Hayri Kozakçıoğlu Kimdir? - Son Dakika

Hayri Kozakçıoğlu Kimdir?

23.05.2013 11:53

Eski Olağanüstü Hal Bölge Valisi Hayri Kozakçıoğlu intihar etti.

1
1938'de Alaşehir'de doğdu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden mezun oldu.
2
Mülki İdare Amirliği, Valilik, Kaymakamlık, Mülkiye Müfettişiliği, Başmüfettişlik, Erzurum Valiliği, İstanbul Emniyet Müdürlüğü, Adana, Sakarya, Diyarbakır Valiliği, Olağanüstü Hal Bölge Valiliği, İstanbul Valiliği yaptı.
3
20' nci Dönem'de DYP'den İstanbul Milletvekili seçildi. Evli ve 3 çocuk babası olan Kozakçıoğlu; 18 Nisan 1999 seçimlerinden sonra 21.dönem İstanbul milletvekilli olarak Meclis'e yeniden girdi.
4
İpekçi Suikastı'nın soruşturmasında polis müdürü olarak görev yaptı. Olağanüstü Hal Bölge Valiliği yaptığı dönemde, Kuzey Irak'tan göç eden Kürtler için gönderilen 2 milyar lirayı hesabına geçirmekle suçlanmıştı.
5
Hayri Kozakçıoğlu söz konusu parayı 12 Ağustos 1991'de getirdiğini ve 18 Ocak 1993'te Bölge Valiliği'nin talebi üzerine geri gönderdiğini, parayı dönemin İçişleri Bakanı Mustafa Kalemli'nin onayı ile aldığını söylemişti.
6
Ancak Kalemli, bu olaydan haberi olmadığını ileri sürdü. O dönemde Hayri Kozakçıoğlu'nun Vakıfbank'taki kişisel hesabında 7 milyar lira olduğu ortaya çıktı, İçişleri Bakanı Gazioğlu bu paranın dondurulduğunu açıklamıştı.
7
Hayri Kozakçıoğlu olayı Ünal Erkan ve Mehmet Ağar'ın komplosu olarak nitelerken, dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Kozakçıoğlu'nun kendisi adına açılan hesaplardan kimlere ödeme yaptığını açıklaması halinde devletin sıkıntıya gireceğini söyledi ve paranın örtülü faaliyetlerde kullanıldığını ima etmişti.
8
9
10
11

Son Dakika Hayri Kozakçıoğlu Kimdir? - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement