Halfeti değil Kars! Suya gömülen köyden geriye sadece minare kaldı - Son Dakika

Halfeti değil Kars! Suya gömülen köyden geriye sadece minare kaldı

22.05.2020 10:18

Kars'ta baraj suları altında kalan Çamçavuş köyünden geriye sadece caminin minaresi kaldı. Ortaya çıkan görüntüler, yıllar önce Birecik Barajı sebebiyle sular altında kalan Halfeti'deki batık minareyi anımsattı.

1
Büyük sulama projeleri alanlarının dışında kalan kırsal kesimlerde kısa sürede sulu tarıma geçilmesi, civardaki içme ve kullanma suyu ihtiyacının karşılanması amacıyla hayata geçirilen "Göl Su" projesi kapsamında 2 yıl önce tamamlanan Kars Barajı yeniden su tutmaya başladı.
2
Kars ve Digor ovalarında 475 bin dekar tarım arazisine "can suyu" olan baraj altındaki Boğazköy ve Çamçavuş köyleri ise bu sebeple ilgi çekiyor.
3
Barajın debisinin düşmesiyle gün yüzüne çıkan eski yerleşim yerleri, yeninden suya gömülmeye başladı.

4
Çamçavuş köyünden geriye ise bir bölümü suya gömülen cami minaresi kaldı.

5
Sular altında kalan köylerin farklı görüntüler oluşturduğu baraj, şimdilerde fotoğraf tutkunlarının da vazgeçilmez adresleri arasında yer alıyor.
6
7
8

Son Dakika Halfeti değil Kars! Suya gömülen köyden geriye sadece minare kaldı - Son Dakika


YORUMLAR (2)
  • ADIYAMNLI: BU BARAJLAR HEM TARIMDA HEM İÇME SUYU HEM HAYVANCILIKTA KULLANILIYOR. AYNI ZAMANDAN TURIST CEKME GIBI BIR BECERİSİ VAR. BUNUN ICIN BARAJLAR HAYATI DERECEDE ONEM KAZANIYOR. Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • MEHMET ŞANLI TÜRK: AKILLI KULLANILIRSA SU BİR ÇOK KONUNUN İLACIDIR, NE DİYORUZ KONTROLSUZ GÜÇ FELAKETTİR, ONUN İÇİN BARAJLAR ÜLKEMİZ İÇİN HAYATİ ÖNEM ARZ EDİYOR, BİLİNE, SAYGILAR . Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
500
Advertisement