Hababam Sınıfı Hakkında Bilinmeyenler! - Son Dakika

Hababam Sınıfı Hakkında Bilinmeyenler!

12.10.2018 11:52

Aydın Ilgaz, babası Rıfat Ilgaz'ın Hababam Sınıfı'nı ortaya çıkarma sürecini anlatırken, seri hakkında da daha önce hiç duymadığınız açıklamalarda bulundu.

1
Türk sinemasının devrim niteliğindeki yapımlardan Hababam Sınıfı'nın yazarı Rıfat Ilgaz'ın oğlu Aydın Ilgaz, Edirne Kitap Fuarı'nda babası ve Hababam Sını hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Babası Rıfat Ilgaz'ın Hababam Sınıfı'nı izlemek istemediğini belirtti. İşte Ilgaz'ın o açıklaması...
2
"Babam 1993 yılında vefat etti. Hababam Sınıfı, babamın bir öğretmen olarak tezidir aslında. Kötü öğretmen, kötü veli yoktur, kötü öğrenci yoktur. Kötü öğretim sistemi vardır. Babam Hababam Sınıfı'nda öğretmene kel dediği için sansüre uğramadı zamanında. Onu Mahmut Hoca yaptı. Mahmut Hoca okulda Tarık Akan'ın çocuğuna baktı. Bir lise öğrencisi okula çocuğunu getirdi. Bu Türkiye değil, dünyada yanlış bir şeydir. Bu çocuğa sadece Hafize Ana değil, okul yönetimi birlikte baktı. Ben bunu eleştirdiğim zaman işin şakası diyorlar" dedi.
3
Filmde gerçekte Damat Ferit karakteri olmadığını belirten Ilgaz, ''Damat Ferit Osmanlı Devleti'nde sevilmeyen bir isimdir. Bu ismi topluma alıştırmak ayrı bir iştir. Aslında Tarık Akan, isimden dolayı istediği işleri yapamamaktan rahatsız olduğunu söylerken Tarık yıllar sonra babamın Karartma Geceleri filmi sayesinde çeşitli ülkelerden 12 ödül almıştır. Babam ona 'Niye kitapta olmayan rolü oynuyorsun?' diye sorunca, 'Hocam kitabı okumadım' demiştir. Babam, 'O zaman sen sanatçı değilsin' demiştir. Ne zaman Karartma Geceleri filminin galasında Tarık gelip 'Hocam oldu mu?' diye sordu. Babam, 'Sen şimdi gerçek sanatçı oldun' dedi. O günden beri biz Tarık ile can ciğeriz."
4
"Babam zamanında bir film yapmak için yola çıktı. Anlaşmada öyledir. O zamanlarda İstanbul'da Türk filmleri çok gösterilmezdi. Babam filmin gerçeği yansıtması gerektiğini savunurdu. Toplumcu film olması gerektiğini savunurdu. Hababam Sınıfı'nda bunu yaptı. Toplu bir sınıf. Karakterler Türkiye'nin her tarafından gelmiştir. Ama bir sınıftadırlar. Birlikte kopya çekerler, birlikte yemek yerler ve uyurlar."
5
Rıfat Ilgaz'ın kendi okul hayatından yola çıkarak yazdığını belirten Aydın Ilgaz, ''Ben Kabataş Lisesinde okudum. Bizim Beden Eğitimi öğretmenimiz Bacak İsmail'di. Hababam Sınıfı'nda Badi Ekrem. 'Ama baba sen benim dediğim gibi yazmadın' deyince bana 'Hadi oradan' derdi. Babam kısmen benden etkilendi, Hababam Sınıfı'nda. Babam bana bazen derste ne yaptığımızı sorardı. Ben de Tarih öğretmenimizi omzumuza aldığımızı söylerdim."
6
''Öküz Ahmet, babamın Safranbolu'da bir öğrencisi. İnek Şaban karakteri aslında Öküz Ahmet. Kel Mahmut karakterinin gerçekte evine gittik. Aslında kel değil. Aksine saçları çok gürdü. Babam kendisini Güdük Necmi karakterinde anlattı.''
7
''Babam, Kastamonu Muallim Mektebi'nde yatılı okumuş. Yatılı yaşamını Hababam Sınıfı'nda kaleme almış.''
8
Babasının Hababam Sınıfı'nı izlememe nedenini ise, ''Önceleri Hababam Sınıfı filminin başında babamın adı yoktu. Babam Hababam Sınıfı'nı izlemek istemezdi. Kapatın şunu' derdi. İsmi olmadığı için canı sıkılırdı. Daha sonra mahkeme kararıyla biz kasetlere, filmlere babamın ismini yazdırmayı başardık." şeklinde açıkladı.
9
10
11

Son Dakika Hababam Sınıfı Hakkında Bilinmeyenler! - Son Dakika


YORUMLAR (5)
  • Türkiyem: çok doğru bir bilgi aktarmış yazar, kitap okuma alışkanlığı demekki o zamanlarda da yoktu bizde kitaplardan uyarlanan yüzlerce film var ama önce kitabı okuyun derim tarık akan çocuk getirme sahnesini yüzde yüz doğru Türkiye örf adetlerine göre yeri yok böyle uydurma sahnelerin, zaten ilk iki filmde Kemal Sunal biraz aşağılanıyor sonraki bölümlerinde tam yerini bulmuş o olmasa film bu kadar izlenmezdi şener şen ayrı bir ekol zaten geçen yıl ben neredeydim sahnesi üstüne yok Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız
500
Advertisement