Haksız Vergiler Alınmasına Tahammül Edemeyen Çiftçi, Kendi Ülkesini Kurdu! İşte Dünyanın En Küçük Ülkeleri - Son Dakika

Haksız Vergiler Alınmasına Tahammül Edemeyen Çiftçi, Kendi Ülkesini Kurdu! İşte Dünyanın En Küçük Ülkeleri

Deniz adası Cumhuriyeti ya da Hutt River Prensliği'ni daha önce duydunuz mu? Bu isimler, günümüzde hayal dünyasından bir adım öteye geçen insanların ilan ettiği ülkeler. Hepsinin ortak noktası mikro-devlet olmaları. Kendi pasaportları ve para birimleri var. İşte o ülkeler ve ilginç hikâyeleri…

1
Hutt River Prensliği
Hutt River Prensliği
Hutt River Prensliği, 21 Nisan 1970'te Leonard Casley adında bir çiftçi tarafından Avustralya'dan ayrılarak 75 km2'lik tarım toprakları üzerinde kurulan bir mikro ulustur. Batı Avustralya'da, Perth şehrinin 595 km kuzeyinde yer alan bağımsız mikro ulusun toprakları Hong Kong kıyaslanabilecek miktardadır. Prenslik, aynı zamanda Kalbarri Milli Parkı'na da yakın bir konumda bulunmaktadır. Başkenti ve tek şehri Nain'dir.
2
Leonard casley isimli amcamız, Avustralya'nın, kendisinden haksız vergiler almasına kızarak 1970 yılında bağımsızlığını ilan eder.
3
Avustralya iktidara gelen başkanın, amcamızı idamla tehdit etmesi üzerine, İngiliz kraliyet tacına bağlılığını ilan eder ve 1971 yılında 1. Leonard olarak prensliğini ilan ederek hem İngiltere Kraliyet Ailesi'ne bağlanır hemde Hutt River Prensliği olarak Avusturalya'ya vergi ödemekten kurtulur.
4
Bütün bunların hepsi bir kızgın adam ve anayasada bulunan açıklıklardan meydana gelmiştir.
5
Bu küçük ülke aynı zamanda çok da cesurdur. 1977'de kendisine gelen postalar teslim edilmediği için Avustralya'ya savaş bile ilan ederler. Prenslikte yaklaşık 30 kişi yaşamasına rağmen, çifte vatandaşlığı kabul ettiği için dünya çapında 13.000'den fazla vatandaşlık dağıtmıştır.

Casley, çocuklarıyla birlikte uğraştığı çiftçiliğin yanı sıra, prensliğini her yıl binlerce turistin ziyaret ettiği bir yere dönüştürdü. Yine de, prenslikte turistlerin kalması için bir otel bulunmamaktadır.

6
Denizadası Cumhuriyeti
Denizadası Cumhuriyeti
0.004 kilometrekare ile dünyanın en küçük yüzölçümüne sahip ülkesi olan Denizadası Cumhuriyeti, lokasyon olarak Büyük Britanya'ya ortalama 10 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Nüfusu ise 27 kişiden oluşuyor.
7
Palau
Palau
300'den fazla minik adadan oluşan Palau Cumhuriyeti, 459 kilometrekare yüzölçümüne ve 21.347 nüfusa sahip. Manzara olarak insanı cezbeden bu ada ülkesini tehlikeli kılan kısım ise 130 tehlikeli köpekbalığı türüne ev sahipliği yapıyor olması.
8
Niue
Niue
Okyanusya ülkelerinden olan Niue, muhteşem doğa güzelliğine sahip olsa da turizm açısından pek de popüler değil. Ülkenin başkenti 600'den daha az nüfusa sahip, buna rağmen bir havaalanı ve bir de süpermarketi bulunuyor. 261 kilometrekare yüzölçümüne sahip ülkenin nüfusu ise 1,190.
9
Saint Kitts ve Nevis
Saint Kitts ve Nevis
Toplam iki adadan oluşan bu ülkenin en önemli gelir kaynağı ise değeri 250 bin dolar şeker endüstrisi. Buradan vatandaşlık kazanmak istiyorsanız, iki adadan birinden en az 400 bin ABD doları değerinde bir mülk satın almanız gerekiyor. Yüzölçümü 261 kilometrekare olan ülkenin nüfusu ise 52,329.
10
Tuvalu
Tuvalu
26 kilometre yüzölçümüne ve 11 bin civarında nüfusa sahip olan Tuvalu, dünyanın en küçük ve de fakir ülkelerinden bir tanesi. Ülkenin tek gelir kaynağı ise .tv uzantılı bir internet adresi. Burası da olmazsa ülke, fakirlikten kırılacak duruma gelebilir.
11
Nauru
Nauru
Nauru da gezegenimizdeki en küçük cumhuriyet ülkelerden biri. Ada ülkesi olan Nauru'nun bir ekonomik gelir, hatta toplu taşıma sistemi bile yoktur. Ülke civardaki turistler tarafından çok 'sevimsiz' bulunuyormuş, zira nüfusun %70'inden fazlasını obez insanlar oluşturuyormuş. 21 kilometrekare yüzölçümüne sahip ülkenin nüfusu ise 9,591.
12
Sebargo Prensliği
Sebargo Prensliği
İtalya topraklarında bulunan bu prenslik, Marcello I tarafından yönetiliyor. İsmini Fransa yakınlarında bulunan aynı adlı köyden alan ülke, herhangi bir devlet tarafından tanınmıyor. Savunma Bakanı ve iki sınır muhafızı olmak üzere toplam 3 kişiden oluşan -düşmana korku veren- orduya sahip olan ülkenin yüzölçümü 4.91 metrekare. Nüfusu ise 312.
13
Molozya Cumhuriyeti
Molozya Cumhuriyeti
0.055 kilometre kare ile dünyanın en düşük yüzölçümüne sahip olan ülke, ABD'nin Nevada eyaletinde yaşayan Kevin Baugh tarafından kurulmuş. Nüfusu Baugh ailesi, 3 köpek, 1 kedi ve 1 tavşandan oluşan Molozya Cumhuriyeti'nin kendi milli marşı, ulusal amblemi ve bayrağı bulunuyor.
14
Malta Bağımsız Askeri Düzeni
Malta Bağımsız Askeri Düzeni
Vatikan'ın yanı sıra Roma'da, Malta'nın Bağımsız Askeri Düzeni adında küçük bir devlet daha bulunuyor. 0.12 kilometrekare yüzölçümüne sahip ülkenin ikisi Roma'da, diğeri Malta'da olmak üzere toplam 3 binası bulunuyor. Ülkenin kendi para birimi, pulları, web sitesi, araba plakaları ve pasaportu bulunuyor. Malta Bağımsız Askeri Düzeni, resmi dili Latince olan dünyanın tek ülkesidir.

YORUMLAR (1)
  • 1.MURTOBOZ MURAT: murtalanya prensliğinide ben kuruyorum ayak numaram 45 ayagımı bastıgım yer benimdir 1. murtoboz murat tarafından yöneyiliyor:)))))) Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır

Diğer Galeriler

Kıvrak danslarıyla hayran bırakan fenomen gelin adayı Solmaz'ın son hali, takipçilerini hayal kırıklığına uğrattı Depp gözünü kararttı! Eşiyle yasak aşk yaşayan Musk'ı cinsel organını kesmekle tehdit etti Güzel tenisçi Eden Silva, ateşli paylaşımlarıyla modellik ajanslarını peşine taktı Ünlü oyuncu Demi Moore'dan bomba etkisi yaratacak proje! Cinsel ilişki dersleri verecek Eliyle balık tutan kadın neye uğradığını şaşırdı! Balığın içinden küçük balık çıktı