Hayrete Düşüren Enteresan Gelenekler - Son Dakika

Hayrete Düşüren Enteresan Gelenekler

05.01.2015 16:27

1
Peru'daki ilginç gelenek görenleri hayrete düşüyor.

2
Çocuklarının sağlıklı olmalarını isteyen aileler onlar için koyun ve evcil hayvanları öldürüyorlar. Ve öldürülen hayvanların kanları ile çocuklarını yıkıyorlar.

3
4
Hindistan'da yeni doğan bebekleri tapınaklardan aşağı atmak gelenek haline gelmiş bir durum.

5
Bu törenin çocukları güçlendirdiğine ve onlara şans getirdiğine inanıyor.

6
Solapur bölgesindeki Musti köyünde bulunan Baba Şeyh Umar Saheb Dargah türbesinde dua ettikten sonra çocuğu olan yeni evli çiftler, çocukları doğduktan sonra bu töreni gerçekleştiriyor.

7
Yerel yetkililer, bunun 500 yıldan bu yana devam ettiğini belirtiyor. Ancak, Hintlilerin bu geleneği birçok çocuğun sakat kalmasına, hatta ölmesine neden oluyor.

8
Çok yüksekten bırakılan bebek, aşağıdaki kalabalığın onu tutması esnasında sert darbelere maruz kalabiliyor.

9
Hatta yere çakılabiliyor.

10
11
Guam'da bakirelerin evlenmesi yasak. Bunun için kızlar bekaretlerini para karşılığı bu işi yapan kişilere bozduruyor.

12
Filipinlerdeki Limestone mağaraları ölülerin evi olarak görülüyor. Ölüler mağaralarda yakılıyor ve bu yüzden mağaraların dış yüzeyleri tabutlarla kaplı bir şekilde. Bu gelenek Çin'de nesli tükenmekte olan Bo kabilesinde ve Toaraja kabilesinde de görülüyor.

13
Kolombiya'da gelinin annesi gerdeğe giren çiftin yatağının kenarına oturarak ilk ilişkiye şahitlik ediyor.

14
Hinduizm'in Aghoris mezhebine inanıp Shiva'ya tapanlar onu en büyük tanrı olarak görürler. Shiva'nın herşeyi yarattığına inandıkları için ne cinsellik ne alkol ne de uyuşturucu onlar için tabu değildir ve herşeyi yaparlar. Ancak geleneklerini tuhaf kılan şey ise aynı zamanda yamyam olmaları ve tapınaklarının ölüleri yakma yeri olması. Bir Aghori ölü yakma yerinde yaşar ve hayatını orada devam ettirebilir. Orada ölen kişinin giysilerini, yakmak için odun bulabilir ve nehirden kendine yemek çıkartabilir. Bir insan öldüğü zaman Aghori kendini yakılan cesedin külleriyle kaplar ve ölü için meditasyon yapar. Ancak Aghori hayatının en şok edici tarafı ise yamyamlıklarıdır. Bir Aghori nehirde bulduğu ölü bedenleri toplar, uzuvlarını gövdesinden ayırır ve çiğ olarak yer.

15
Tayland Kraliyet Ailesi çok eski zamanlardan gelen ve sadece bu ailenin kullandığı özel bir dil kullanıyor. Yani konuştuklarını çevrelerindeki hiç kimse anlayamıyor.

16
Newlyweds'de evlenen çift gerdeğe tören sırasında yere serilen hasır üstünde konukların gözü önünde giriyor.

17
Masai kabilesi (Tanzanya ve Kenya'da bulunan etnik bir grup) değişik bir selamlama yöntemi kullanıyor. Birbirlerine tükürerek selam veriyorlar. Mesela yeni bir doğum olduğunda bebeğin lanetten ve kötü şanstan uzaklaşması için yeni doğan bebeğe tükürüyorlar. Masai kabilesi sakinleri büyüklerle selamlaşırken ise büyüğün elini sıkmadan önce kendi ellerine tükürürler. Medya sayesinde Masai kabilesi çok kişi tarafından biliniyor.

18
Yılbaşı Botsvana'da da önemli bir gelenek. İnanışa göre yılbaşı gecesi evli çiftlerin cinsel ilişki yaşaması zenginlik ve bereketi arttırıyor.

19
Normalde makarna ve şarapla beslendiğini düşündüğümüz İtalya'nın Ponti bölgesinde yerli halk, Paskalya öncesindeki 40 gün boyunca toplam bin yumurtadan yapılmış omlet yiyor.

20
Tibet'te misafir uğurlanırken ona dil çıkarmak şarttı.

21
Ortaçağda banyo yapmak tören şeklindeydi. Kastilya Kraliçesi İsabella bile 50 yıldan fazla süren hayatı boyunca iki kez banyo yapmıştı.

22
Brezilya'nın Amazon bölgesinde yaşayan Satere-Mawe insanları, erkek çocukları için acı verici bir geleneğe sahiptir. Bir ‘erkek' olmak için erkek çocuk elini içinde bir sürü kurşun karıncasının bulunduğu dokuma eldivene sokmak ve elini tam olarak on dakika boyunca orada tutmak zorundadır. Bu karıncanın sokması anında verdiği acı doğadaki en acı verici ısırıklardan birisidir. Erkekliğe geçme yaşına gelen çocuk bunu yirmi kere belli bir süre boyunca tekrarlar.

23
Eskimoların yaşlıları, iyice güçten düşünce intihar yoluna başvururken, Fijili yaşlı erkekler, ölme isteğini yakınlarına söylerlerdi. Kararlaştırılan gün geldiğinde de yaşlı erkek, canlı olarak toprağa gömülürdü.

24
Torajanlar Endonezya'da bir kabile. Cenaze törenleri Torajan insanları için yaşamın önemli bir anı. Yokluk içinde yaşadıkları için bir ailenin masrafları karşılayabilmesi aylar sürüyor. İşte bu paranın birikmesi gereken aylar boyunca cesede kıyafet giydiriliyor ve ölü beden evde tutuluyor. Torajanlar ölünün ruhunun gömülünceye kadar evde kaldığına inanıyorlar. Ölü gömülmeye hazır hale geldiğinde de tabutlar genellikle mağaraya yerleştiriliyor. Ölünün heykelleri de tabutun yanında dışarı bakacak şekilde yerleştiriliyor.

25
Çek Cumhuriyeti'nde bira banyosu çok moda! Çekler bira banyosunun sağlığa çok iyi geldiğini düşünüyorlar. Sinir sistemi üzerinde rahatlatıcı etkisi olduğuna inanıyorlar.

26
Moritanya'da obezite bir gelenek olmuş. Evlenme çağına gelen kızların en az 60, en fazla da 100 kilo olması gerekiyor. Eğer yemek yemezlerse de kızlar cezalandırılıyor.

27
Gine'de evli kadını baştan çıkaran adamın el ve ayak parmaklarından biri kesiliyor. Kesilen parça ilişkiye giren kadına yediriliyor.

28
Tazmanya'da kadın ölen kocasının kesilip kurutulan cinsel organını boynuna asmak zorunda.

29
Vatikan'daki son araştırmalar unutulmuş bir geleneği tekrar su yüzüne çıkardı. Romalılar ölülerle beraber yemek yerler ve onları beslerlerdi. Birçok mezarın yayında unutulmuş çubuklar bulunurdu. Benzer çubuklar İngiltere'de de bulundu. Eski Romalılar bazen mezar yanlarına gidip ölüleriyle piknik yaparlardı. Mezarlardaki yazıtlarda en yakın yemek bulunabilecek yerin tarifi yer alırdı. Böylece insanlar ölmüş yakınlarını daha kolay beslerdi.

30
Kuze Kore'de kadınlarda 25, erkeklerde ise 27 yaşın altında evlenmek kanunen yasak. Evlenmeden önce bireylerin askerlik ve devlete karşı diğer yükümlülüklerini yerine getirmiş olması gerekiyor.

31
Guyana'da banyoda seks yaparken yakalanan çiftler önce boyanıyor sonra da bir eşeğin arkasına bağlanarak şehirde gezdiriliyor.

32
Toplumlarının garip karşıladığı 'poligami' çok eşlilik, Güney Afiraka'da bir gelenek. Bir erkek ne kadar çok eş alabilirse o kadar makbul.

33
Orta Çağ'ın düello geleneği Paraguay'da hala devam ediyor.

34
Hindistan'da evlere gündeliğe gelen kadınlar evdeki bekar gencin seksüel ihtiyacını karşılamak zorunda.

35
İzlanda'nın başkenti Reykjavik'te köpek beslemek kanunlarla yasaklanmış.

36
Laos'ta da kadınların ayakları en erotik bölge kabul ediliyor. Bu nedenle kadınların ayaklarını göstermeleri yasak.

37
Tayvan'da damadın akraba ya da arkadaşı gelinin bekaretini alıyor. Gerekçesi:'Damat böyle sıkıcı bir işle zaman kaybetmesin!..'

38
Liverpool'da dükkan dekoratörleri çocuklar vitrini seyrederken kadın vitrin mankenini soyamaz ya da giydiremez.

39
Eğer kendinize uğraşacak farklı bir spor dalı arıyorsanız, İngiltere'ye gidin. Çünkü peynir yuvarlama yarışı yapıyorlar. Ciddi bir spor dalı haline gelen bu yarışmalar İngiltere'nin bazı bölgelerinde yapılıyor.

40
Dünyadan ilginç düğün adetleri...

41
ALMANYA/ Düğünden bir gece önceki eğlencede porselen bir eşya yere atılır. Gelin ve damat kırılan parçaları birlikte toplayıp etrafı temizlemek zorundadır.

42
FİNLANDİYA/ Düğünün bir gün öncesinde geleneksel düğün saunası düzenlenir. Burada gelin, nedimeler ve gelinin annesi yer alır.

43
FRANSA/ Düğün sonrasında damadın ve gelinin arkadaşları arta kalan içkileri bir araya getirip çifte içirirler.

44
MACARİSTAN/ Düğün merasiminden önce gelini kaçırmak önemli bir adettir. Damat gelini kaçırmaya çalışanlara karşı mücadele eder.

45
BREZİLYA/ Gelin buketi yerine düğünlerin azizi olarak bilinen Aziz Antoni'nin biblosu gelin tarafından kalabalığa fırlatılır. Bu bibloyu kapan genç kızın bir sonraki evlenecek kişi olması beklenir.

46
DANİMARKA/ Gelin düğün kıyafetini kendisi dikemez. Eğer yaparsa attığı her bir dikişin evlilikte göz yaşına dönüşeceğine inanılır.

47
HİNDİSTAN/ Düğün kutlamaları 3-5 gün, düğün merasimi ise 2-3 saat sürer. Kuzey Hindistan adetlerine göre damat, süslenmiş bir at üzerinde, ailesi ve arkadaşları eşliğinde, şarkı, dans ve havai fişek gösterileriyle düğüne katılır.

48
İSVEÇ/ Düğüne gelen bir kadın davetli kırmızı giyemez. Kırmızı giymesi daha önce damatla bir ilişkisi olduğunu gösterir ve düğünde günün olayı olur.

49
İTALYA/ Düğün sonrası gelin ve damadın paylaşacağı yatağı, düğünden önce evli olmayan iki kız yapar.

50
SLOVAKYA/ Merasimden sonra davetliler cam eşyaları kırar ve mutlu çift de yerdeki cam parçalarını temizlemeye çalışır.

51
İSPANYA/ Düğün merasimi sırasında gelin ve damat birbirlerine “arras” adı verilen 14'er tane bozuk para verir. Bu onların varlıklarını ve gelecekte kazanacaklarının paylaşılmasını temsil eder.

52
POLONYA/ İçinde “R” harfi geçen aylarda olan düğünler tercih edilir ve bu aylarda evlenildiğinde daha mutlu olunacağına inanılır.

53
RUSYA/ Damat düğün merasimi için gelini almadan önce, gelinle ilgili sorular içeren bir testten geçer. Ayrıca paraların konuştuğu bahis oyunları da damadı düğün öncesi iyice terletir.

54
HOLLANDA/ Merasimde açılan ilk şampanyanın tıpası çiftin yastığının altına konulur. Bunun onlara iyi bir cinsel yaşam getireceğine inanılır.

55
TÜRKİYE/ Neredeyse ülkenin her yerinde kabul edilmiş ve uygulanan bir adet olarak, gelin almaya konvoy halinde gidilir ve yol boyunca korna çalınır.

Son Dakika Hayrete Düşüren Enteresan Gelenekler - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement