Hababam Sınıfı Hakkında Muhtemelen Daha Önce Hiç Duymadığınız 11 Bilgi - Son Dakika

Hababam Sınıfı Hakkında Muhtemelen Daha Önce Hiç Duymadığınız 11 Bilgi

07.08.2017 15:45

Sinemamızın en unutulmaz mizahi başyapıtlarından birisi olan seri hakkında belki de şimdiye kadar hiç duymadığınız ilginç bilgiler...

1
Zeki Alasya ve Metin Akpınar'ın ücret meselesiyle kadrodan ayrılmasının ardından Ertem Eğilmez “Çoğunluğu amatör oyunculardan oluşan bir ekip kuracağım” diyerek bir gazete ilanı bastırır. Öğrencilerden Tarık Akan, Kemal Sunal ve Halit Akçatepe dışındakiler bu ilan üzerine başvuranlar arasından seçilir.

2
Kurtuluş Savaşı gazisi bir fizik öğretmenini canlandıran Sıtkı Akçatepe gerçekten bir İstiklal Gazisidir ve Halit Akçatepe'nin babasıdır. Yani aslında filmde Güdük Necmi (Halit Akçatepe) Paşa Nuri'yi “Babam istiklal gazisi!” diye uyutmaya çalışıyorken yalan söylemiyormuş meğer...

3
Tarık Akan alçak gönüllüğü ile Yeşilçam'da bir tabuyu yıktı ve bir karakter oyuncusu olan Münir Özkul'un adını filmin afişinde kendi isminden önce yazdırdı. Filmlerin afişlerinde her zaman ilk yer alan isim esas oğlan ya da esas kızın ismi oluyordu. Hatta bu isim mevzusu yüzünden kavga çıkan çokça film olmuştu. Ancak Tarık Akan kendi isteğiyle başta yazılacak olan isminin yerine Münir Özkul'un adını yazdırarak pek eşi benzeri olmayan bir örneğe imza atmıştır. Ertem Eğilmez'in, bu adamı oğlunun adını verecek kadar neden sevdiğini anlamak için müneccim olmaya gerek yok herhalde.

4
Zeki Alasya ve Metin Akpınar'ın da rol aldığı tiyatro versiyonunda İnek Şaban'ı canlandıran kişi aslında bir kadındır. Suzan Uztan (Fotoğrafta en soldaki) isimli tiyatro oyuncumuz rolünü o kadar iyi yapıyordu ki; aslında bir erkek çocuğu olmadığını izleyicilerin pek çoğu anlayamıyordu.

5
“Hababam Sınıfı Uyanıyor” filminde askerden izne gelerek sınıfını ziyaret eden Hayta İsmail'i canlandıran Ahmet Arıman, film çekimleri sırasında gerçekten askerdeydi. Yönetmen Ertem Eğilmez ustalığını konuşturdu ve fırsatı kaçırmayarak filme askere giden öğrencinin sınıfını ziyaret etmesi sahneleri ekledi.

6
Hikayede yer alan İnek Şaban ve Mahmut Hoca rolleri film için daha doğrusu oyuncular Kemal Sunal ve Münir Özkul için bu haline getirilecek şekilde revize edilmiştir. Özgün eserde İnek Şaban gerçekten “inek öğrenci” özellikleri taşıyan ve biraz ispiyoncu bir tiptir. Kel Mahmut ise müdüre yaranmaya çalışan ve öğrenciyken çoğumuzun sevmediği klasik müdür muavini tiplemesidir.

7
Ertem Eğilmez'i kalabalık ve zengin kadrolu komedileriyle hatırlıyoruz. Bu kadar zengin kadroları bir araya getirmek maddi olarak çok kolay değil. O yüzden Ertem Eğilmez'in yüksek ücretli starlarla çalışmama gibi bir prensibi vardı. Kemal Sunal bile Hababam Sınıfı'nda oynadığı süreçte henüz pek tanınan bir oyuncu değildi. Bir tek Tarık Akan müstesnadır. Çünkü Ertem Eğilmez'in, illaki bir jön oynatması gerektiği filmlerinden kalma özel bir yakınlıkları vardır. Zeki Alasya ve Metin Akpınar'a ikili olarak film yapması için jönlerin kazandığına yakın para teklif edilince ekipten ayrılarak yollarına ikili olarak devam etmişlerdir. Bu ayrılık süreciyle ilgili iki taraftan da birbirlerine biraz sitemli farklı açıklamalar mevcut.

8
Ertem Eğilmez'in oğlu gibi sevdiği Tarık Akan'ı sürekli “Ferit” ismiyle oynatmasının nedeni, erken kaybettiği oğlunun adının da Ferit olmasıydı. Oğlunun ismini Tarık Akan'la yaşatmak isteyen yönetmenin ona filmlerde verdiği bu isim Tarık Akan'a da oldukça yakışmış ve bu isimle tam 12 filmde oynamıştır. (Görseldeki fotoğraf “Canım Kardeşim” filminin setinde çekilmiştir. Halit Akçatepe ile Tarık Akan'ın ortasında oturan kişi yönetmen Ertem Eğilmez.

9
Birlikte pek çok filmde yer alan Kemal Sunal ve Şener Şen ikilisinin karşılıklı rol aldıkları ilk film “Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı”dır.

10
Hababam Sınıfı Uyanıyor filminde Prison Break'i kıskandıracak kadar başarılı kaçış planını çizen kişi filmin oyuncularından olan Dilaver Gür'dür. Filmde de kendi ismiyle oynayan Dilaver, onun mühendislik öğrencisi olduğunu bilen Ertem Eğilmez'in “Hadi çiz bir plan mühendis bey” demesiyle kolları sıvıyor ve işe girişiyor.

11
12
Hababam Sınıfı'nın ilk filminde bilgi yarışmasının sunucusu olan Ayşen Gruda'nın sinemadaki ilk rolü bu olmuştur. Yeşilçam'ın en renkli simalarından birisi olan Ayşen Gruda, serinin daha sonraki filmlerinde de hem öğretmen hem de öğrenci olarak yer almıştır.

Son Dakika Hababam Sınıfı Hakkında Muhtemelen Daha Önce Hiç Duymadığınız 11 Bilgi - Son Dakika

YORUMLAR

Diğer Galeriler

Mide bulandıran olay! 37 yaşındaki sapık, tavuk ve civcivlere tecavüz etti Seda Sayan, Sayısal Loto çekilişini "Haydi Bismillah" diyerek yapınca gündem oldu Müge Anlı'nın vazgeçilmez ismi Arif Verimli'den takipçilerine ilginç öneri: Aşık olmayın "Doğuştan mesafem var" diyerek maske takmıyordu! Merve Boluğur sorumsuz davranışının karşılığını aldı Türkiye Güzeli yayını terk etti! Fahrettin Koca sorusuna verdiği yanıtla pes dedirtti