşılık arka koltuklardaki diz mesafesi 21 mm artmış. Kabin içindeki bu ferahlama bagaj bölümünde ise 30 lt artarak 360 lt'ye çıkmış.
5
HABERLER.COM okurları için test ettiğimiz aracımız dört silindirli BMW TwinPower Turbo teknolojisini kullanmakta. Etkileyici sportif hissi, düşük yakıt tüketimi ve mükemmel emisyon değerleriyle iyileştirilen bu benzinli motor her açıdan başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Twin scroll turboşarj, direkt enjeksiyon, VALVETRONIC ve Çift VANOS gibi sistemler sayesinde önceki versiyonlara göre 10 kW ile 20 kW'lık arasında bir artışın yanında % 10'luk yakıt tasarrufu sağlamakta.
6
Kendi sınıfında 8 ileri otomatik vites sunan ilk model olan BMW 118i, önceki modelleri gibi oldukça kapsamlı bir BMW Efficient Dynamics paketini standart olarak sunuyor. Bu daha iyi bir çevresel performans için hem düz hem de otomatik viteslerde otomatik Start/Stop işlevini sunmakta. Ayrıca sürüş modu düğmesi sayesinde ECO PRO veya Sport seçeneklerinin içinde olduğu 4 farklı sürüş alternatifini seçebilirsiniz.
7
Otomobilin ön kısmında ki BMW'nin diğer modellerinden aşina olduğumuz geniş radyatör ızgarası, hırçın bakışlı ön farlar ve üç parçalı hava girişi ön görünümü çok çekici kılmakta. Öne eğimli ızgara, oldukça spor olan bu kompakt modelin meydan okuyan duruşunu vurgularken, çevreleyen alanlar ise ışığı yakalıyor ve ızgaraya doğru yönelmiş bir V oluşturan dört hat çizgisi ile güçlü bir üç boyut hissi yaratıyor.
8
BMW'nin alışagelmiş ikili yuvarlak ön farlarının üst kısımları vurgulayıcı dokunuşlarla güncellenmiş. Bi-xenon ön farlarla birlikte iç ışık halkalarının içerisine yerleştirilmiş sinyal lambalarıyla, belirginleştirilen güçlü ve odaklanmış bir görünüm meydana getirilmiş. Bu farlar sayesinde hava karardığında aracın ön kısmı tam bir görsel ziyafete dönüşüyor.
9
Araca yandan bakıldığında yeni BMW 1 Serisi'nin orantılarının daha da çarpıcı bir görünüme kavuştuğunu görebiliyoruz. Hafifçe eğimli tavan hattı, sportif açılı arka cam ve düz yan camlar otomobile coupé tarzı bir duruş katıyor. Hofmeister kıvrımı (yan camların arka bitimlerindeki öne doğru alçak kıvrım) ise C sütununun içine kadar uzanarak kapı açıklığını genişletiyor ve arka koltuklardan giriş çıkışları kolaylaştırıyor.
10
Bmw 118'in tavan spoyleri içerisine ek bir fren lambası yerleştirilmiş. Arka tamponun biçimi ön tamponu anımsatıyor ayrıca V biçimli amblem gözleri yol yüzeyine doğru yönlendirerek yeni BMW 1 Serisi'nin dengeli yol tutuşunu vurguluyor. BMW 118'in tavanında konumlanan radyo anteninin köpek balığının sırtına benzer bir tasarımda oluşu yine çok çekici bir görünüm sunmakta.
11
Geniş açılan, hafif içbükey arka bagaj kapağı orta kısımda bulunan BMW amblemi üzerine basılarak açılıyor ve birbirinden uzağa yerleştirilmiş stop lambalarının basık yuvalarla yükseltilen görünümü güçlü bir yatay vurgu yaratıyor. BMV 118'in bu güçlü arka tasarımı bir çok markaya da ilham vermekte.
12
BMW 118i'in içine adımımızı attığımızda malzeme kalitesi, tasarım zerafeti ve teknolojik konfor ilk etapta dikkatimizden kaçmıyor. Özel kaplamalara sahip spor koltukları, kontrast kırmızı dikişli deri spor direksiyonu, ayarlanabilir kol dayamaları, parlak siyah iç kaplamaları ve mat mercan rengi vurgu şeritleri görsel bir şölen sunuyor.
13
Yeni BMW 1 Serisi, isteğe bağlı bir navigasyon sistemi ve BMW Profesyonel radyo ile beraber BMW iDrive sistemini kullanmakta. İDrive sisteminin merkez konsolda bir kumanda ile sık kullanılanlar düğmesi ve bağımsız bir düz ekran monitörden oluşuyor. Tüm haber, eğlence, telekomünikasyon ve navigasyon işlevleri için gösterge panelindeki bütünleşik 8.8” lik bilgi ekranı kullanılmakta.
14
Araçta iki bölgeli otomatik klima, elektrikle ayarlanabilir ve ısıtmalı koltuklar, çok işlevli direksiyon simidi, otomatik olarak karartılan arka görüş aynası ve yan aynalar, sis lambaları, elektrikli sunroof ve kullanımı çok pratik ve şık bir vites topuzu bulunmakta.
15
Merkez konsolda bulunan sürüş deneyimi düğmesi sayesinde, COMFORT, SPORT, ECO PRO ve SPORT+ modu bulunmakta. Kendi modunuza göre aracınızı kişiselleştirebilir ve böylece bir sürüş karakteri belirleyebilirsiniz. Profesyonel navigasyon sistemine sahip aracın arka plakası üzerinde bulunan minik kamera sayesinde geri vitese attığınıda 8.8” lik ekrandan aracın arka kısmını görebiliyorsunuz.
16
Çok düşük enerji tüketimiyle birleştiren elektromekanik elektrik destekli direksiyon, yeni BMW 1 Serisi'nde standart olarak sunulmakta. İsteğe bağlı Servotronic işlevi, hıza duyarlı güç yardımı sağlıyor. Yine isteğe bağlı gelen Değişken Spor Direksiyon, keskin dönüşlerde gereken direksiyon turu sayısını azaltıyor.
17
BMW 118i kapı cepleri, merkez konsolda iki bardak tutucu, geniş bir torpido gözü ve kol dayamasının altındaki bir bölmeyle daha fazla saklama alanı sunuyor. Eşya saklama paketi, arka kapılarda geniş saklama bölmelerini ve ön koltukların arkasındaki ağ cepleri de içeriyor. 360 litrelik bagaj hacmi, 60/40 bölünmüş arka koltuklar katlandığında 1.200 lt'ye çıkarılabiliyor ve böylece ön koltuklara kadar düz bir boşluk elde ediliyor.
18
BMW 118'de 16 inç star spoke hafif alaşım jantlar, siyah egzoz borusu ucu kaplaması ve "BMW Sport" harflerini barındıran kapı eşiği süslemesi de unutulmamış. Böbrek ızgara çubukları, merkezi hava girişi çerçevesi, yan giriş çerçeveleri ve arka tampon kaplaması tamamen parlak siyah renkte.
19
HABERLER.COM için test konuğumuz olan BMW 118i'in kalbinde 1.6 lt benzinli motor görev yapmakta. Bu canavar twin-scroll turboşarj, direk enjeksiyon, VALVETRONIC değişken valf kontrolü içeren BMW TwinPower Turbo teknolojisini kullanıyor.
20
Gücü artırırken yakıt tüketimini belirgin bir şekilde düşüren BMW TwinPower Turbo teknolojisi ilk kez dört silindirli bir motorda kullanılıyor. Test aracımızda basınçlı endüksiyon sistemi, egzoz manifoldu ve turboşarj için iki ayrı borudan oluşan twin-scroll sistemini kullanıyor. Bu sayede turboşarjı çalıştıran egzoz basıncı dalgalarının daha verimli kullanılmasına olanak tanırken, aracın motoru gaz kelebeğinin en ufak hareketine anında tepki veriyor.
21
Yeni BMW 118i'in alüminyum motor bloğuna sahip dört silindirli motoru 4.800 dev/dak'da 170 bg güç ve 1500-4500 dev/dak aralığında 250 Nm tork üretmekte. Bu başarılı motor BMW 118'in 0-100 km/sa hıza 7.4 saniyede çıkmasını ve maksimumda 225 km/sa hıza ulaşmasını sağlıyor.
22
100 kilometrede şehir içinde 7.1 lt yakıt tüketen BMW 118i, şehir dışında 100 km'de 4.7 lt'ye kadar düşmekte. Ayrıca kilometre başına 134-137 gram CO2 emisyonu değerleri gerçekten başarılı. Yakıt verimliliğini artırmak için vites değiştirme göstergesi, otomatik hava klape kontrolü, yüksek verimliliğe sahip arka diferansiyel, miktar ayarlamalı yağ pompası, elektrikli yakıt pompası, kavramalı klima kompresörü ve azaltılmış dönme direncine sahip lastikler de unutulmamış.
23
BMW 118i trafik ışıklarında ya da yavaş akan trafikte durduğunda motoru kapatan otomatik Start/Stop işlevi, tüm BMW 1 serisinde standart olarak sunulmakta. İstediğinizde bu özelliği devre dışı bırakabilmekte bazen size nefes aldırıyor. Sürüş deneyimi düğmesi ile etkinleştirilen ECO PRO modu yakıt tüketimini düşürmek amacıyla gaz pedalı motor eşlemesini, ısıtmayı, klimayı ve ayna/koltuk sıcaklıklarını ayarlıyor.
24
Test aracımız, hızlı ve yumuşak vites geçişleri ile mükemmel yakıt verimliliğine sahip sekiz ileri otomatik vites seçeneği bulunan sınıfının tek kompakt otomobili. Dişli grubunun yenilikçi mimarisi, daha fazla dişliye ve daha iyi oranlara olanak sağlıyor ve buna rağmen ağırlık olarak BMW 1 Serisi'nin mevcut altı ileri otomatik vites tertibatı ile arasında önemsenmeyecek bir fark bulunmakta.
25
McPherson bağlantılar ve savrulma çubukları içeren çift eklemli çapraz bağlantılı ön aks ve beş bağlantılı bir arka akstan oluşan bir süspansiyon teknolojisini kullanılmakta. Bu iyi ayarlanan süspansiyonlar sayesinde virajlarda kendinizi oldukça güvende hissediyorsunuz.
26
BMW 118 güvenlik özellikleri açısından da oldukça donanımlı. Tepkiselliği ve acil durumlarda güçlü frenlemesine DSC (Dinamik Denge Kontrolü) katkı sağlamakta. Ayrıca ABS anti blokaj fren sistemi, DTC Dinamik Çekiş Sistemi, CBC Viraj Fren Kontrolü ve DBC Dinamik Fren Kontrolü özelliklerine de bulunmakta.
27
DTC modu sayesinde gevşek kumda ya da derin karda sürüşü daha kolaylaştırarak size konforlu bir sürüş vaad ediyor. Bu sistem tekerlerin dönüşlerine hafif bir kayma vererek dönme açısı kontrolünü kolaylaştırıyor hemde inanılmaz bir sürüş keyfi yaşatıyor.
28
DSC Off modu elektronik arka aks diferansiyel kilitleme sistemini etkinleştiriyor. Dar virajlarda hızlanırken tekerlek patinaj yaparsa, söz konusu tekerleğe fren uygulayarak karşısındaki tekerleğin çekiş gücünü koruması sağlanıyor.
29
Yeni BMW 1 Serisi'nin hafif gövdesi sayesinde kolayca hızlanabiliyor ve çevik manevralar yapabiliyorsunuz. Yolcu bölmesinin burulma direncini ve dayanıklılığını artırmak için kullanılan dayanıklılığı yüksek çelik, ağırlığı düşürürken yolcu güvenliğini de artırıyor. Burulma bölgeleri ve açık bir şekilde belirlenmiş yük yolları, darbenin kuvvetini emerek yolcu hücresinden uzak tutuyor.
30
HABERLER.COM okurları için test ettiğimiz BMW 118i aracımız 3 opak ve 6 metalik olmak üzere 9 farklı renk seçeneği ile satılmakta. Sport Line donanım paketine sahip araç 84.760'lik bir fiyatla satılmakta. BMW 118'in baz versiyonu olan Advantage paketi ise 75.366 tl'den satılmakta.

YORUMLAR

Diğer Galeriler

Beyrut'u kana bulayan patlama 300 bin insanı evsiz bıraktı Kıvrak danslarıyla hayran bırakan fenomen gelin adayı Solmaz'ın son hali, takipçilerini hayal kırıklığına uğrattı Depp gözünü kararttı! Eşiyle yasak aşk yaşayan Musk'ı cinsel organını kesmekle tehdit etti Güzel tenisçi Eden Silva, ateşli paylaşımlarıyla modellik ajanslarını peşine taktı Ünlü oyuncu Demi Moore'dan bomba etkisi yaratacak proje! Cinsel ilişki dersleri verecek