Son Dakika Haberleri: Hayvanlar Aleminin Mimarları

Hayvanlar Aleminin Mimarları

6 yıl önce

1
Dünya üzerinde 9 milyona yakın canlı türü yaşamaktadır. Bu canlı türlkerinin her biri bulunduğu coğrafya ile uyum içerisinde bir yaşam sürer. Yaşamlarını devam ettirebilmek için yuvalarını dokumak durumunda kalan canlılar da vardır. İşte dokumacı canlılar...

2
Dokumacı kuşlar, Afrika, Hindistan, Avustralya ve civarındaki adalara yayılmış olan bir grup kuşa verilen addır. Bu kuşlar, adlarından da anlaşılacağı gibi, gerçekten dokurlar ve bu sanatlarıyla kendilerine yuvalar inşa ederler.

3
Çeşitlerine göre biçimleri şişe, vazo, küre olan bu yuvaların malzemeleri genellikle taze, yeşil otlardır. Bazı cinsler yuvalarını dala asarken, bazıları ağaç çatalları üzerine oturturlar. Dokumacıkuşugillerde dokuma erkek kuşun İşidir. Dişi sadece yuvanın içini astarlar.

4
Bu kuşların büyüklükleri yaklaşık olarak bir serçe kadardır. Güney Afrika'da yaşayan türlerden biri de apartman gibi bölmelere ayrılmış, çok karmaşık yuvalar yapar.

5
Yüksekliği 3 metreyi, genişliği 4.5 metreyi bulan yuvalarda 200 çift barınabilir.

6
Dokumacı karıncalar, ağaçlarda, yapraklardan oluşturdukları yuvaların içinde yaşarlar. Yuvaların yapım aşaması, çok ilginçtir. Yuva yeri seçildikten sonra, bir karınca yaprağın ucunu kıvırmaya başlar; diğer işçiler de gelip, aynı yerden yaprağı çekiştirerek, kıvırmaya yardımcı olurlar.

7
Doğada genellikle erkek bireyler dişileri etkilemek ve eş bulmak için dişilere oranla daha iri ve renkli vücut hatlarına sahip olurlar.

8
Latince adı Ptilonorhynchus violaceus cennet kuşunda (çardak kuşu) ise dişilere kur yapma süreci oldukça ilginç ve farklı işler.

9
Papua Yeni Gine'nin Adelbert alanında yaşayan cennet kuşlarında erkek bireyler yüksekliği 3 metreye kadar uzayabilen, çevreden topladıkları çalı, dal parçaları ile bir ev hazırlar.

10
Dişi eş adayını etkilemek için bu evcikleri çevreden topladıkları renkli taşlar, mantarlar, yapraklar ve hatta insanların kullandıkları kendilerine renkli gelen objeleri dahi toplayıp yuvalarını süslerler.

11
Dişi cennet kuşu yuvayı beğenirse erkek birey amacına ulaşmış ve bir eş sahibi olur.

12
Korku filmlerinde olduğu gibi bütün dünyayı istila etmek isteyen, önüne geleni oburca yiyip bitiren hayvanlar olarak adlandırılan Termitler, gerçekte böyle olmayıp, bildiğimiz karıncalardan farklı özellikleri vardır.

13
200 milyon yıldan beri varlıklarını devam ettiren Termitlerin, gerçekten vahşi özellikleri olsaydı, şimdiye kadar dünyayı istila etmiş ve heryeri yağmalamış olmaları gerekirdi. Oysa yapılan araştırmalardan bu karıncaların usta mimarlık örnekleri verdiklerini, vahşi yönlerinin bulunmadığını öğrenmekteyiz.

14
Bir şatoyu hatırlatan yapısıyla termit yuvaları, koridorlar ve yüzlerce odalarla bir bütün olarak yerin altına kadar uzanmaktadır. Yeraltında daireleri bulunan bir apartmanı andıran bu termit şatolarındaki tüneller ise nöbetçiler tarafından korunmakta ve giriş çıkışlar kontrol altında tutulmaktadır.

