Hain Saldırı İçin Kim Ne dedi? - Son Dakika

Hain Saldırı İçin Kim Ne dedi?

14.07.2011 19:17

1
Diyarbakır'ın Silvan ilçesi kırsal kesiminde güvenlik güçleri ile bir grup terörist arasında çatışma çıktı. 13 asker şehit oldu. Hain saldırı için gelen yorumlar şöyle...
2
Başbakan Erdoğan, 13 askerin şehit düşmesi ve 7 askerin yaralanması nedeniyle Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşener'e bir başsağlığı mesajı göndererek, ''Bu eylemlerin ve arkasındaki güçlerin amacı apaçık ortadadır. Türkiye Cumhuriyeti, diğer bütün sıkıntıları gibi, terör sorununun da üstesinden gelecek güce ve kararlılığa sahiptir'' dedi.
3
Erdoğan'ın açıklamasında şu cümleler yer aldı: "Türkiye, demokrasiden, hukuktan ve kardeşlikten asla taviz vermeden, terörün de, onun gerisindeki güçlerin de üstesinden gelmeyi başaracaktır. Şehitlerimizin acısı yüreklerimizi dağlarken, terörle mücadele konusundaki kararlılığımızı da güçlendirmektedir."
4
TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Diyarbakır'daki terör saldırısına ilişkin olarak, ''Bir taraftan demokrasi, bir taraftan barış ve özgürlük ama öbür tarafta da kan, kin ve vahşet... Artık herkesin safını iyi belirlemesi lazım. Ya demokrasiden yana olacağız ya da bu türlü kan ve kin kusanlarla beraber olacağız'' dedi.
5
İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin: ""Herkesin aklını başına alması gerekiyor. Bu ülke özgürlüklerin alabildiğince var olduğu ve doya doya yaşandığı bir ülke. Var olan özgürlüklerin varlığını itiraf edecek kadar beyni aklı özgürlükten yoksun olan bir takım insanlar var. Bu gerçekle karşı karşıyayız"
6
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Diyarbakır'da 13 askerin şehit olduğu çatışmayla ilgili, "AKP'nin kimlerle konuştuğu bilinmiyor. Terörle mücadelede hükümet ne yaptığını açıkça ortaya koymalı" açıklamasında bulundu.
7
Başbakan Erdoğan'ı terörle mücadele konusunda eleştiren Bahçeli, "MHP Başbakan'ın çok da gecikmeli de olsa aklını başına alıp terörle mücadele için atacağı adımları samimiyetle destekleyecektir" dedi.
8
BDP Grup Başkan Vekili ve Hakkari Milletvekili Selahattin Demirtaş, "Her şeyden önce çok çok üzgün olduğumuzu belirtmek istiyoruz. Yaşamını yitiren gençlere Allah'tan rahmet diliyorum." dedi.

9
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, 13 şehit yedi yaralının Diyarbakır Silvan'dan gelen haber üzerine İzmir'deki ziyaretlerini yarıda bırakıp Ankara'ya döneceğini belirterek, "Tüm milletimize sabır diliyorum ama karşılaştığımız olay sabır boyutlarını aşıyor" diye konuştu.
10
AK Parti Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu, bu olayın Öcalan'a rağmen yapıldığını, Türkiye'de çözümsüzlükten beslenen hem ekonomik hem de ideolojik ranttan faydalanlanlar yine aynı oyunu oynadıklarını söyledi.
11
DSP Genel Başkanı Masum Türker, "Son günlerde siyasette yaşanan gerginlik, terörü azdırmıştır. Siyasi gerginlikler nedeniyle yaşanan yönetim zafiyeti, ülkemizi bu noktaya taşımıştır" dedi.
12
Çanakkale Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Sedat Laçiner, PKK'nın bu olayı mutlaka silahla çözmek istediğini, BDP'nin de bugüne kadar kendi iradesini ortaya koymadığını dile getirerek "Bugün şehit olanlar BDP'nin sorumlu tutulacaktır" dedi.
13
Mahir Kaynak 13 şehit olayı ile ilgili şunları söyledi: "Türkiye'de birileri BDP ile hükümet arasında köprülerin atılması hedeflendi ve bunu sağladılar. Bunda BDP'nin de çok büyük hatası vardır. Devlete bu saatten sonra hiçbir güç birşey kabul ettiremez."
14
AK Parti Milletvekili Prof. Dr. İdris Bal: "Ne zaman sorunların üzerine gidilse, projeler ortaya konulsa, çözüm yeri olarak Meclis işaret edilse, birileri şiddetle terörle bizi durdurmuşlardır. Geçikmeli de olsa BDP'nin de yemin etmesini istiyoruz. Ama böyle bir saldırı kafa karıştırıcı bir durum. Demekki çözüm yeri olarak meclisin görülmesi, yeni anayasadan bahsedilirken, terörün hararetlendirilmesi manidar görüyorum."
15
Diyarbakır Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mazhar Bağlı: "Doğrusu acıklı bir durum. Tükiye uzun bir süredir belli, bu konuda uzun bir çalışma yapıyor. Her adımında belirli engellerle karşılaşılacağını biliyorduk. PKK'nın ve birleşenlerinin AK Parti döneminde daha büyük bir direnç göstereceklerini düşünüyordum."
16
Gazeteci Yazar Ergun Babahan: "PKK silahlı bir güç olarak orada durduğu sürece, demokratik bir Türkiye'nin oluşması mümkün değil. Bugün Türkiye'de yeni bir anayasa görüşülüyor. Orada insanların gencecik evlatları can verirken, Türkiye'de adımlar atılması zorlaşıyor. Bütün hedef buradada süreci tıkamak, yeni bir Anayasa yapılmasını önlemek ve Kürt sorununun çözülmesini engellemek olduğunu düşünüyor. Askeri operasyon elbet olacaktır."
17
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu: "Terörün bir insanlık suçu olduğunu ve bu suçu işleyenlerin bu ülkenin birlik ve beraberliğini bozamayacağını ama tarihe aşağılık eylemlerin failleri olarak geçecekler."
18
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez: "Millet olarak barış, kardeşlik ve huzur ortamına en çok ihtiyaç duyduğumuz Mübarek üç aylarda, Berat gecesini karşılamaya hazırlanırken böylesi menfur bir saldırının gerçekleştirilmiş olmasını nefretle tel'in ediyorum. Tarih bize öğretmiştir ki terör ve şiddete destek ve cesaret veren her türlü unur eninde sonunda terörün hedefi olmuştur."

Son Dakika Hain Saldırı İçin Kim Ne dedi? - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Metin Yüncü'nün eski eşi, gizemli mesajı yıllar sonra ifşa etti: Kocan seni Songül Karlı ile aldatıyor Alemin Kralı Oben, sabahlığının düğmesini açıp pembe iç çamaşırıyla poz verdi Çobanın dağda bulduğu taş, bölgede tek bir şeyin varlığına işaret ediyor Muhteşem kamuflaj! Fotoğraftaki yılanı kimse göremiyor Boşanma öncesi sınırları yıktı geçti! Kim Kardashian bu kez tamamen soyundu