Güneş Işığı Görünce Eriyen İnsanlar - Son Dakika

Güneş Işığı Görünce Eriyen İnsanlar

09.11.2015 10:10

1
Brezilya'nın Sao Paolo kentinde bulunan Araras köyü sakinleri, 800 kişilik nüfusun 600'ünün etkilendiği genetik bir bozukluk nedeniyle, güneş ışığına çıkamıyor.

2
Zira, hastalıktan muzdarip olanların, güneşe çıktıklarında ciltlerinde geri dönülemez hasar meydana geliyor.

3
Daily Mail'in haberine göre, ‘Xeroderma Pigmentosum' (XP) olarak bilinen bu hastalıkta cilt,

ultraviyole ışınlardan aldığı hasar nedeniyle kendini yenileyemiyor.

4
Brezilya'nın 800 nüfuslu bir köyünde meydana gelen olayı uzmanlar büyük hızda araştırıyor. Çünkü hastalık insanlar için gittikçe ölümcül hale geliyor. Bir tür cilt kanserine benzetilen hastalık, gündüz güneş alan hastaların yüzünü yakarak başlıyor. Gece olduğunda insanların yüzünü şişirmeye ve çökertmeye başlıyor.

5
Hastalık, cilt kanserine de yol açabiliyor.

6
Köy sakinlerinden bir kısmının hastalığın cinsel yolla bulaştığını savunduğu belirtilirken, kimilerine göre ise hastalık “Tanrı'nın verdiği bir ceza .”

7
Genetik biyologlar ve dermatologlar, köylülerin kalıtsal bir hastalığa sahip olma gerekçesinin birbiriyle evlenen köylüler olduğunu ifade ediyor.

8
‘XP' hastalığının herhangi bir tedavisi yokken, köy sakinlerine verilen tek tavsiye güneş ışınlarından korunmaları gerektiği yönünde.

9
GÖZ KAPAĞINI KAYBETTİ/ Köy sakinlerinden Djalma Jardin, hastalığın yüzüne ve cildine verdiği hasar nedeniyle göz kapaklarını kullanılmaz hale gelmesi sonucu, uyumak için gözünün üstüne alçı koyup uyuyor.

10
Jardin, cilt hastalığının ciddiyetini, “Dışarı çıktığım zaman güneşin beni yaktığını hissediyorum.

11
Bir sonraki gün vücudumda noktalar çıkıyor ve yavaşça o noktalar büyümeye başlıyor ve yavaşça o noktalar büyümeye başlıyor tıpkı gözümdeki gibi” sözleriyle anlattı.

12
Röportaj sonrası durumu ciddileşen Jardin'in hayatını kaybettiği bildirildi.

13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
HER GECE TECAVÜZE UĞRAYAN KÖYLÜLER/ Bolivya'da teknoloji ve modernizmi reddeden bir yaşam kuran koyu Hristiyan Manitoba Kolonisi, yıllardır bir kabusu yaşıyordu.

25
Koloninin kadınları, sabahları tecavüze uğramış halde uyanıyordu. Bölge sakinleri, durumu "Kötü ruhlar, hayaletler ya da şeytan"a bağlıyordu. İşin aslı ortaya çıktı.

26
Kabilenin kadınları, senelerce her sabah uyandıklarında kendilerini tecavüz edilmiş halde buldu.

27
Kadınlar üzerlerindeki giysileri paramparça edilmiş ve bedenlerinde onlarca kirli parmak iziyle uyanıyorlardı.

28
Garip olan ise bunun nasıl olduğunu bilmemeleriydi. Hatta bazıları yataklarında uyandıklarında saçlarında tarladan gelmiş otlar bulmuştu.

29
Bazı kadınlar ise gece zaman zaman uyandıklarında üzerlerinde bir erkek olduğunu ve odada başkaları bulunduğunu söylüyor ancak karşı koyacak gücü bulamayıp kısa süre sonra tekrar uykuya daldıklarını anlatıyordu.

