Hayata Veda Eden Efsane Devrimci Castro'dan Unutulmaz Kare - Son Dakika

Hayata Veda Eden Efsane Devrimci Castro'dan Unutulmaz Kare

1
Küba'nın eski devlet başkanı Fidel Castro 90 yaşında yaşamını yitirdi. Fidel Castro'nun öldüğü haberini Küba Devlet Televizyonundan kardeşi Raul Castro tarafından açıklandı..

2
Fidel Castro 'Doğuştan siyasetçi değilim' der. Ancak sözlerine şunları da ekler: "Fakat çok genç yaştan itibaren dünyanın gerçeklerini anlamama yardım eden şeyleri yakından takip ettim."

3
Castro'nun ilk gözlemleri doğduğu yer olan ve Küba'nın yoksullukla mücadele eden kırsal bölgelerinden birisi olan Biran'dan. Ülke'nin doğusundaki Oriente'de bulunan Biran'daki tek önemli yer hâlâ Castro'nun doğduğu ev. Castro'nun Biran'daki evi müzeye dönüştürülmüş durumda. Her yıl çok sayıda solcu, Küba Devrimi'nin mimarının köklerini görmek için evi ziyaret ediyor.

4
Castro'nun babası Angel, İspanya'nın kuzeyinden, Galiçya'dan gelen bir göçmendi.Zaman içerisindeyse toprak sahibi zengin bir çiftçiye dönüşmüştü.

5
Castro'nun biyografilerini yazanların hemfikir olduğu bir konu var. O da Küba liderinin daha çocukluk yıllarından Haitili şeker kamışı işçilerinin nasıl sömürüldüğüne kendi gözleriyle tanık olduğu.

6

O yılların Fidel Castro'nun dünya görüşü üzerinde önemli etkisi olduğu düşünülüyor.

7
Fidel Castro'nun üvey kardeşi Martin hâlâ Biran'da yaşıyor. BBC'ye kardeşiyle birlikte geçirdiği çocukluk yıllarına dair birkaç hikaye anlattı. (Fotoğraftaki: Fidel Castro'nun üvey kardeşi Martin Castro)

8
Castro'nun Biran'daki evinin duvarında babası Angel Castro'nun bu fotoğrafı asılı.

9
10
11
12
13
14
Devlet kontrolündeki Küba Tarih Enstitüsü'nden Dolores Guerra, "Cizvitler, derslere girdikleri için herhangi bir ödeme almıyorlardı. Ellerinden geldiğince mütevazi ve dürüst rol modeller olmaya çalışıyorlardı" diyor. Guerra, Fidel Castro'nun 'örnek öğrenci' olmadığını da sözlerine ekliyor. (Fotoğraf: Dolores Guerra)

15
16
17
18
19
20
Castro'nun üniversiteye başladığı 1940'lar, üniversite ortamlarının ateşli ve kimi zamanda şiddet içeren siyasi tartışmalarına sahne oluyordu.

21
22
23
24
25
26
Fidel Castro'nun biyografisini kaleme almış olan Tad Szulc, "Bogotazo olarak adlandırılan sokak olayları Fidel Castro'nun devrimci dünya görüşüne ilk adımı oldu. O günlerde yaşananlar Castro'nun dünya görüşünü ve gelecek planlarını şekillendirecekti" diyor.

27
28
29
30
31
32
33
Moncanda kışlası saldırısı başarısız olduktan sonra Castro polis tarafından sorguya alınmıştı.

34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
51
52
53
54
55
56

Haber Yayın Tarihi: 26.11.2016 10:03

Son Dakika Hayata Veda Eden Efsane Devrimci Castro'dan Unutulmaz Kare - Son Dakika

YORUMLAR

Diğer Galeriler

Yeni bulgularla en güncel karşılaştırma! İşte koronavirüs, grip ve soğuk algınlığının belirtileri arasındaki farklar Ne umdu ne buldu! Çıplak fotoğraf paylaşan hakimin başı fena dertte İkinci kez yaşadığı annelik heyecanı yarım kaldı! Petek Dinçöz bebeğini kaybetti Necati Şaşmaz'ın günde 80 bardak çay içtiğini biliyor muydunuz? İşte ünlülerin bilinmeyen alışkanlıkları Kumaş maske ile ilgili korkutan gerçek: Virüsü parçalara ayırıp daha uzağa yayıyor