Günün Fotoğrafları - Son Dakika

Günün Fotoğrafları

28.06.2011 09:39

1
Günün birbirinden ilginç fotoğrafları...
2
Çin'in Chongqing bölgesinde yaşayan arı yetiştiricisi Zhang Xinglun, üzerine 38 kilo arının konmasını sağlayarak ilginç bir gösteri yaptı.59 yaşındaki cesur adam ilk önce vücuduna bir miktar bal sürüp kraliçe arıyı kendine çekti. Sonrasında ise tepeden tırnağa diğer arılar başından aşağı döküldü. Bunu sadece gösteri amacıyla yaptığı belirten Xinglun, yüz binlerce kovan arısının kendisini sokmasını ise vücuduna sürdüğü gaz yağı sayesinde engelledi.
3
Soyu tükenme tehlikesi altındaki hayvanlar için kurulan bir barınakta dört yıl önce tanışan orangutan Suryia ve av köpeği Roscoe arasındaki dostluk, görenleri hayran bırakacak cinsten. Birbirlerinden hiç ayrılmayan Suryia ve Roscoe'nin beraber yüzdükleri, kitap okudukları, oyun oynadıkları fotoğraflar o kadar beğenildi ki, bu fırsatı kaçırmayan yayıncılar iki arkadaşın kitabını bastı.

4
Nevşehir'de yaşayan İngiliz “pointer” cinsi av köpeği bir seferde 16 yavru doğurdu. Köpeği iki yıl önce barınaktan alan sahibi Ejder Ağırmaz, doğumdan sonra köpeklerden beşinin öldüğünü, kalan altı dişi ve beş erkek yavruyu biberonla süt vererek beslediğini söyledi. Pointer köpekleri nadiren sekiz yavrunun üzerinde doğuruyor.

5
Antarktika'da yaşadığı tahmin edilen bir imparator pengueni, yolunu kaybedince soluğu Güney Pasifik ülkesi Yeni Zelanda'da aldı. Bölgede yaşayan Christine Wilton adındaki kadın tarafından görülen penguenin, 44 yıldır Yeni Zelanda'ya ayak basan ilk imparator pengueni olduğu belirtildi.Yeni Zelandalı kadın, "Bir an, gördüğüm şeyin bu dünyadan olamayacağını düşündüm. Sanki gökten düşmüştü" diye konuştu.Penguenin, 80 santimetre uzunluğunda ve 34 kilogram ağırlığında olduğu belirtildi.

6
Önce her şey sakindi. Bray limanında, kıpırtısız suyun üzerinde kayıp giden anne ördek ve yavrusu, arkalarında sinsi sinsi onları takip eden balıkçıldan habersiz yüzüyordu. Ancak bir anda saldırıya geçen balıkçılın yavruyu kapmasıyla, anne ördek neye uğradığını şaşırdı.Kendinden yaklaşık üç kat büyük olan ve uçabilme yeteneğiyle baştan elinde olan zaferi kazanan balıkçıl, anne ördeğin küçük saldırılarına maruz kalsa da yavruyu mideye indirmekte bir an bile tereddüt etmedi.

7
Yeşilin binbir tonu ile adeta gökyüzüne komşu olan Karadeniz yaylaları, yaz ayının gelmesiyle birlikte ziyaretçilerine güzel bir karşılama yapmaya başladı. Rize'nin Fındıklı ilçesi Çağlayan vadisi zirvesine çöken sis, objektife böyle yansıdı.

8
2011 yılının ilk Ay tutulması dün yaşandı. Türkiye saati ile 20.24'te Ay'ın Dünya'nın yarı gölge konisi içine girmesiyle başlayan tutulma 02.00'de sona erdi.Tam tutulma 22.22 ile 00.02 arasında, 1 saat 40 dakika sürdü. Uzmanlar bu kadar uzun süreli Ay tutulmasının en son Temmuz 2000'de yaşandığını söyledi. Türkiye'den de izlenebilen tutulmanın yüz yılın en net tutulması olduğu açıklandı.

9
İzmir Doğal Yaşam Parkı'nın tropik merkez bölümünde yaşayan halka kuyruklu lemurlar yeni doğan yavrularıyla ziyaretçilerinim ilgisini çekiyor. Annelerinin üzerinde adeta yapışık gibi duran ikiz lemurlar sevimlilikleriyle de hemen dikkat çekiyor. Merkez yetkilileri maymun soyundan gelen bu türün Madagaskar adasında yaşadığını ve soylarının tükenmekte olan hayvanlar listesinde yer aldığını belirtti.

10
Nature's Best Photography Magazine adlı fotoğraf dergisince düzenlenen 2010 vahşi yaşam fotoğrafları yarışmasında dereceye girenler... Yarışmada büyük ödül Peter Cairns'ın Finlandiya, Tampere'de çektiği, bir balığın peşindeki balık kartalı fotoğrafına gitti.

11
Muhteşem fotoğraflar bir güç gösterisi sırasında çekildi. Doğu Afrika ülkesi Tanzanya'da bir grup çitanın objektife yansıyan kavgası nefes kesti.Kavga sırasında çitalardan biri adeta kanatlandı. 1.2 metre havaya sıçrayan çita, kendisinden daha genç olan çitaya zorlu bir ders vermiş oldu. Genç çita, bu hoş olmayan tecrübeyle karşı karşıya kalırken annesi ve kızkardeşinin kavgaya müdahale etmemesi, annenin oğlunun kendi başının çaresine bakabilmesini istemesinin bir işareti olarak yorumlanıyor.

