Havucun "Zahmetli" Yolculuğu - Son Dakika

Havucun "Zahmetli" Yolculuğu

04.02.2013 14:52

1
Denizli'de havuç üretimiyle tanınan Acıpayam ilçesine bağlı Çakır Köyü'nde hasat başladı.

2
Soğuk havaya rağmen tarladan toplanıp derede yıkanan havuçlar, kilogramı 50 - 75 kuruştan sebze meyve hallerine gönderiliyor.

3
AA muhabirine açıklama yapan Çakır Köyü Muhtarı Göksel Türk, köyde en önemli geçim kaynağının havuç olduğunu, 1970 yılından bu yana üretimin yapıldığı köyün havucuyla tanınır hale geldiğini ifade etti.
4
Köyün toprak yapısı nedeniyle şeker oranı yüksek havuç üretildiğini, bunun tercih nedeni olduğunu belirten Türk, havuç tarımının çok zahmetli olmasına rağmen üreticinin hak ettiği geliri kazanamadığını ifade etti.
5
Havucun 7 aylık zorlu bir çaba sonucu üretildiğini, Mart ayına kadar devam eden hasat sonrası ürünün derede yıkanarak paketlendiğini anlatan Türk, köyde hemen herkesin havuç tarımıyla uğraştığını kaydetti.
6
35 yıldır havuç tarımıyla uğraşan Halil Altın ise havucun kış sebzesi olması nedeniyle hasadının havanın çok soğuk olduğu dönemlerde yapıldığını, çoğu zaman kar altında, buz tutmuş toprakta hasat yapmaya çalıştıklarını söyledi.
7
Tarladan söktükleri havuçların derelerde yıkandığını dile getiren Altın, "Tüm bu zahmete rağmen karşılığını alamıyoruz. Denizli haline günlük 20 tona yakın havuç gönderiyoruz. Kilogramını 50 kuruş ile 75 kuruş arasında değişen fiyatlarla satıyoruz" dedi.
8
Havuç tarımında çalışan erkek işçilerin günlük 40 lira, kadın işçilerin ise 25 lira ücret aldığını belirten Altın, havuç tüketiminin artmasını umduklarını sözlerine ekledi.

9
10
11
12
13
14
15
16
17

Son Dakika Havucun 'Zahmetli' Yolculuğu - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement