Gündelik Hayatta Çok İşinize Yarayacak Bilgiler - Son Dakika

Gündelik Hayatta Çok İşinize Yarayacak Bilgiler

25.10.2017 09:51

Gündelik hayatınızda veya acil bir durumda işinize yarayacak önemli bilgileri sizler için derledik...

1
Vücudunuza saplanmış bir nesneyi olduğu yerden çıkarmak kan kaybını arttıracaktır. Bunun yerine yarayı kapatıp kan kaybını yavaşlatarak profesyonel yardım alana kadar beklemelisiniz.

2
Yanan yağı asla su kullanarak söndürmeyin. Yağ molekülleri sıcak bir tavanın ya da tencerenin hemen dibine çöker ve alevlerin çok daha yükseğe çıkmasına sebep olur. Bunun yerine ocağı kapatıp, alevin üzerini kapatarak oksijen almasını önlemelisiniz.

3
Kapalı alan yangınlarında ölümler yanmaktan değil dumandan boğulmaktan kaynaklanır. Bu tip yangın durumlarında yere yakın kalarak soluduğunuz duman seviyesini en aza indirin.

4
Cep telefonu kameralarınız bulanık fotoğraf çekmeye başladıysa ıslak bezle silmekle uğraşmayın; en kesin çözüm inanılmaz ama basit bir silgi, o kadar!

5
Çok mecbur kalmadığınız takdirde asla kar yemeyin. Vücudunuz karı eritmek için oldukça fazla enerji harcar. Susuz kaldığınız zaman sadece son çare olarak kar yiyin çünkü vücudunuz kardan su elde etmek için fazlasıyla ısı vermek zorunda kalacaktır.

6
Kopup yere düşen bir yüksek gerilim hattında yeteri çok yüksek elektrik varsa bastığınız yerden elektrik çarpılabilirsiniz. Eğer kopmuş, yere düşmüş bir yüksek gerilim hattı görürseniz mutlaka yolunuzu değiştirin ve hemen yetkililere haber verin. Eğer kablo yanınıza düşerse ayaklarınızı birleştirin ve zıplayarak oradan uzaklaşın. Normal adımlar atarsanız elektrik sizi iki bacağınızdan da ayrı ayrı çarpabilir.

7
Size yaklaşan bir saldırganı çok parlak ışığı olan bir el feneri ile de etkisiz hale getirebilirsiniz. Agresif birinin size yaklaştığını fark ettiğinizde 300'den fazla ansi-lümen gücünde bir el fenerinin ışığını gözlerine tutmak size kaçmak için bir fırsat tanıyabilir. Üstelik gereksiz panik yapmış olsanız bile karşı tarafa biber gazı ya da elektrik şok cihazı kullanarak zarar vermiş olmazsınız.

8
Uçakta size verilen can yeleğini aniden şişirme içgüdüsüne mutlaka hakim olun. Uçak suya ani iniş yapacaksa veya bir başka suyla temas edecekseniz can yeleğinizi inmeden önce şişirmeniz demek kabin içinde zor hareket edeceksiniz anlamına gelir. Önce bir çıkış kapısına gidin ya da yüzün ve daha sonra su üzerinde kalmak için can yeleğinizi şişirin.

9
Araç aynalarında kör noktalar olması kaçınılmaz ama riski azaltmanız için yapabileceğiniz bir şey var. Aracınızın yan aynalarını aracınızın kenarını çok az görebilecek şekilde ayarlarsanız yanlarda oluşabilecek kör noktaları ortadan kaldırabilirsiniz. Dikiz aynanız ise arkanızdaki aracı görmenizi sağlamalıdır. Yani sürücü koltuğuna otruduğunu zaman önce mutlaka aynalarınızı kontrol edin ve ayarlayın.

10
Hayatta kalma uzmanları '3ler Kuralı'nı daima hatırlar. İnsanlar genellikle oksijen solumadan 3 dakika, ekstrem hava koşullarında barınak olmadan 3 saat, su içmeden 3 gün ve yemek yemeden 3 hafta hayatta kalabilir.

11
Heimlich manevrasını kendi kendinize yaparak yemek borunuza takılmış bir şeyi çıkartmak mümkün. Daha güçlü olan elinizle yumruk yapın ve karnınızın üst kısmına kaburganızın bittiği yere koyun. Diğer elinizin avuç içini ise yumruğun üzerine koyun.Yumruk olan elinizi içeri ve yukarı yani diyaframa doğru güçlü bir şekilde ve ani bir hareketle bastırın; bunu birkaç kez yani boğazınıza kaçan şey çıkana kadar tekrar edebilirsiniz.

12
Birisine uzun bir sopayla vurarak hayatını kurtarabileceğinizi biliyor muydunuz? Bu tür bir durumda yapılması gereken en doğru hareket elektriğin kaynağını kapatmak olsa da bunun mümkün olmadığı durumlarda yapılabilecek bir şey var. Uzun, sert ve iletken olmayan bir cisimle elektrik çarpılan kişiye sertçe vurup onun elektrikten kopmasını sağlayabilirsiniz.

13
Peynir ve bitter çikolata, diş çürümesini önler.

14
Islak olmak ve üşümek, kuru olmak ve sıcak kalmak arasında bağlar vardır. Soğuk ortamlarda vücut ısınızın kolayca düşmemesi için pamuk yerine yün giysiler tercih edebilirsiniz. Bu giysiler daha çok nem emerek vücudunuzun kuru kalmasını sağlayacaktır. Yani aslında kuru kalmak için elinizden geleni yapmanız gerekiyor!

Son Dakika Gündelik Hayatta Çok İşinize Yarayacak Bilgiler - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

İsrail'in yok etmek için var gücüyle bombaladığı Hamas'ın tünelleri ilk kez görüntülendi Serel Yereli, Londra sokaklarında iç çamaşırsız dolaştı Yeşim Ceren Bozoğlu'nun sere serpe verdiği tatil pozları olay oldu Yıllar sonra ortaya çıktı! Aşk-ı Memnu'nun 'Beşir'i Baran Akbulut tanınmaz halde Nefise Karatay'la çıplak pozlarından pişman olan Mali'den bir itiraf daha: Kandırıldık
Advertisement