12
Akıllara kazınacak bu fotoğraftaki küçük kızlar, henüz ergenliğe bile erişememişken, aileleri tarafından "büyümeye" zorlandılar. National Geographic dergisinin yaptığı ve Haziran sayısında yayınladığı habere göre, fotoğrafta pembe elbisesi ile görülen Tahani, henüz altı yaşındayken 25 yaşındaki Majed ile, kendisiyle aynı yaştaki eski sınıf arkadaşı Ghada da fotoğraftaki genç adam ile evlendirildi.

13
Beş metre boyundaki bir köpek balığını doyurmak her babayiğidin harcı değildir. Tokyo'da bunu meslek edinen bu dalgıç, elinden geleni yapıyor.

14
Şili'nin güneyinde bulunan Puyehue yanardağı faaliyete geçti. Yanardağın püskürttüğü kül tabakası 10 km yüksekliğe erişti, gökyüzü yoğun bir duman tabakasıyla kaplandı. Ortaya çıkan görüntüler ise görenleri korkuttuğu kadar büyüledi.

15
Brezilya'nın yağmur ormanlarında karşı karşıya gelen, ormanın en yırtıcı iki yaratığı arasındaki korkunç mücadeleyi Fransız fotoğrafçı Patrick Fagot görüntüledi. Suda inanılmaz başarılı şekilde yüzebilen jaguarlar, suyun içinde ve dışında savaşabilme yeteneğine de sahipler. Bu kez kendisine av olarak bir timsahı seçen dev kedi, suyun içerisinde süren mücadelenin ardından rakibini mağlup edip, çenesiyle boynundan tutarak sudan çıkardı ve avını afiyetle yedi.

16
Vahşi yaşam fotoğrafçısı Sergey Kotelnikov Namibya'nın kuzeyinde yer alan Botswana'da safari turuna çıktı. Gezi esnasında yavru leoparı gören Kotelnikov jeep'den fırlayıp fotoğraf çekmeye hazırlanıyordu ki, hiç beklemediği bir olayla karşılaştı. Leoparı birden karşısında gören fotoğrafçının korkusu ise yüzüne böyle yansımış...

17
Çılgın dünyanın çılgınlıklarına bir yenisi daha eklendi. 24 yaşındaki Andy Lewis, Kaliforniya'da 'Flat Sands' ismi verilen bir bölgede yüzlerce metre yükseklikteki dev kayalıkların arasında tel üzerinde yürüyor; bir tür cambazlık yapıyor.

18
Güney Afrika'da çekilen fotoğraflar, aslanlardan birinin antilobu önüne katıp, diğerlerinin üzerine doğru kovalarken, diğer üç aslanın da üzerlerine gelecek olan avı alt etmek için sabırla beklediğini gösteriyor. Ancak savunmasız olduklarını düşündükleri avı, üç aslanla karşılaştığında bir anda neredeyse iki metre yükseğe sıçrayıp, kendisini bekleyen avcıların pençelerinin arasından ve üzerinden geçmeyi başarıyor.

19
Peygamberler develerinin gizemli dünyasının yansıtan bu fotoğraflar, İspanya'nın Costa Brava kentinde yaşayan 50 yaşındaki Jimmy Hoffman tarafından evinin arka bahçesinde çekildi. Mükemmel bir kare için ortalama iki saat beklemek zorunda kaldığının belirten Hoffman, en sevdiği fotoğrafın peybamber devesinin yaprağa konan bir kelebeği yakalamaya çalıştığı anın karesi olduğunun söylüyor. Hoffmann, ‘Ancak kelebek o kadar hızlıydı ki, böcek onu yakalamayı başaramadı' diyor.

20
Alaska'nın Katmai Ulusal Parkı'ndaki Brooks Nehri'nde her yıl geleneksel olarak somon avına çıkan boz ayılar, ilginç görüntüler oluşturdu. Açık denizlerden Alaska sularına dönen milyonlarca somon balığı, bölgedeki boz ayıları işte böyle sevindirdi.

21
Vahşi yaşam fotoğrafçısı Roy Mangersnes, İspanya'nın Katalonya bölgesinde yavru baykuşların romantik bir anına şahit oldu. Yavru baykuşların bahar aylarındaki kur dansı birbirlerini etkilemenin en önemli yollarından...

22
Aslanların dünyasında başka hayvanlarda sık rastlanmayan oldukça ilginç kurallar var. Erkek aslanlarının görevi gelebilecek dış saldırılara karşı sürüyü korumaktır. Dişi aslanlarsa yavrularına karşı müthiş derecede korumacıdır. Öyle ki dişi aslanlar yavrusunun babasına bile kafa tutmaktan çekinmez. Bunun son örneği Tanzanya'daki Serengeti Ulusal Parkı'nda yaşandı.Yavrusuna homurdanan erkek aslana kafa tutan dişi aslanın cüreti ve attığı tokat kare kare görüntülendi.

Son Dakika Günün Fotoğrafları - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement