Günde 7 Dolar Kazanmak İçin Buraya Tırmanıyorlar - Son Dakika

Günde 7 Dolar Kazanmak İçin Buraya Tırmanıyorlar

24.10.2014 15:45

1
Nepal'de 39 dağcının öldüğü çığ faciasının yaşandığı günlerde Reuters fotoğrafçısı Wolfgang Rattay, Kuzey Pakistan'a gitti. Çünkü burada yeryüzünün en tehlikeli dağı olan K2 bulunuyor. Rattay, 8611 metre yüksekliğindeki K2'nin buzullarında kamp kuran dağcıları ve dağcılar sayesinde para kazanan hamalları görüntüledi.

2
Pakistan coğrafi anlamda dağcılar için bir cennet. 7000 metrenin üzerindeki zirveler açısından Nepal'le yarışıyor. K2'nin de aralarında bulunduğu yeryüzünün en yüksek 14 zirvesinden dördü burada. K2 Dağı'nın zirvesi fotoğrafın tam ortasında bulunurken sağ tarafta Karakum Dağı görülüyor.

3
Everest'ten sonra 8611 metreyi bulan yüksekliğiyle dünyanın ikinci zirvesi K2, Vahşi Dağ adıyla biliniyor. Şimdiye kadar dağa tırmanmayı deneyen her dört kişiden biri öldü. Karakurum'da aşırı dik zirve nedeniyle ilk tırmanış ancak 1954 yılında yapılabildi.

4
K2, Everest'i de içine alan Himalaya Dağları'nın bir parçası. Yerel halk arasında Chogo Gangri olarak bilinen zirveye tırmanmak için, diğer zorlu tırmanışlarda olduğu gibi yerel dağcıların ve taşıyıcıların desteği gerekiyor.

5
Tırmanış uzun bir yolculuk gerektiriyor: Kilometrelerce süren zorlu yürüyüş ve dağcıların yanlarındaki yük zirveye yaklaşmadan verilen en önemli sınav.

6
K2'ye ulaşmayı hayal eden dağcıların hamallığını yapmak, bölge halkı için bir gelir kapısı. Günde yaklaşık 7 dolar karşılığında 25 kiloya kadar yük taşıyan hamallar dağcıların gıdadan, yakacağa kadar her türlü ihtiyacını sırtlıyorlar.

7
Katırı olan hamalların kazancı ise üç kat fazla, çünkü bir katırın taşıdığı yük yaklaşık 75 kg.

8
Pakistanlı 35 yaşındaki Hasan Trampa da geçimini bu yolla kazanıyor. Askole köyünde yükünü sırtlayan Hasan, dağcıların ihtiyacı olan malzemeleri kampa ulaştıracak.

9
Yoksul bir hayat yaşayan hamalların imkanları profesyonel dağcılarınkiyle kıyaslanacak durumda değil. 33 yaşındaki İbrahim Sino, 16 günlük kamp yürüyüşünü bu ayakkabılarla tamamladı.

10
Korunaklı ve araziye uygun dağcı botları olmayan bir hamal, ayaklarını kendine has yöntemlerle korumaya çalışıyor.

11
Zorlu arazi ve iklim şartlarında bir başka hamal, önündeki uzun yolun başlangıcında kadraja giriyor.

12
Yola çıkmadan önce zirve rehberleri ve hamallar rotaya dair planlarını etraflıca masaya yatırıyor.

13
Geçmişte 5 yıldızlı bir otelde ahçı olan 52 yaşındaki Şükrullah Baig de köyüne yerleştikten sonra geçimini tırmanışlardan kazanıyor.

14
Geçmişteki daha huzurlu zamanlarda Kuzey Pakistan'ın el değmemiş güzelliği turistlerin oldukça ilgisini çekiyordu ancak hayli yüksek kazancı olan bu endüstri senelerdir süren şiddetle bitmiş durumda.

15
Tırmanışların azalan sayısı dağcılardan gelecek gelire muhtaç toplulukları mağdur etti. Bu sonuç aynı zamanda Pakistan ekonomisini de çok ihtiyaç duyduğu dolarlardan mahrum bıraktı. Pakistan'daki Nanga Parbat Dağı'nda geçtiğimiz yıl gerçekleşen silahlı baskında dokuz yabancı dağcı ve bir rehber öldürülmüştü. Taliban'ın üstlendiği saldırıda cenazeler helikopterle indirilebilmişti.

16
Rehberler ve hamallar eşliğinde parkur yürüyüşüne devam eden iki dağcı, Braldu Nehri'ni aşan bir derme çatma köprüden geçiyor.

17
Bir grup Japon dağcı, K2'ye giden yolda bulunan ve üzeri kaya ve taşlarla kaplanmış Baltoro buzulunu geçmeye çalışıyor.

18
Dağların, vadilerin görkemi dağcılar için heyecan ve motivasyon yaratsa da coğrafyanın ve önlerindeki hedefin de ne denli zor olduğunu ortaya koyuyor.

19
Kamp hayatı çoğunlukla planlandığından uzun sürer. Dağcılar bazen haftalarca zirve tırmanışı için hava koşullarının düzelmesini beklemek zorunda kalabilir.

20
Bu uzun beklemelerde bir şeylerle oyalanma ihtiyacı bazen içlerindeki mucidi de ortaya çıkarabilir.

21
Zirve tırmanışı beklese de bazen kişisel ihtiyaçlar beklemiyor.

22
Önemli görev üstlenen katırlar da kamp hayatının bir parçası. Pakistan piyasasında bir katırın fiyatı 1100 ile 1400 dolar arasında değişiyor. Bu yüzden katırlar sahipleri açısından özenle bakılması gereken bir ticari değer.

23
Ancak hayvanlardan bazıları zorlu yolcuğa dayanamıyor.

24
Gece yağan karı temizlemek bazı kamp sabahları herkesin yapmak zorunda olduğu ilk iş haline geliyor.

25
Bir grup Pakistan askerinin de yolu K2 kamplarından birinin yakınından geçiyor.

YORUMLAR
500

Son Dakika Günde 7 Dolar Kazanmak İçin Buraya Tırmanıyorlar - Son Dakika


Advertisement