Son Dakika Haberleri: Hala İlkel Hayat Süren Dinka Kabilesinin Günlük Yaşamından Kareler

Hala İlkel Hayat Süren Dinka Kabilesinin Günlük Yaşamından Kareler

10 ay önce

Fotoğrafçı Carol Beckwith ve Angela Fisher, kabile yaşantısı sürdüren Afrikalı toplulukların yaşayış biçimlerini fotoğraflıyor... Bu fotoğraflar ise Sudan'da yaşayan Dinka kabilesine ait.

1
Güney Sudan'da yaşayan Dinka halkının fotoğrafları Carol Beckwith ve Angela Fisher adlı fotoğrafçılar tarafından çekilmiştir.


2
3
Sığırlar, Dinka halkı için en önemli bir yaşam kaynağı.. Dinka halkı başlık parasını sığırlarla ödüyor.
4
5
6
Dinkalar, Sudan'ın güneyinde, Nil havzasının orta kesimindeki bataklıklarla çevrili savan bölgesinde yaşarlar. Bin ile otuz bin kişi arasında değişen, çok sayıda bağımsız grup oluştururlar. Bu gruplar bölge, dil ve kültür temelinde kümelere ayrılır. En çok bilinen gruplar Acarlar, Alibler, Borlar, Rekler ve Melvallardır.


7
Bir başka Dinka adeti ise; inek idrarı ile düş yapmaktır. İdrar Dinkaların saçlarını turuncuya çevirir. Bu kabile içinde hayranlık duyulan bir renktir. Dinkalar düzenli traş ederek sığırların boynuzlarını değiştirir.
8
9
10
11
12
13
14
Oğlanların çocukluktan erkekliğe geçişleri gelenekselleşmiş törenlerle kutlanır. Bu törenlerde aynı yaştaki çok sayıda oğlan, birlikte birçok güç sınamasından geçer. Daha sonra, süt sağma işini ömür boyu bırakarak çocukluktan ve erkeklerin hizmetkarı olmaktan çıktıklarını gösterirler.
15
16
17
Başlıca uğraşları hayvancılık olan Dinkalar, ekimden nisana değin süren kurak mevsimde sığır sürülerini nehir kıyısındaki otlaklara götürürler. Yiyecek ürünlerinin, özellikle mısırın yetiştiği yağmurlu mevsimde, savan ormanlarındaki asıl yerleşimlerine geri dönerler. Dinkalar gururlu, bağımsız ve savaşçı bir halktır.Diğer Galeriler

Bu Şehirde Eksi 40 Derece Normal Sayılıyor Basit Bir Bel Ağrısı Sandı, Hastalığı Ölümcül Çıktı Kaybettikleri Anneleri İçin Suya Attıkları Şişeyi, 2 Yıl Sonra Buldular Dünyanın En Zengini Ama Bulaşıkları Bile Kendi Yıkıyor WhatsApp'ta Çok Mesaj Atanlara Kötü Haber