30
Ancak bunun rüya mı gerçek mi olduğundan emin değillerdi.

31
Batıl inançları çok güçlü olan Manitoba halkı, bu gizemli olayların arkasında şeytanlar, hayalet ve kötü ruhlar olduğunu düşündü.

32
Bu tecavüz kabusu, 2009 yılına kadar sürdü. 2009'da ise bir eve girmeye çalışan iki kişi polis tarafından yakalandı ve tecavüzlerin gizemi çözüldü.

33
Bu kişilerin itirafı sonucu yaşları 19 ile 43 arasında değişen 9 kişilik bir tecavüz çetesi ortaya çıkarıldı.

34
Tecavüzcüler, bölgedeki bir veterinerin, sığırları uyuşturmak için kullanılan kimyasallardan yaptığı özel bayıltıcı spreyi kullanıyordu.

35
Zanlıların ifadelerine göre spreyi evlerin kapılarından ve pencere altlarından içeriye sıkıyor ve evdekiler bayılana kadar bekledikten sonra içeri giriyorlardı.

36
Saldırganların, 2005'ten beri bu yöntemle Manitoba Kolonisi'ndeki kadınların yanı sıra zaman zaman çocuklara ve erkeklere de tecavüz ettiği ortaya çıktı.

37
Resmi rakamlara göre 130 kişinin tecavüz kurbanı olduğu ancak gerçek rakamın çok daha yüksek olduğu ifade ediliyor.

38
Tecavüzcüler 2011'de 25 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

39
Onlara bayıltıcı spreyi sağlayan veteriner de 12 yıl hapis cezası aldı. Ancak 9 tecavüzcüden biri hapishaneden kaçmayı başardı.

40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
51
52
53
54
55
KADINLARIN EGEMEN OLDUĞU KÖY/ Hindistan'ın gözde turizm mekanlarından biri olan Mawlynnong köyü, muhteşem doğasıyla ziyaretçileri büyülüyor. Ülkenin kuzeydoğusunda bulunan Meghalaya eyaletindeki köy, sadece muhteşem doğasıyla ilgili çekmiyor. Köy, aynı zamanda kadınların egemen olduğu Hasi toplumunun da anavatanı.

56
Berlinli fotoğrafçı Karolin Klüppel, yaklaşık dokuz ay birlikte yaşadığı Hasilerin fotoğraflarından oluşan "Mädchenland", yani "Kızlar Krallığı" adlı bir belgesel hazırladı.

57
Klüppel, gerek Mawlynnong'un doğal güzelliklerine gerekse Hasi kültürüne ayna tutan fotoğraflarını daha şimdiden Kopenhag, Berlin, Paris ve Köln'de sergiledi.

58
New York Times gazetesinin fotoğraf bloğu "Lens"e röportaj veren Klüppel, Hasi toplumunda kız çocuklarının özel bir yeri olduğunu ve bu sıra dışı konumun onlara muazzam bir özgüven kazandırdığını anlatıyor.

59
"Kültürleri hakkında klasik bir belgesel yapmak istemedim" diyen fotoğraf sanatçısı, amacının Hasi kızlarının kendinden emin görünüş ve davranışlarını sergilemek olduğunu aktarıyor.

60
Dünyanın nadir anaerkil toplumlarından biri olan Hasi kültüründe ailenin serveti en küçük kız çocuğuna kalıyor ve çocuklar annelerinin soy ismini alıyor.

61
Hasi toplumu, bizden oldukça farklı. Sadece erkek çocuğuna sahip aileler uğursuz olarak görülüyor.

62
Evlilikler de Türkiye'den oldukça farklı; gençler evlendiğinde erkek, kadının evine yerleşiyor. Çocuk sahibi olduklarında kadının soyadı bebeğe veriliyor.

63
İşte Klüppel'in Hasi kültürünün kız çocuklarının davranışları üzerindeki izlerini yansıtan fotoğraflarından bazıları...

64
65
66
67
68
69
70

Son Dakika Güneş Işığı Görünce Eriyen İnsanlar - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement