Hayatta Kalmayı Başaran En İlginç Kabileler - Son Dakika

Hayatta Kalmayı Başaran En İlginç Kabileler

22.12.2014 10:02

1
Modern hayatın dışında kalarak yaşamlarını sürdürmeyi başaran ilginç kabileler, sahip olduğu geleneklerle görenleri oldukça şaşırtıyor. İşte hayatta kalmayı başaran en ilginç kabileler...

2
Kayapo Kabilesi: Kayapo, Xingu Nehri boyunca zor görülen yollarla bağlantılı 44 ayrı köyde yaşayan Brezilyalı bir kabile. Kendilerini ‘'Büyük suyun insanları'' anlamındaki ‘'Mebengokre'' ismiyle adlandırıyorlar.

3
Kalash Kabilesi: Avrupai görünümlü insanlardan oluşan, beyazların bilinen en alışılmadık kabilesi. Kimse Pakistan'daki bu açık tenli kabilenin nasıl ortaya çıktığını bilmiyor ama Kalash'lar, Büyük İskender'in ordusunun kayıp torunları olduklarını iddia ediyorlar ve DNA'ları bunun mümkün olabileceğini gösteriyor.

4
Dukha Kabilesi: Moğolistan'a Tuva'dan gelen, avlarını paylaşan, ormanlardan yemiş toplayan, doğayla uyumlu ortaklaşmacı bir toplum olan Dukhalar, Sayan Dağları'nda yaşayan ve nesli hızla tükenen ren geyikleriyle birlikte göçebe olarak yaşıyor. Ren geyiklerinin sütü ve peyniriyle, topladıkları yaban yemişleriyle beslenen bu topluluğun Türk dilini konuşması dikkat çekiyor. Şaman inançlarını sürdüren Dukhalar, doğa ile çok özel ilişkiler içindeler. Kirlenmesin diye nehirlerde ellerini bile yıkamıyorlar.

5
Dukha'lar için ren geyikleri, sadece, Noel babanın kızağını çeken fantastik yaratıklar değil, yaşamın vazgeçilmez bir parçası.

6
Andamanese Kabilesi: Andamanese, Negritos olarak da sınıflandırılır, ama boylarının son derece kısa oluşundan ötürü pigme olarak da adlandırılırlar. Büyük Hint kültürüne entegre olmadan hala ataları gibi yaşıyorlar. Mesela, balık, domuz veya kaplumbağa avlamak için ok ve yay gibi tek tip silah kullanıyorlar. Erkekler ve kadınlar bitki kökleri ve bal toplamak için birlikte çalışıyorlar ve bunu yaparken de düzenli olarak şarkılar söylüyorlar.

7
Batak Kabilesi: Filipinler'in Palawan Adasında yaşayan Batak kabilesi, gezegenin, genetik olarak en farklı insanlarını barındıran bir kabile. Onlar, Afrikalılara en uzak akraba ırklar olan, Negrito ve Australoid ırkına ait olduklarını ve hepimizin bu ırktan geldiğini düşünüyorlar. Tıpkı diğer birçok yerli kabile gibi onların da hastalıklar, toprak istilaları ve modern sömürüler yüzünden nüfusları azaldı. Şuanda yaklaşık 300-500 civarında üyesi bulunuyor.

8
Cahuilla Kabilesi: Güney Kaliforniya'da genellikle, Holywood'la, sörfçülerle ve özenti aktörlerle ilişkilendirilmesine rağmen, Amerika'nın asıl yerlilerinden olan 9 Kızılderili topluluğu, bölgesine sıkışmış bir şekilde onlar için ayrılan bölgede, Cahuilla halkıyla birlikte yaşıyor. Hastalıklara, Altına Hücum Dönemi'ne ve zulümlere rağmen hayatta kalmayı başaran kabilenin nüfusu bugün sadece 3.000 civarında.

9
Piraha Kabilesi: Amazon ve Brezilya boyunca pek çok küçük, ilkel kabile olmasına rağmen, Piraha kabilesi büyüleyici bir kabile çünkü onların yeryüzündeki diğer insanlarınkinden çok farklı bir dilleri ve kültürleri var.

10
Bu kabilenin lideri yok ve cinsel yaşamları bizden oldukça farklı. İhtiyaç duyulan kaynakları sağlamak için diğer insanlarla ya da kabilelerle cinsel veya duygusal ilişkiler kurmuyorlar.

11
12
13
Takuu Atoll Kabilesi: Takuu Atoll, Polinezya kökenli bir kabile fakat aykırı bir kültüre sahip oldukları için Polinezya üçgeninde yaşamaktansa Melanesia bölgesinde yaşamayı tercih ettikleri düşünülüyor. Takuu halkı, haftanın 20-30 saatini dans etmek ve şarkı söylemekle geçiriyor. Şaşırtıcı bir şekilde, hafızalarında 1000'den fazla şarkı var. 400 civarı üyesi olan bu kabile, tek bir lider tarafından yönetiliyor.

14
Spinifex Kabilesi: Spinifex veya Pile Nguru, yaşanabilecek en sert iklimlerden biri olan Büyük Victoria Çölü'nde, en az 15.000 yıl yaşamış olan Aborjin bir kabile. Avrupalıların Avustralya'ya yerleşmesinden sonra bile, böylesine soğuk ve kuru bir işgal ortamında oldukları için bu kabile çoğunlukla yalnız kaldı.

15
El Molo Kabilesi: Kenya'nın yüzlerce yıllık El Molo kabilesi, ülkedeki en küçük kabile olmakla birlikte, aklınıza gelebilecek her çeşit tehditle karşı karşıya. İsimleri, "hayatlarını büyükbaş ya da küçükbaş hayvancılık dışında şeylerden kazanan insanlar" anlamına gelen bu kabile, hayatta kalmak için yalnızca balıkları, su canlılarını ve ticareti kullanıyorlar.

16
17
18
19
Günümüzde toplumdan izole olarak yaşayan birçok kabile topluluğu bulunmaktadır. Araştırmalara göre 60 ülkenin içersinde hayatını sürdüren 150 milyondan fazla kabile üyesi yaşamaktadır. Bu kabilelerden bazıları İngiliz fotoğrafçı Jimmy Nelson tarafından görüntülendi. İşte İngiliz fotoğrafçının objektifinden nesli tükenmekte olan kabilelerin günlük yaşamlarından kareler...

20
Papua Yeni Gine'de yaşayan Asaro kabilesi. İlk defa 20.yüzyılın ortalarında Batı dünyasıyla temasa geçen kabilenin nesli tükeniyor.

21
Moğolistan'ın batısında bulunan ve yarı göçmen bir hayat sürdüren Kazaklar.

22
Dil bakımından dünyanın en zengin ülkesi olan Papua Yeni Gine, 700 yerel dile ev sahipliği yapıyor. Nelson tarafından fotoğraflanan Huli, Asaro ve Kalam gibi kabileler dağların arasında izole bir hayat sürüp başka kabilelerle veya dünyayla fazla iletişim kurmuyor.

23
Himbalar, ince, uzun ve heykelsi çobanlarıyla antik bir kabiledir. Aşiret halinde yaşayan kabile 16. yüzyıldan beri savaşlara ve kuraklıklara rağmen değişmeden kalmıştır.

24
Papua Yeni Gine'de yaşayan bir başka kabile ise Kalam kabilesi.

25
Papua Yeni Gine'de yaşayan Huli kabilesi.

26
Rusya'nın kuzeydoğusunda ve Kuzey Kutup dairesinin üstünde bulunan Çukotka'da 68 bin vatandaş yaşıyor. Burada yaşayanlar sıcaklığın -40 dereceye düştüğünü sert kışlarla başa çıkmak zorunda kalıyor. Ren Geyiği yetiştiricilerinin bulunduğu bir bölge olarak bilinen Çukotla; Çukçi, Çuvantsy ve Sibirya Yupik halklarına ev sahipliği yapıyor.

