Hamile kalmamak için rahim ağızlarına yağ sürüyorlar! İşte Antik Roma'nın akıllara durgunluk veren özellikleri - Son Dakika

Hamile kalmamak için rahim ağızlarına yağ sürüyorlar! İşte Antik Roma'nın akıllara durgunluk veren özellikleri

Tarihin en büyük imparatorluklarından Roma'nın, inanılmaz özelliklerini duyunca çok şaşıracaksınız. Pek çok filme de konu olan Antik Roma, Gladyatör savaşları, mimari yapısı, tuhaf gelenekleri ve kıyafetleriyle duyanları hayrete düşürüyor. İşte kadınlarının kanama ve enfeksiyon riskinden dolayı ilginç doğum kontrol yöntemlerine başvurduğu Antik Roma'nın inanılmaz yaşantısı.

1
Çoğu fimlere ilham kaynağı olan Antik Roma, ekranlarda gördüğümüzden çok daha fazlası. Genelde Gladyatör savaşlarını bildiğimiz imparatorluğun bilinmeyen o kadar ilginç özelliği var ki. Hadi gelin birlikte hayretler içerisine düşeceğiniz tarihi yolculuğa çıkalım.

2
Zehirleyerek birini öldürmek Antik Roma'da çok yaygın kullanılıyordu. Size rakip olan birini, akrabanızı, eşinizi ya da tahta çıkmanızı engelleyecek her kim varsa yemeğine zehir katarak öldürmek çok normal karşılanıyordu.
3
Temizlik ve hijyen konusunda da hayli sıkıntılı olan Antik Roma, salgın hastalıklarla da her zaman karşı karşıya kaldı.
4
Yapılan araştırmalara göre, pek çok bakteri ve enfeksiyon hastalıklarıyla sıklıkla karşılaşıyorlarmış. Roma'da yaşayan halk gladyatör kanı içiyordu.
5
Bunun kendilerine güç verdiğine inanıyorlardı. Bazen de bu kanları toplayarak satıyorlardı. Bu toplanan kanlar o dönemde bazı hastalıkların tedavisinde de kullanılıyordu

6
Tuvalet kağıdı yerine ucuna sünger geçirilmiş sopalar kullanıyorlardı. Bu süngerler suya batırıldıktan sonra tekrar kullanılıyordu.
7
Roma halkı giydikleri beyaz kıyafetlerini temiz tutmak için büyük bir çaba sarf ediyorlardı.
8
Evlerde tuvalet olmadığı için, umumi tuvaletler kullanılıyordu. Fakat bu tuvaletlerde, mahremiyet ön planda değildi. Herkes aynı yerdeki birkaç tuvaleti, aralarında herhangi bir bölme olmadan kullanıyordu.
9
Antik Roma döneminde insanlar hastalandıklarında, tedavi için ilginç yöntemlere başvuruyorlardı. O dönemde hasta olan insanlar, hayvan dışkısı ya da hayvan beyni yediklerinde iyileşeceklerine inanıyorlardı.

10
Hamile kalıp çocuk doğurmak Antik Roma'da oldukça zahmetli gerçekleşiyordu. Enfeksiyonlar ve aşırı kanama sebebiyle, doğum hem anne hem de bebek için oldukça yüksek risk barındırıyordu. Bu sebeple de kadınlar, hamile kalmak istemiyorlardı.
11
Doğum kontrol yöntemleri için de yine ilginç girişimlerde bulunuyorlardı. Rahim ağzına bazı yağlar sürmek ya da sperm girişini engelleyici önlemler almak bu yöntemlerden birkaçıydı.

12
Antik Roma'da akıllara durgunluk veren bir ceza sistemi de vardı. İşlenen suç eğer büyükse, içi hayvanlarla dolu olan bir çuvalla nehre atılıyorlardı. Bazı suçlular da canlı canlı yakılıyordu.
13
Roma'da küçücük kız çocukları, zorla evlendiriliyorlardı. Çoğu Romalı kız çocuğu, 14 yaşına gelmeden evlenmeye zorlanıyordu. Üst tabaka ailelerin kızlarının evlilik yaşı 12,alt tabaka ailelerin kızlarına ise 20 yaşına kadar zaman tanınıyordu.

14
Romalılar, temizlik için banyoda sabun kullanmak yerine ilginç bir yönteme başvurmuşlar. Önce kendilerini yağlayarak sonrada vücutlarını kazıyorlardı. Böylece de kirlerinden arındıklarına inanılıyordu.

15
Antik Roma'nın en bilinen etkinliği de gladyatör savaşları. Arena'da bir araya gelen halk sırf eğlence için hem binlerce hayvanı hem de birbirlerini katlediyorlardı. Bu kanlı dövüşlere sahne olan Kolezyum'da da bir oturma düzeni mevcuttu. En ön sıralar soylular için ayrılırken en arkalar da köleler oturuyorlardı. Gösteri bittikten sonra, köleler, arena içindeki kumları değiştirip, kanları temizlemekle ve ölen insan ya da hayvanları taşımakla görevliydiler.

Haber Yayın Tarihi: 11.09.2020 09:37

Son Dakika Hamile kalmamak için rahim ağızlarına yağ sürüyorlar! İşte Antik Roma'nın akıllara durgunluk veren özellikleri - Son Dakika

YORUMLAR (11)
Tüm yorumlar için tıklayınız

Diğer Galeriler

Bir çocuk annesi öğretmen, 14 yaşındaki öğrencisiyle ilişkiye girdi Estetik operasyonundan sonra göğüs uçları düşen genç kadının, insan eti yiyen bakteri kaptığı tespit edildi Sefalet içinde yaşadığı iddia edilen Harika Avcı sessizliğini bozdu Mimar Sinan'ın kalfası inşa etti, 600 yıldır durmadan dönüyor Kylie Jenner, eski halini paylaşan Kim Kardashian'a tepki gösterdi: Hemen sil bunu