15
Petek, arıların çiçek polenlerinden elde ettikleri balı depolama ve yumurtalarını barındırma yeridir. Şekli en az malzemeyle en çok yer kullanmak için en iyi şekil olan altıgendir.

16
Bütün bir petekteki altıgenler farklı arılar tarafından eşit boyutlarda yapılır. Böylece petekte hiç boş yer kalmaz.

17
Bu karıncalar yuvalarını yapmak için orman tabanında bulunan toprak ve dalları bir noktaya yığarlar. Toprak yığını gibi görünen yuvaların arasında olası bir felakette başka bir yuvaya kaçılabilsin diye bağlantı tünelleri bulunur.

18
Bu kuşlar yuvalarını genellikle palmiye ağaçlarına veya akasya ağaçlarına yaparlar. Çoğunlukla koloni halinde yaşarlar ve yuvaları hep bir aradadır.

19
Yabanarısı denince zihinlerde tehlikeli bir hayvan tasviri oluşur. Fakat aslında yabanarılarının en hususi vasfı çamur, kil seramik ve kâğıttan harika yuvalar inşa etmeleridir.

20
Bu arılardan Vespa craba (eşekarısı) kâğıttan yuvalar yapmasıyla tanınır. Yuvanın kurulması, evvelki yıl döllenip kış uykusunu muhafazalı bir köşede uyumuş bir dişi arı tarafından başlatılır. Bu dişi yeni koloninin kraliçesi olur.

21
Kunduzlar ekosistem içerisinde yaşayacakları evleri akarsularda yapmaktadırlar. Bunun için de, suyun önünü kesmek ve böylece durgun bir gölet oluşturmak gerekir. Yani kunduzlar, buraya baraj yaparlar. Kunduzlar bu barajı yapmak içinse su kenarında yer alan ağaçları devirmeye başlar. Bir kunduz, yılda ortalama ise 200 kadar ağaç devirebilmektedir.

22
Bu kuşlar yuvalarını küçük sarmaşıklar ve çimden örerler. Genellikle 30'lu koloniler halinde yaşarlar ve baskın dişi tarafından yönetilirler.

23
Kırlangıçlar, binaların çatı altlarına, saçaklarına ve pencere oyuklarına çamur ve kilden çanak şeklinde sağlam yuvalar yaparlar. Dişi kırlangıç, erkeğinin tükürüğüyle harç ederek gagasıyla getirdiği çamuru toplar, saman ve otlarla sekiz gün içinde sağlam bir yuva yaparlar.

24
Geniş ve yassı gagalarını, yuvalarını yaparken, çamurları sıvamak için mala gibi kullanırlar. Yuvalarının çoğu ancak bir kırlangıcın girebileceği kadardır.

25
Eni yaklaşık 20 cm, derinliği 10 cm kadar olup içi tüy ve kıllarla döşenir. Yuvalarını gruplar halinde mağara, kayalık ve ağaçlara yapan türler de vardır.

26
Caddisfly Larvası, kendi ipek ipliğiyle birlikte taş, kum, deniz kabuğu gibi şeylerle kendisini sararak kelebek olma ihtimalini arttırmaya çalışan bir larvadır.

27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
51
52
53
54
55
56
57
58
59
60
61
62
63
64
65
66
67
68
69
70
71
72
73
74
75
76
77
78
79
80
81
82
83
84
85
86Haber Yayın Tarihi: 22.10.2014 04:44 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Uzmanlardan zehirli tatula uyarısı! Şifalı diyenlere kanmayın, karaciğer yetmezliğine sebep oluyor Usta oyuncu Yıldız Kenter'in gerçek adını duyan şaşıp kalıyor! İşte Yıldız Kenter'in başarılarla bezeli yaşamı Hem sporcu hem taraftar! Güzel model cesur pozlarıyla Instagram'ı kasıp kavuruyor Arazinin ortasındaki devasa patatesin içinde ne olduğunu gören şaşıp kalıyor! Prens Andrew, kendisine yöneltilen 'cinsel ilişki kölesi' iddialarına yanıt verdi: Tıbben terleyemiyorum!