Hababam Sınıfı Hakkında Bilmediğiniz 15 Şaşırtıcı Bilgi - Son Dakika

Hababam Sınıfı Hakkında Bilmediğiniz 15 Şaşırtıcı Bilgi

12.07.2017 09:56

Belki yüz kez bıkmadan kahkahalarla izlediğimiz Hababam Sınıfı hakkında bir çoğunu daha önce hiç duymadığımız bilgiler burada. İşte seriye bakış açınızı genişletecek ilginç bilgiler...

1
Rıfat Ilgaz'ın eseri ilk olarak tiyatroya uyarlanarak seyirciyle buluştu. Sahnede olan isimler Zeki Alasya ile Metin Akpınar'dı.
Rıfat Ilgazın eseri ilk olarak tiyatroya uyarlanarak seyirciyle buluştu. Sahnede olan isimler Zeki Alasya ile Metin Akpınardı.
Eseri sinemaya uyarlama önerisi de bu ikiliden çıktı. Tiyatroda Sahnelenen Hababam Sınıfı'nda Zeki Alasya, Tulum Hayri'yi; Metin Akpınar ise Refüze Ekrem karakterini canlandırıyordu. Tiyatrodaki bir diğer ilginç ayrıntı ise İnek Şaban'ı Suzan Ustan oynuyordu.

2
Bu ikili her ne kadar tiyatro uyarlamasında oynasalar da film yapma önerisini verseler de filmde olmamalarının bir nedeni vardı.
Bu ikili her ne kadar tiyatro uyarlamasında oynasalar da film yapma önerisini verseler de filmde olmamalarının bir nedeni vardı.
Yönetmen Ertem Eğilmez'in yıldız isimlerle çalışmama prensibi vardı o dönem. Hababam Sınıfı'ndaki çoğu oyuncu şimdi birer yıldız olsa da, o zamanlar sadece Tarık Akan yıldız olarak anılıyordu. Onunla da özel bir bağı olduğu için çalışmıştı. Zeki Alasya ve Metin Akpınar ise daha yüksek bir ücret alacakları başka bir filmde oynamayı tercih etmişlerdi.

3
Ertem Eğilmez ve Tarık Akan'ın arasındaki bu özel bağ neydi derseniz; Tarık Akan'ın pek çok filminde Ferit ismini kullanmasıyla da ilgisi var.
Ertem Eğilmez ve Tarık Akanın arasındaki bu özel bağ neydi derseniz; Tarık Akanın pek çok filminde Ferit ismini kullanmasıyla da ilgisi var.

Ertem Eğilmez'in kaybettiği oğlunun ismi Ferit'ti, bu yüzden oğlu gibi sevdiği Tarık Akan'ın, birlikte çalıştıkları filmlerde Ferit ismini kullanmasını istiyordu. Bu şekilde oğlunun ismini yaşatmak istedi, Tarık Akan da 12 filmde Ferit ismini kullandı.

4
Hikaye serisinde olmayan bazı karakterler film için eklendi ve revize edildi. Bunlar; İnek Şaban ve Mahmut Hoca karakterleriydi.
Hikaye serisinde olmayan bazı karakterler film için eklendi ve revize edildi. Bunlar; İnek Şaban ve Mahmut Hoca karakterleriydi.
5
Hayta İsmail'in askerden geldiği sahneler pek kurgu değildi. Rol icabı değil gerçekten de o dönem askerdeydi ve seti ziyarete gelmişti.
Hayta İsmailin askerden geldiği sahneler pek kurgu değildi. Rol icabı değil gerçekten de o dönem askerdeydi ve seti ziyarete gelmişti.
6
Hayta İsmail'i canlandıran Ahmet Arıman'ın filmde rol almasını sağlayan isim Münir Özkül'du.
Hayta İsmaili canlandıran Ahmet Arımanın filmde rol almasını sağlayan isim Münir Özküldu.

İkili ilk kez İzmir Fuarı'nda tanışmışlar. Arıman müzisyenmiş aslında, Özkul da onu sahnedeyken keşfetmiş.

7
Savaş anılarıyla gaza getirilen Paşa Nuri karakterini canlandıran Sıtkı Akçatepe, gerçekte de Kurtuluş Savaşı gazisiydi.
Savaş anılarıyla gaza getirilen Paşa Nuri karakterini canlandıran Sıtkı Akçatepe, gerçekte de Kurtuluş Savaşı gazisiydi.

Ayrıca Halit Akçatepe'nin babasıdır.

8
İlk film, döneminin en sevilen yapımı oldu ve 28 hafta boyunca gösterimde kaldı.
İlk film, döneminin en sevilen yapımı oldu ve 28 hafta boyunca gösterimde kaldı.

Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı ise serinin en çok gişe yapan filmi oldu.

9
Hababam Sınıfı ve Tosun Paşa'nın çekimleri aynı dönemde yapılırken Akil Öztuna iki filmde de yer alıyordu ama...
Hababam Sınıfı ve Tosun Paşanın çekimleri aynı dönemde yapılırken Akil Öztuna iki filmde de yer alıyordu ama...

Tosun Paşa'nın çekimlerinde deveden düşünce hastaneye kaldırıldı ve çekimler bittikten hemen sonra hayatını kaybetti. Bu yüzden de onun sahnelerinde kesiklikler oluştu.

10
Hababam Sınıfı Uyanıyor'da akıllarda iz bırakan okuldan kaçış planını kara tahtaya çizen kişi kim olabilir?
 Hababam Sınıfı Uyanıyorda akıllarda iz bırakan okuldan kaçış planını kara tahtaya çizen kişi kim olabilir?
11
Ertem Eğilmez'in isteği üzerine bu çizimi yapan kişi, sınıfın öğrencilerinden birini canlandıran Dilaver Gür'dü.
Ertem Eğilmezin isteği üzerine bu çizimi yapan kişi, sınıfın öğrencilerinden birini canlandıran Dilaver Gürdü.

Adile Sultan Kasrı'nın, sonunda Mahmut Hoca'ya yakalanmakla biten kaçış planını çizen Dilaver Gür, aslen mühendismiş ve filmde oynadığı sıralarda İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesinde eğitimine devam ediyormuş.

12
Güdük Necmi'nin, İnek Şaban'ın babasıymış gibi rol yaptığı sahnedeki tokatlar epey sertti. İşte bu sahnenin provalarında Sunal'ın yüzü kanamış.
Güdük Necminin, İnek Şabanın babasıymış gibi rol yaptığı sahnedeki tokatlar epey sertti. İşte bu sahnenin provalarında Sunalın yüzü kanamış.

Tabii Halit Akçatepe nazik olmak istemiş ama disipliniyle bilinen Ertem Eğilmez, gerçekçi olmasını isteyince tokatın dozu kaçmış.

13
Ertem Eğilmez disiplini demişken; sete geç kalmayı asla affetmezmiş. Hatta Tarık Akan ve Ayşen Gruda'ya tek ayakta durma cezası bile vermiş.
Ertem Eğilmez disiplini demişken; sete geç kalmayı asla affetmezmiş. Hatta Tarık Akan ve Ayşen Grudaya tek ayakta durma cezası bile vermiş.
14
Bütün oyuncular senaryoya, diyaloglara bağlı olmak zorundayken Kemal Sunal için doğaçlama yapma özgürlüğü verilmiş.
Bütün oyuncular senaryoya, diyaloglara bağlı olmak zorundayken Kemal Sunal için doğaçlama yapma özgürlüğü verilmiş.

Çok esprili olduğu için senaryodan daha komik eklemeler yapabiliyormuş.

15
Pek çok kez birlikte rol alan Kemal Sunal ve Şener Şen'in birlikte rol aldıkları ilk film Hababam Sınıfı'ydı.
Pek çok kez birlikte rol alan Kemal Sunal ve Şener Şenin birlikte rol aldıkları ilk film Hababam Sınıfıydı.
16
Ayşen Gruda, Hababam Sınıfı'nda 3 farklı rolde oynamıştı
Ayşen Gruda, Hababam Sınıfında 3 farklı rolde oynamıştı
Hababam Sınıfı'nın ilk filminde bilgi yarışması sunucusu rolünde olan Ayşen Gruda, 3 yıl sonra çekilen filmde ilginç bir şekilde bu kez öğrenci rolünde oynamıştı.

Öğretmen rolünde de oynadı. Ayrıca bilgi yarışması sunucusu rolü, sinemadaki ilk performansıydı.

17
Seriyi bize kazandıran Rıfat Ilgaz, daktilo alacak parası olmadığı için Hababam Sınıfı'nı el yazısıyla yazmak zorunda kalmıştır.
Seriyi bize kazandıran Rıfat Ilgaz, daktilo alacak parası olmadığı için Hababam Sınıfını el yazısıyla yazmak zorunda kalmıştır.
18
Ve Rıfat Ilgaz'ın, yıllar önce yapılan bir röportajında "Nasıl bu kadar çok güldürebildiniz?" sorusuna verdiği düşündürücü yanıt:

Ve Rıfat Ilgazın, yıllar önce yapılan bir röportajında Nasıl bu kadar çok güldürebildiniz? sorusuna verdiği düşündürücü yanıt:</p><p>
"Eskiden idamlar sabaha karşı yapılırmış. Belli bir süre sonra idam yaklaştığında tüm dükkanlar açılmaya, esnaf satış yapmak için bağırıp çağırmaya başlamış.

Bunun üzerine aileler de o saatlerde sokağa çıkmaya başlamış ve idam vakitleri panayır havasına bütünmüş. Sonuçta da ölen bir adama bakarak gülen bir halk görüntüsü oluşmuş.

Ben de çöken eğitim sistemini anlattım. Hepimiz ölen bu sisteme bakarak güldük."

Yani tıpkı hem eğlenceli hem de hüzünlü olabilen film müziği gibi bir alt metin saklıymış bu efsane seride.

Son Dakika Hababam Sınıfı Hakkında Bilmediğiniz 15 Şaşırtıcı Bilgi - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

7 yıl önce ölen babasının görüntülerini Google Earth'de bulan adam hüznünü sosyal medyada paylaştı Yeşilçam'ın vamp güzelinin olaylı gecesi! Gerdeğe girmeyince evin içinde kıyamet kopmuş Arjantin'de 98 milyon yıllık dinozor fosili bulundu! Yeryüzünün en büyüğü Kendilerini işkenceyle öldürüyorlar! Canlı canlı mumyalanan rahipler görenleri ürkütüyor Bu halini hatırlayan yok! Şimdi İtalyanları peşinden sürüklüyor