27
Yeni Zelanda'da iki kültürel grup bulunuyor: Avrupa`dan gelen Yeni Zelandalılar ve Polinezyalı akrabaları bin yıl önce adaya gelen Maoriler. Adaya gelen ilk Avrupalılar, Maorilerin vücutlarında ve yüzlerinde bulunan şekillere oldukça şaşırmış. Erkeklerin yüzlerine çizilen dövmeler kemik yapısını ön plana çıkarıp savaşçıların mertliğini simgeliyor.

28
Mustang kabilesi din, kültür ve tarihiyle Nepal'in bir parçasıdır. İlk defa 1991 yılında yabancılara, bu kabilenin içerisine girme izni verilmiştir. Mustang'lar nesli tükenmek üzere olan kabilelerden bir tanesidir.

29
Arjantin'deki atlı çobanlar, ülkenin kendine özgü kovboyu sayılıyor. Bu kişiler otlaklara çıkıyor, sığırları güdüyor ve bağımsız bir hayat sürüyor.

30
Hindistan'daki en gelenekçi topluluklardan biri Rabariler. Rabariler, dayanırlıklarıyla ve hayret verici nakışlarıyla ün salmış. Çeyizlik hediyeler yapan kadınlar dış dünyayla zaman zaman temasta bulunuyor.

31
Afrika Boynuzu'nda yaşayan göçebe halklar, kendilerine gitgide yaklaşan modern dünyanın baskısını hissediyor ve geleneksel yaşamlarının tehdit altında olduğunu hissediyor. Bu halklardan biri Etiyopya'nın güneyinde yaşayan Mursiler.

32
Nenetler bin yıldır Rusya`nın Arktik bölgesinde yaşıyor. Her ne kadar 21. yüzyıldan kopuk gözükseler de birçoğunun cep telefonları, kar arabaları ve jeneratörleri bulunuyor.

33
Karo kabilesi, Etiyopya.

34
Vanuatu kabilesi, Vanuatu Adası.

35
Banna kabilesi, Etiyopya.

36
Maasai, Tanzania.

37
Kendi istekleriyle insanlarla temas kuran izole kabile, kısa süre içinde turist teknelerinin uğrak yeri oldu. Kabileyle temas kuran turist grubunun fotoğrafı basına dağıtıldı.

38
Bölge kabilelerinin haklarını korumak için kurulan FENEMAD, teknedeki kadınlardan birisinin bölgede çalışmalar yapan bir misyoner olduğunu da açıkladı.

39
Ziyarete gelenler giysi ve hediye dağıtırken, misyonerler de kabile üyelerini dine davet etmeye başladı.

40
Kabilelerin hakları için yıllardır mücadele eden gruplar, kabileye yönelik bu yeni 'istilaya' karşı tepkili.

41
Kabilenin insanlara temasları sonrasında bugüne değin hiç alışkın olmadıkları bazı hastalık ve virüslerden etkilenmesinden endişe eden gruplar, durumu vahim olarak adlandırıyor.

42
43
44
45
46
47
48
49
50
51
52
53
54
55
56
57
58
59
60
61
62
63
64
65
66
67
68
69
70
71
72
73
74
75
76
77
78
79
80

Son Dakika Hayatta Kalmayı Başaran En İlginç Kabileler - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Canlı yayında iğrenç anlar! Ünlü model, bebeğinin plasentasını yedi Hangi kelime yürekteki yangını söndürür! Acılı anne 5 yaşındaki kızına yapılanı öğrenince aklını kaybetti Kaçak maymun besleyen sosyal medya fenomeni Meriç İzgi'nin 5 yıl hapsi istendi Adriana Lima'dan gizemli paylaşım! Yeni aşka yelken açtığını böyle duyurdu Denizde idam ettirilen Şeyhülislam'ın mezarı şaşkına çevirdi! Yarısı binanın altında diğer yarısı dışarda