Son Dakika Haberleri: Hamileliğe Dair Yanlış Bilinenler

Hamileliğe Dair Yanlış Bilinenler

8 yıl önce

1
Amerikan Hastanesi Kadın Sağlığı Ünitesi Şefi Dr. Bülent Urman, hamilelikle ilgili doğru bilinen yanlışları açıklıyor:
2
Hamileler Saç Boyatamaz:


Bebek beklerken saç boyatmanın zararlı olduğuna dair herhangi bir bilimsel kanıt yoktur.

3
Hamileler Güvenlik Kapılarından Geçmemeli:


Güvenlik kapılarında metal detektörler vardır. Herhangi bir röntgen ışın söz konusu değildir. Bu nedenle güvenlik kapılarından geçmenin sakıncası yoktur.

4
Hamilelikte Yolculuk Yapmak Sakıncalıdır:


Hamilelerin son dört haftaya kadar otomobil kullanmalarında sakınca yoktur. Emniyet kemerlerinin mutlaka bağlı olması gerekir.

5
Havayolu ile seyahat edecek olan hamilelere 26. haftadan sonra sakıncalı olmadığına dair doktor raporu gerekir. Uçak yolculuğunun üç saatten daha kısa olduğu durumlarda ve hamilelikle ilgili herhangi bir risk faktörü yoksa yolculuk sırasında hareket, bol sıvı alınması ve baldır egzersizleri yeterlidir.
6
Daha uzun yolculuklarda bunlara ek olarak varis çorabı giyilmesi gerekir.


Deniz yoluyla seyahat edecek olan hamilelerde özellikle ilk üç ay içinde bulantı ve kusmaların artabileceği bilinmelidir. Bunun dışında deniz yoluyla seyahat etmek sakıncalı değildir.

7
Hamilelikte Cinsel İlişki Sakıncalıdır ve Orgazm Erken Doğumu Başlatır:


Kanama veya erken doğum tehdidi gibi durumlar olmadığı takdirde hamilelikte cinsel ilişki sakıncalı değildir.

8
Daha önceleri son ayda cinsel ilişki sakıncalı bulunurken son yapılan çalışmalardan elde edilen veriler cinsel ilişkinin doğuma kadar olabileceğini ve hatta gebeliğin son ayında ilişkide bulunan gebelerde zaman aşımının daha az olabileceğini göstermektedir.
9
Hamilelik sırasında orgazm olmanın erken doğumu başlatacağı şeklindeki inanç ise tamamen yanlıştır.
10
Hamile Hem Kendisi Hem Bebeği İçin Yemeli:


Gebelikte beslenme kuralları gebe olmayan kadınlardaki sağlıklı beslenme gibidir. Bebeğin gelişimi için gerekli olan üç ana yapı taşının dengeli olarak alınması gereklidir. Bunlar protein, kalsiyum ve vitamin-mineral gruplarıdır.

11
Vejeteryanlarda hamilelik seyri genellikle normaldir. Kırmızı et yenmesi şart değildir. Tavuk ve balık, kırmızı etin yerini tutabilir. Balık haftada iki defa yenebilir.
12
Denizde uzun süre yaşayan ve etlerinde bazı ağır metalleri biriktiren büyük balıklar sık yenmemeli. Kalsiyum kaynağı olarak süt ve süt ürünlerinin bebeğin kemik gelişimini karşılamaları için yeterli miktarda alınmaları gerekir.
13
Cep Telefonları, Bilgisayar ve Mikrodalga Fırınları Kullanmak Zararlı:


Hamilelik sürecinde cep telefonu ile konuşmak, bilgisayar veya mikrodalga fırın kullanmak sakıncalı değildir.

14
Gecen yıl yayınlanan bir çalışmada cep telefonunu aşırı kullanan gebe kadınların çocuklarında ileri yaşlarda davranış bozukluklarına daha fazla rastlandığını gösteren bir çalışma yayınlanmıştır.
15
Bu çalışmaya dayanarak gebelik sırasında cep telefonlarını aşırı kullanmamak ya da kulaklıkla kullanmak doğru bir tutum olacaktır.
16
Hamileler Spor Yapabilir mi? :


Spor yapılmasının gebeliğin seyrini olumsuz olarak etkilediğine dair herhangi bir kanıt yok. Riskli hamilelik (kanama, erken doğum, çoğul gebelik, yüksek tansiyon, kalp hastalığı vs.) olmadığı takdirde spora devam edilebilir.

17
Yer hareketleri, hafif ağırlık çalışmaları, yüzme, tenis gibi sporlar, koşu bandı, bisiklet, kürek çekme yapabilir.Haber Yayın Tarihi: 22.10.2011 10:41 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Dünyaca ünlü tasarımcı Kimberley Garner, bikinili pozlarıyla kendine hayran bıraktı! İngiltere'nin parti müdavimleri yine eğlenceye doyamadı! Alkolün dozu kaçınca ortalık karıştı Yalnızca bir avucu bile istenmeyen kilolara savaş açıyor, yorgunluğu def ediyor! Antarktika kıtasının fotoğrafını çekene 100 bin lira! Güven Bana'ya damga vuran olay! Müge Anlı ayrılmak üzere olan çifti barıştırdı