Son Dakika Haberleri: Hasan Iğsız Veda Etti

Hasan Iğsız Veda Etti

10 yıl önce

1
1. Ordu Komutanlığı'nda bugün düzenlenen devir teslim töreni ile Yüksek Askeri Şura'nın tartışmalı ismi Orgeneral Hasan Iğsız görevi, Ege Ordu Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu'na devretti.
2
Törene Genelkurmay Başkanlığı'nı devralacak Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Işık Koşaner, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin,
3
İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın'ın yanısıra "Balyoz" davası tutuksuz sanığı eski 1. Ordu Komutanı Orgeneral Ergin Saygun ile aynı davanın diğer bir tutuksuz sanığı olan ve ayrıca "İnternet Andıcı" soruşturması kapsamında ifadeye çağrılan Kuzey Deniz Saha Komutanı Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu da katıldı.
4
Kara Kuvvetleri Komutanı Işık Koşaner, tören alanına sağ tarafında Iğsız, sol tarafında ise Kıvrıkoğlu ile beraber geldi. İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayan tören, komutanların emeklilik ve atama kararnamelerinin okunmasıyla devam etti. Kararnamede, Iğsız'ın 'kadrosuzluk' nedeniyle emekliye sevkedildiği ifade edildi.
5
Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un kutlama mesajının okunmasının ardından konuşan Hasan Iğsız, devir teslimle sadece 1. Ordu'dan değil, askeri okul dönemi de dahil 50 yıldır taşıdığı üniformasından da ayrıldığını ifade ederek, "Bu nedenle her görev ayrılığındaki burukluğumu bu defa çok daha yoğun boyutlarda yaşıyorum. Bu vesileyle geride bıraktığım yarım aısra bakıyorum.
6
Gördüklerimi şöyle özetleyebilirim, teğmenlikten başlayarak her rütbemdeki görevimde ayrı bir heyecanla kendimi bütünüyle vererek yerine getirmeye çalıştım ve her birinden ayrı zevk aldım. Meslek yaşamım boyunca rütbe ve makamın verdiği gücü keyfiliğe kaçmadan ölçülü ve dengeli kullanmaya çalıştım. Bazı beklentilerle, şu veya bu sebeple doğrularımdan, ilkelerimden vazgeçmedim. Bazen komutanlarımın sabır ve hoşgörü sınırını zorlasam da doğru bildiklerimi söylemeyi görevimin bir parçası saydım"
7
Meslek yaşamı boyunca Atatürkçü düşünce sistemini rehber edindiğini dile getiren Iğsız, "Sonuçta dışarıdan nasıl görünüyor bilmiyorum, ancak ben geriye baktığımda beni tatmin eden gururlandıran, doğrularıma ve ilkelerime bağlılıkla kendime saygıyı muhafaza edebildiğim bir yarım asır görüyorum. Bu uzun meslek yaşamımın en büyük ödülümdür. Şimdi yapmam gerekeni yapmış olmanın verdiği huzur duygusuyla çok sevdiğim mesleğimi noktalamak üzereyim.
8
9
Ne büyük rastlantıdır ki üniformamı tam 50 yıl önce ilk defa giydiğim Selimiye'de çıkarıyorum. Yarım asırdan sonra üniformasız yaşama alışmanın kolay olmayacağının biliyorum. Ama çok önemli bir güvencem var, yalnız değilim" dedi. Iğsız'ın veda konuşması sırasında duygulandığı gözlendi. Iğsız, konuşmasının ardından uzun süre alkışlandı.
10
Görevi devralan Orgeneral Kıvrıkoğlu da, "Şerefli olduğu kadar büyük sorumluluk da gerektiren bu görevin icrasında bundan önce olduğu gibi bundan sonra da başlıca hedefimiz Atatürk ilke ve devrimlerine gönülden bağlı, Atatürkçü düşünce sistemini yaşam tarzı haline getirmiş, milli çıkarlarını her türlü değerin üstünde tutan bir yaklaşımla,
11
Türk yurdunun bölünmez bütünlüğüne, Anayasa ile tayin edilmiş laik ve demokratik Türkiye Cumhuriyetine yönelik he rtürlü dış ve iç tehdidi önlemek olacaktır" diye konuştu.


12
Konuşmaların ardından Iğsız, görevini Kıvrıkoğlu'na devretti. Tören, Işık Koşaner'in Kara Kuvvetleri Komutanlığı Hizmet Anısı'nı Iğsız'a vermesiyle son buldu.Haber Yayın Tarihi: 23.08.2010 03:54 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Asistan öğretmenden skandal! 2 öğrencisine uyuşturucu verip üçlü ilişkiye girdi Esra Erol'un yıllar önceki hali görenleri şoke etti! Efsane dizide figüranlık yapmış Tam paketi bir ev parası! İşte rende tasarımlı Apple Mac Pro ve özellikleri 'Doğal gaz faturası fazla geldi' diyenler dikkat! İşte süper tasarruf önerileri Hastanede kaptı, bir anda vücudunu yemeye başladı!